vytisknout velikost písma Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí zbavit

Našli jste v květináči plíseň a nevíte si teď rady, co s ní? Vysvětlíme vám, jakými způsoby se jí můžete zbavit a především, co dělat do budoucna preventivně, aby se opět nerozšířila.

S nadcházejícím zimním obdobím, kdy více než jindy pobýváme doma, se naše pozornost obrací na pokojové rostliny. A mnohdy se nestačíme divit, když na zemině objevíme bíle zbarvenou, bující plíseň.

Co dělat, když objevíte v květináči plíseň

1. Ze všeho nejdříve si důkladně prohlédněte, co se na zemině nachází. Je to skutečně plíseň? Může se jednat ne o plíseň, ale o usazeniny soli a vápna, které rostliny ze zálivky a hnojení nejsou schopny absorbovat, takže se postupně hromadí na povrchu substrátu. Ve srovnání s plísní jsou drobivější a sušší.

  • V takovém případě většinou jen stačí zeminu prokypřit. Pokud chcete být razantnější, vrchní část substrátu s bílými usazeninami z květináče vyberte a nahraďte zcela novou zeminou.
Jak zajímavě pěstovat pokojovky v interiéru? Inspirujte se!

Jak zajímavě pěstovat pokojovky v interiéru? Inspirujte se!

2. V případě, že se skutečně jedná o plíseň, zjistěte, do jaké hloubky zasahuje. Přítomnost plísně v substrátu je přirozeným jevem, kdy společně s dalšími organizmy v něm rozkládá organické látky na hnojivo. Pokud se ale začne šířit a rozrůstat, ohrožuje tím nejen rostlinu samotnou, ale také vás a vaše děti, neboť dýchání spor z plísní není nic zdravého.

  • Je-li plísně troška, nejdříve pouze zkuste nahradit napadenou svrchní část substrátu za substrát nový, čistý, a přimíchejte do něj malé množství mleté skořice. Obsahuje totiž cinnamaldehyd, který má fungicidní, tedy protiplísňové účinky.
  • Dovolí-li to daný druh rostliny, nechte ji pro jistotu několik dnů bez zálivky, aby substrát mohl dobře vyschnout.
  • Pokud je napadení plísní závažnější a jde více do hloubky, rostlinu z květináče vyjměte a v maximální možné míře ji stávajícího substrátu zbavte. Při očistě nezapomeňte ani na její kořeny. Následně důkladně umyjte celý květináč, použijte horkou vodu s čisticím prostředkem a poté jej prolijte octem. Rostlinu přesaďte do nové, kvalitní zeminy (opět s příměsí skořice).
  • Máte-li obavy, že i v novém substrátu se plíseň vyskytuje ve větším množství, doporučuje se propéct jej v troubě vyhřáté na 80 stupňů po dobu 15 minut. Použít můžete i některý z přípravků proti houbovým chorobám. Obojí lze aplikovat i preventivně.
Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Proč k rozrůstání plísně dochází a jak tomu předcházet?

A proč se tak děje především v zimním období? Na vině bývá hlavně přílišná zálivka a nadměrné hnojení, kterými je ale v době vegetačního klidu třeba šetřit. Rostliny jsou totiž v odpočinkovém režimu. Co z toho plyne? Že je třeba dodržovat následující pravidla:

  • Zálivku omezte a rostliny zalévejte pouze do podmisky. Pokud v ní nějaká voda zůstává ještě půlhodinu až hodinu po zalití, vylijte ji.
  • Přes zimu omezte, případně zcela přerušte (v závislosti na konkrétním druhu rostliny) hnojení.
  • Na dno každého květináče nasypejte při výsadbě rostlin drenážkeramzit, kamínky, štěrk apod.
  • Zeminu v horní části květináče občas prokypřete, abyste ji provzdušnili.
  • Své obydlí pravidelně vydatně větrejte, abyste se zbavili vlhkosti, jež podporuje množení plísní (nejen v květináčích, ale i na zdech a v interiéru vůbec).
Jak na přezimování rostlin v bytě

Jak na přezimování rostlin v bytě

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží vám roky. Jaký, kde a za kolik?

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží …

Zapalování svíček během adventních nedělí je krásný zvyk, který předznamenává blížící se Vánoce a který vytvoří doma tu pravou vánoční atmosféru. Pokud vás neoslovují adventní věnce nebo nemáte čas je vyrábět a nechcete každý rok kupovat nový, pořiďte si adventní svícen. Kde ho koupit a za kolik?

26.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Advent
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos začíná advent 28. listopadu, tedy za týden. S ním přichází i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

20.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce
Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v b…

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

21.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Drátovec
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

21.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Vánoční skřítekVánoční dekoraceVánoce
Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí zbavit

Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí z…

Našli jste v květináči plíseň a nevíte si teď rady, co s ní? Vysvětlíme vám, jakými způsoby se jí můžete zbavit a především, co dělat do budoucna preventivně, aby se opět nerozšířila.

20.  11.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování