vytisknout velikost písma Písek do pískoviště: Jaký vybrat

V určitém věku se centrem dětského zájmu stává pískoviště. Poradíme vám, jaký typ písku vybrat, aby se z něj dalo dobře stavět, aby byl pro dětské hraní bezpečný a také jaké množství ho budete potřebovat a na kolik vás přijde.

Pískoviště, to je ráj, kde děti dokáží strávit spoustu času a samy se zabavit. Pokud máte to veřejné z ruky, ale doma přitom dostatek prostoru, kde můžete umístit své vlastní, bude vás zajímat, jaký písek do něj zvolit. Existuje více druhů a teoreticky se dá použít každý, nicméně prakticky dětem nebude vyhovovat ten, z nějž nepůjde uplácat ani bábovička.

Právě pro tvarování báboviček je ideální jemný písek s frakcí 0/4, což znamená, že průměr zrnek je 4 milimetry. Použít můžete i písek o frakci 0/8, který je o něco hrubší a současně levnější, ale bábovičky či hrad z něj jdou vytvořit taky. Použít se dá současně i jako obsyp pískoviště. V obou případech se jedná o písek praný. Naopak tzv. kačírek, tedy písek, který je jemnější, frakce 4/8, už do pískoviště tolik vhodný není a uplatníte ho spíš jako posyp kolem pískoviště nebo jako doskočiště.

Vyrobte si pískoviště, které budou děti milovat. Inspiraci najdete v galerii

Vyrobte si pískoviště, které budou děti milovat. Inspiraci najdete v galerii

Certifikovaný písek do pískoviště je nutností

Písek můžete pořídit buď sypaný (25 kg za cca 7 Kč), nebo v pytlích (25 kg za cca 95 Kč). První varianta je výrazně levnější, nakupujete přímo v pískovně, případně v obchodě se stavebninami, pytlovaný písek nabízí i hobbymarkety nebo jej objednáte přes internet (písek pro dětská pískoviště a sportovní hřiště). Každopádně ale vyberte vždy jen ten, který splňuje zdravotní kritéria. Od prodejce chtějte doklad o certifikaci – jedná se o potvrzení zdravotního ústavu o tom, že konkrétní písek je naprosto nezávadný, neobsahuje žádné ostré předměty nebo jiné zdraví škodlivé látky. Nejde o zbytečnost, počítejte s tím, že děti písek jistě i ochutnají.

Nejkrásnější kuchyňky na zahradu pro děti: 30 nápadů, jak si je vyrobit. Inspirujte se

Nejkrásnější kuchyňky na zahradu pro děti: 30 nápadů, jak si je vyrobit. Inspirujte se

Jak písek ošetřovat? Nejdůležitější je zamezit jakémukoliv jeho znečištění. Pokud se tak už stane, doporučují odborníci písek zcela odstranit, pískoviště vyčistit a teprve poté jej zaplnit zcela novým materiálem. Pískoviště vždy po ukončení hry pečlivě zakrývejte tak, aby se do něj nedostala zvířata. Jako prevenci můžete zkusit i písek odpuzující psy a kočky (pytlovaný, 25 kg za cca 130 Kč, seženete například na internetu). Podstatné je též udržovat optimální vlhkost písku pomocí čisté, hygienicky nezávadné vody. Je-li suchý, je totiž prašný a nedrží formu. Pozor ale i na přemokření – z mokrého písku se bábovičky také nepodaří, protože se roztéká. Písek je třeba pravidelně prohrabávat a alespoň jednou za rok vyměnit.

Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i dospělé

Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i dospělé

Výpočet písku do pískoviště: Kolik ho je nakonec potřeba

Kolik písku budete potřebovat, spočítáte tak, že vynásobíte délku, šířku a hloubku pískoviště v metrech. Získáte číslo vyjadřující počet krychlových metrů, které by byly potřebné k vyplnění celého prostoru. Ten ale z praktických důvodů nezaplňujte celý. Například pískoviště o rozměrech 1,5 x 1,5 metru a hloubce 20 cm zaplníte 450 kilogramy, ale vzhledem k výše uvedenému bude vhodnější pořídit jen 400 kilogramů či méně.

Jak dětem vybudovat na zahradě autodráhu z betonu či dlažby

Jak dětem vybudovat na zahradě autodráhu z betonu či dlažby

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, …

Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.

14.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zavřeniny
Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi z nich vyrobte krásné papírové dekorace

Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi …

Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!

13.  8.  2022 |
Kateřina Martínková
Vejce
Jak zpracovat rajčata a papriky

Jak zpracovat rajčata a papriky

Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?

9.  8.  2022 |
Alena Menclová
Užitečná zahradaÚrodaRecepty