5
Fotogalerie

Plamenky: zásady jejich pěstování

Plamenky, častěji zvané floxy, dělaly svými pestrými květy radost už našim babičkám. Jejich pěstování zvládne i začínající zahrádkář. Prospívají v každém koutě, kde je dostatek světla. Pokud jim věnujete správnou péči, odvděčí se záplavou květů.

Plamenky jsou známé v několika druzích a asi čtyř stech kultivarech. Mezi nejpěstovanější patří plamenka latnatá (Phlox paniculata) a šídlolistá (Phlox subulata). První z nich je vzpřímeně rostoucí druh s výškou až jeden metr, druhá skalková rostlina s půdopokryvnými vlastnostmi.  

Od bílé po tmavě modrou 

Plamenky kvetou v neuvěřitelně velkém počtu barev. Abyste se však mohli těšit velké násadě květů, musíte dodržovat jednu zásadu: tyto rostliny mají rády dostatek světla. Samozřejmě to neznamená, že musí být celý den na přímém slunci, kde půda velmi rychle vysychá. Nejlepším stanovištěm je takové místo, kde slunce svítí jen po určitou část dne.  

phlox5.jpg
Označení Phlox je odvozeno z řeckého flox, flogos, což znamená plamen – odtud český název plamenka. Věrna svému jménu přidá tato rostlina svými zářivými květy každé zahradě na kráse

Zvláště to platí pro světle kvetoucí odstíny plamenky latnaté; tmavě kvetoucí odrůdy snášejí déletrvající sluneční záření velmi dobře. Pokud se chystáte plamenky teprve pořídit, připravte jim záhon podle následujícího postupu.  

Smíchejte nakrátko nasekanou trávu, drobné dřevěné štěpky (získáte je například pomocí drtiče zahradního odpadu) a na podzim shrabané listí. Všechny zde vyjmenované složky smíchejte dohromady a zaryjte do připravovaného záhonu. Záměrně jsem zde neuvedl chlévský hnůj, protože jeho aplikace do půdy ve větším množství může způsobit chřadnutí rostlin vlivem přebytku dusíku.

phlox2.jpg
Květenství floxů zajímavě voní a láká hmyz

Záplava květů ve skalce  

Plamenka šídlolistá, někdy nazývaná také jako skalková, se právem řadí mezi královny mezi skalničkami. Dokáže dokonale zakrýt půdu a dobře roste i na velmi kamenitých a suchých půdách s nedostatkem živin. 

phlox1.jpg
Plamenky mají rády dostatek sluníčka  

Tato drobná rostlina vytváří zelený koberec, jenž od května hýří různými barvami. Velmi dobře prospívá i na celodenním úpalu a nevadí jí ani dlouhodobější suché počasí. Díky svému velmi bohatému květenství umí pořádně potrápit osoby alergické na pyl (píši z vlastních dlouholetých zkušeností).  

Výrazná vůně květů plamenek často láká různorodý hmyz, jako jsou včely, čmeláci a krásní motýli (babočky a otakárci). Pohled do zahrádky, ozdobené krásnými barvami motýlů, opravdu stojí za to.  

phlox4.jpg
Bíle kvetoucí kultivary jsou vhodné do méně prosvětlených míst v zahradě  

Přesazujte, množte  

Floxy přesazujte na jaře nebo na podzim. Rozmnožte si je pohodlně dělením trsů, vyjmutých ze záhonu. A když rostliny ještě nemáte, počkejte do podzimu a zakupte si pár sazeniček v zahradnickém centru. Tam je nabídka široká a barvu květů si vyberete podle libosti.  

Pozor na padlí a háďátka  

Po přesazení udržujte půdu stále mírně vlhkou, nikdy nepřelévejte! Rostlině pak začnou uhnívat kořeny, bude mít bledou barvu listů a špatně poroste. Může to skončit i jejím uhynutím. Přemokření často způsobuje i padlí, kterému se daří ve vlhčím vzduchu.  

phlox3.jpg
Směs barev vypadá hezky i ve váze  

Napadeným floxům se kroutí listy, celá rostlina velmi rychle zeslábne a často nezbývá nic jiného, než napadenou vegetaci spálit a vysadit úplně novou na jiném místě. K rozvoji padlí přispívá mimo jiné i špatné umístění rostlin v zahradě (kde je stín a velká vlhkost). Proti této vleklé chorobě použijte některý z dostupných fungicidů (Dithane M 45).  

Nejčastějším škůdcem plamenek jsou háďátka, drobné parazitické hlístice. Pro ochranu před tímto velmi drobným tvorečkem postačí vysadit v blízkosti rostlin aksamitníky, které háďátka velmi silně odpuzují.  

Abyste se v záplavě barev a kultivarů úplně neztratili, připravil jsem pro vás tabulku odrůd rodu Phlox:

Floxy: přehled vybraných kultivarů
Kultivar Barva květu
Phlox paniculata – Plamenka latnatá
'Baby face' růžová s červeným očkem
'Bright eyes' růžová s červeným středem
'Bicolor' fialová s bílým středem
'Cecilie Hanbury' sytě růžová
'Creme de la menthe' slabě růžová s výraznými středy
'David' čistě bílá
'Eva Cullum' růžová s červeným středem
'Laura' fialová s bílým středem
'Lavendelworke' levandulová
'Lilac Time' světle fialová s růžovými prvky
'Little Princess' sytě růžová s červeným středem
'Miss Pepper' růžová s červeným očkem
'Neon rose' sytě růžová s červeným středem
'Nicky' tmavě fialová
'Orange perfection' oranžová
'Red' červená s tmavším středem
'Redivivus' červená s tmavším středem
'Riding hood' sytě červená
'Tenor' tmavě rudá
'Uspech' fialová s bílým středem
'Violet' fialová
'White' bílá
'White admiral' bílá s nažloutlým středem
'Windsor' lososově růžová s červeným středem
Phlox paniculata – Plamenka latnatá; zakrslé odrůdy JUNIOR
'Junior bouquet' světle růžová se sytým středem
'Junior dance' světle růžová s bílými proužky
'Junior dream' sytě fialová
Phlox subulata – Plamenka šídlolistá
'Alexander surprise' světle růžová s červeným očkem
'Amazing Grace' světle modrá s tmavě červeným očkem
'Atropurpurea' purpurová
'Bavaria' bílá s modrým očkem
'Benita' světle fialová s růžovým očkem
'Calvides white' bílá
'Candy stripes' světle fialová s bílým okrajem
'Emerald Cushion blue' světle modrá s bílým okrajem
'G. F. Wilson' světle fialová
'Mc Daniel's cushion' sytě růžová
'Negleton variegata' světle růžová s výrazným středem
'Purple beauty' fialová s výrazně modrým středem
'Samson' světle růžová s červeným očkem
'Snowflake' bílá
'Temiskaming' sytě růžová

Doporučujeme

Články odjinud