vytisknout velikost písma Podrobný návod, jak dětem postavit iglú

Využijte sněhové nadílky a zkuste společně s dětmi postavit iglú. Nepotřebujete na to ani velké stavitelské schopnosti, ani spoustu náčiní. Stavbu zvládne vybudovat i jeden člověk, nicméně v partě se lépe pobavíte a dílo bude hotové rychleji.

Stavba iglú je perfektní rodinná aktivita, do které se mohou zapojit i ti nejmenší. Postavit je však zvládne i jeden dospělý člověk; není to tak těžké, jak by se mohlo zdát. Potřebujete pouze hrablo, lopatu, hranatý kbelík a prkénko ke zpevnění vchodu. Pak už není problém pustit se podle našeho návodu do stavby snů každého dítěte i nejednoho rodiče. A až budete mít sněhový domeček hotový, můžete třeba o nadvládu nad ním uspořádat velkou sněhovou bitvu.

Jak bránit dům proti sněhu

Jak bránit dům proti sněhu

1. Připravte si vhodné místo

Čím začít? Stejně jako když se staví dům: najděte si vhodný prostor, ideálně kruhového tvaru, a vyznačte si rozměry iglú. Nejlépe uděláte, když před stavbou sníh na zvoleném místě pořádně ušlapete. Do toho klidně zapojte i nejmenší členy rodiny, bude je to bavit. Pak nejlépe pomocí hrabla nahrňte k místu, kde budete iglú stavět, co nejvíce sněhu.

Sněhové frézy: Zatočte s přívalem sněhu během pár okamžiků

Sněhové frézy: Zatočte s přívalem sněhu během pár okamžiků

2. Vyrobte si stavební materiál a pusťte se do skládání

Vezměte si nejlépe hranatý kbelík a lopatu na sníh. Tou sníh nandejte do kbelíku, udusejte a poté vyklopte. Postupně tak získáte kvádry, které vyskládáte téměř do kruhu (od začátku je třeba nechat prostor pro vchod), čímž vytvoříte základ stavby. Při tvorbě dalších řad dbejte na to, aby se spoje vždy překrývaly. Také je dobré spoje vždy po položení uhladit, zvýšíte tím jejich pevnost. Postupným stavěním dojdete k tomu, že kvádry musíte pozvolna naklánět směrem dovnitř.

Vašim malým pomocníkům můžete na práci se sněhem pořídit dětskou lopatku, která je navržena přímo pro ně. Nářadí je vyrobeno ze stejně kvalitních materiálů jako plastové lopaty pro dospělé, ale vše je uzpůsobeno tak, aby dětem padlo do ruky. 

Zahrada v zimě: aby sníh v ní rostliny nepoškodil, ale ochránil  

Zahrada v zimě: aby sníh v ní rostliny nepoškodil, ale ochránil  

3. Nezapomeňte na vchod

Dejte pozor, abyste se během netradiční zábavy do práce nezabrali tak, že nakonec objevíte, že vaše nové sněhové obydlí je sice na perfektním místě a dokonale postavené, bohužel se ale nedostanete dovnitř! Každé iglú totiž potřebuje vchod. Ten zastřešíte až zhruba ve čtvrté řadě kvádrů. Jako výztuhu doporučujeme prkénko o délce 70 cm, ale záleží na tom, jak velké iglú se chystáte postavit a jak vysocí lidé ho budou užívat.

Co dělají bylinky, když napadne sníh

Co dělají bylinky, když napadne sníh

4. Nakonec ledový dům zastřešte

Až bude mít iglú dostatečně vysoké stěny, přichází na řadu střecha. Přibližně od páté řady začněte naklánět kostky výrazně směrem dovnitř. Na každou další řadu tak bude sněhových kvádrů do kruhu potřeba stále méně a méně. Zkuste si pro inspiraci představit třeba tvar kulichu. Posledním kvádrem se vám celé iglú propojí a tím vám vznikne pěkná střecha. Nakonec můžete ještě celou stavbu zpevnit tak, že povrch zvenku i zevnitř uhladíte sněhem. A i když vaše iglú nebude napoprvé nejpodařenější, nenechte se odradit, uvidíte, že příště to bude lepší. Inspiraci můžete načerpat třeba na snímcích z Ledového hotelu.

TIP NA VIDEO: Jak to vypadá, když hlídají tatínci? Podívejte se na vtipné video

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny