vytisknout velikost písma Podrobný návod, jak dětem postavit iglú

Využijte sněhové nadílky a zkuste společně s dětmi postavit iglú. Nepotřebujete na to ani velké stavitelské schopnosti, ani spoustu náčiní. Stavbu zvládne vybudovat i jeden člověk, nicméně v partě se lépe pobavíte a dílo bude hotové rychleji.

Stavba iglú je perfektní rodinná aktivita, do které se mohou zapojit i ti nejmenší. Postavit je však zvládne i jeden dospělý člověk; není to tak těžké, jak by se mohlo zdát. Potřebujete pouze hrablo, lopatu, hranatý kbelík a prkénko ke zpevnění vchodu. Pak už není problém pustit se podle našeho návodu do stavby snů každého dítěte i nejednoho rodiče. A až budete mít sněhový domeček hotový, můžete třeba o nadvládu nad ním uspořádat velkou sněhovou bitvu.

Jak bránit dům proti sněhu

Jak bránit dům proti sněhu

1. Připravte si vhodné místo

Čím začít? Stejně jako když se staví dům: najděte si vhodný prostor, ideálně kruhového tvaru, a vyznačte si rozměry iglú. Nejlépe uděláte, když před stavbou sníh na zvoleném místě pořádně ušlapete. Do toho klidně zapojte i nejmenší členy rodiny, bude je to bavit. Pak nejlépe pomocí hrabla nahrňte k místu, kde budete iglú stavět, co nejvíce sněhu.

Sněhové frézy: Zatočte s přívalem sněhu během pár okamžiků

Sněhové frézy: Zatočte s přívalem sněhu během pár okamžiků

2. Vyrobte si stavební materiál a pusťte se do skládání

Vezměte si nejlépe hranatý kbelík a lopatu na sníh. Tou sníh nandejte do kbelíku, udusejte a poté vyklopte. Postupně tak získáte kvádry, které vyskládáte téměř do kruhu (od začátku je třeba nechat prostor pro vchod), čímž vytvoříte základ stavby. Při tvorbě dalších řad dbejte na to, aby se spoje vždy překrývaly. Také je dobré spoje vždy po položení uhladit, zvýšíte tím jejich pevnost. Postupným stavěním dojdete k tomu, že kvádry musíte pozvolna naklánět směrem dovnitř.

Vašim malým pomocníkům můžete na práci se sněhem pořídit dětskou lopatku, která je navržena přímo pro ně. Nářadí je vyrobeno ze stejně kvalitních materiálů jako plastové lopaty pro dospělé, ale vše je uzpůsobeno tak, aby dětem padlo do ruky. 

Zahrada v zimě: aby sníh v ní rostliny nepoškodil, ale ochránil  

Zahrada v zimě: aby sníh v ní rostliny nepoškodil, ale ochránil  

3. Nezapomeňte na vchod

Dejte pozor, abyste se během netradiční zábavy do práce nezabrali tak, že nakonec objevíte, že vaše nové sněhové obydlí je sice na perfektním místě a dokonale postavené, bohužel se ale nedostanete dovnitř! Každé iglú totiž potřebuje vchod. Ten zastřešíte až zhruba ve čtvrté řadě kvádrů. Jako výztuhu doporučujeme prkénko o délce 70 cm, ale záleží na tom, jak velké iglú se chystáte postavit a jak vysocí lidé ho budou užívat.

Co dělají bylinky, když napadne sníh

Co dělají bylinky, když napadne sníh

4. Nakonec ledový dům zastřešte

Až bude mít iglú dostatečně vysoké stěny, přichází na řadu střecha. Přibližně od páté řady začněte naklánět kostky výrazně směrem dovnitř. Na každou další řadu tak bude sněhových kvádrů do kruhu potřeba stále méně a méně. Zkuste si pro inspiraci představit třeba tvar kulichu. Posledním kvádrem se vám celé iglú propojí a tím vám vznikne pěkná střecha. Nakonec můžete ještě celou stavbu zpevnit tak, že povrch zvenku i zevnitř uhladíte sněhem. A i když vaše iglú nebude napoprvé nejpodařenější, nenechte se odradit, uvidíte, že příště to bude lepší. Inspiraci můžete načerpat třeba na snímcích z Ledového hotelu.

TIP NA VIDEO: Jak to vypadá, když hlídají tatínci? Podívejte se na vtipné video

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci