vytisknout velikost písma Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí zbavit

Našli jste v květináči plíseň a nevíte si teď rady, co s ní? Vysvětlíme vám, jakými způsoby se jí můžete zbavit a především, co dělat do budoucna preventivně, aby se opět nerozšířila.

S nadcházejícím zimním obdobím, kdy více než jindy pobýváme doma, se naše pozornost obrací na pokojové rostliny. A mnohdy se nestačíme divit, když na zemině objevíme bíle zbarvenou, bující plíseň.

Co dělat, když objevíte v květináči plíseň

1. Ze všeho nejdříve si důkladně prohlédněte, co se na zemině nachází. Je to skutečně plíseň? Může se jednat ne o plíseň, ale o usazeniny soli a vápna, které rostliny ze zálivky a hnojení nejsou schopny absorbovat, takže se postupně hromadí na povrchu substrátu. Ve srovnání s plísní jsou drobivější a sušší.

  • V takovém případě většinou jen stačí zeminu prokypřit. Pokud chcete být razantnější, vrchní část substrátu s bílými usazeninami z květináče vyberte a nahraďte zcela novou zeminou.
Jak zajímavě pěstovat pokojovky v interiéru? Inspirujte se!

Jak zajímavě pěstovat pokojovky v interiéru? Inspirujte se!

2. V případě, že se skutečně jedná o plíseň, zjistěte, do jaké hloubky zasahuje. Přítomnost plísně v substrátu je přirozeným jevem, kdy společně s dalšími organizmy v něm rozkládá organické látky na hnojivo. Pokud se ale začne šířit a rozrůstat, ohrožuje tím nejen rostlinu samotnou, ale také vás a vaše děti, neboť dýchání spor z plísní není nic zdravého.

  • Je-li plísně troška, nejdříve pouze zkuste nahradit napadenou svrchní část substrátu za substrát nový, čistý, a přimíchejte do něj malé množství mleté skořice. Obsahuje totiž cinnamaldehyd, který má fungicidní, tedy protiplísňové účinky.
  • Dovolí-li to daný druh rostliny, nechte ji pro jistotu několik dnů bez zálivky, aby substrát mohl dobře vyschnout.
  • Pokud je napadení plísní závažnější a jde více do hloubky, rostlinu z květináče vyjměte a v maximální možné míře ji stávajícího substrátu zbavte. Při očistě nezapomeňte ani na její kořeny. Následně důkladně umyjte celý květináč, použijte horkou vodu s čisticím prostředkem a poté jej prolijte octem. Rostlinu přesaďte do nové, kvalitní zeminy (opět s příměsí skořice).
  • Máte-li obavy, že i v novém substrátu se plíseň vyskytuje ve větším množství, doporučuje se propéct jej v troubě vyhřáté na 80 stupňů po dobu 15 minut. Použít můžete i některý z přípravků proti houbovým chorobám. Obojí lze aplikovat i preventivně.
Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Proč k rozrůstání plísně dochází a jak tomu předcházet?

A proč se tak děje především v zimním období? Na vině bývá hlavně přílišná zálivka a nadměrné hnojení, kterými je ale v době vegetačního klidu třeba šetřit. Rostliny jsou totiž v odpočinkovém režimu. Co z toho plyne? Že je třeba dodržovat následující pravidla:

  • Zálivku omezte a rostliny zalévejte pouze do podmisky. Pokud v ní nějaká voda zůstává ještě půlhodinu až hodinu po zalití, vylijte ji.
  • Přes zimu omezte, případně zcela přerušte (v závislosti na konkrétním druhu rostliny) hnojení.
  • Na dno každého květináče nasypejte při výsadbě rostlin drenážkeramzit, kamínky, štěrk apod.
  • Zeminu v horní části květináče občas prokypřete, abyste ji provzdušnili.
  • Své obydlí pravidelně vydatně větrejte, abyste se zbavili vlhkosti, jež podporuje množení plísní (nejen v květináčích, ale i na zdech a v interiéru vůbec).
Jak na přezimování rostlin v bytě

Jak na přezimování rostlin v bytě

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásnější? Nechte se inspirovat

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásně…

Než se nadějeme, bude tu advent. Připravte se na něj včas a promyslete si, jak bude vypadat adventní výzdoba truhlíků, které máte na oknech. Prohlédněte si galerii vybraných fotografií z Pinterestu a vyberte si, v jakém stylu vaše adventní výzdoba letos bude.

12.  11.  2022 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Znáte studený porcelán? Je to lehká, tvárná hmota, která skvěle vypadá, a co je úžasné, připravíte ji doma za pár korun jen ze dvou ingrediencí ze spíže. Vyzkoušejte to! Poradíme vám, jak si ze studeného porcelánu vytvořit vánoční ozdoby.

15.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Studený porcelánDIYDekoraceVýrobaVánoce
Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejkrásnější dekorace z klacíků a větví

Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejk…

Vyrazte si do lesa na procházku a nasbírejte pár pěkných rovných větví. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější adventní dekorace, které z nich můžete vyrobit.

20.  11.  2022 |
Lucie Kořistová
Adventní výzdoba
Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dn…

Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám však muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.

16.  11.  2022 |
Karolína Tomášková
Muškáty
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos vychází začátek adventu na neděli 27. listopadu. Včas si proto nezapomeňte připravit adventní věnec, abyste na něm mohli zapálit první svíčku. Chtěli byste ho vytvořit sami, ale nevíte jak? Poradíme vám! Vyrobit ho můžete rychle a levně, navíc jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek adventních věnců v naší fotogalerii!

22.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce