vytisknout velikost písma Písek do pískoviště: Jaký vybrat

V určitém věku se centrem dětského zájmu stává pískoviště. Poradíme vám, jaký typ písku vybrat, aby se z něj dalo dobře stavět, aby byl pro dětské hraní bezpečný a také jaké množství ho budete potřebovat a na kolik vás přijde.

Pískoviště, to je ráj, kde děti dokáží strávit spoustu času a samy se zabavit. Pokud máte to veřejné z ruky, ale doma přitom dostatek prostoru, kde můžete umístit své vlastní, bude vás zajímat, jaký písek do něj zvolit. Existuje více druhů a teoreticky se dá použít každý, nicméně prakticky dětem nebude vyhovovat ten, z nějž nepůjde uplácat ani bábovička.

Právě pro tvarování báboviček je ideální jemný písek s frakcí 0/4, což znamená, že průměr zrnek je 4 milimetry. Použít můžete i písek o frakci 0/8, který je o něco hrubší a současně levnější, ale bábovičky či hrad z něj jdou vytvořit taky. Použít se dá současně i jako obsyp pískoviště. V obou případech se jedná o písek praný. Naopak tzv. kačírek, tedy písek, který je jemnější, frakce 4/8, už do pískoviště tolik vhodný není a uplatníte ho spíš jako posyp kolem pískoviště nebo jako doskočiště.

Vyrobte si pískoviště, které budou děti milovat. Inspiraci najdete v galerii

Vyrobte si pískoviště, které budou děti milovat. Inspiraci najdete v galerii

Certifikovaný písek do pískoviště je nutností

Písek můžete pořídit buď sypaný (25 kg za cca 7 Kč), nebo v pytlích (25 kg za cca 95 Kč). První varianta je výrazně levnější, nakupujete přímo v pískovně, případně v obchodě se stavebninami, pytlovaný písek nabízí i hobbymarkety nebo jej objednáte přes internet (písek pro dětská pískoviště a sportovní hřiště). Každopádně ale vyberte vždy jen ten, který splňuje zdravotní kritéria. Od prodejce chtějte doklad o certifikaci – jedná se o potvrzení zdravotního ústavu o tom, že konkrétní písek je naprosto nezávadný, neobsahuje žádné ostré předměty nebo jiné zdraví škodlivé látky. Nejde o zbytečnost, počítejte s tím, že děti písek jistě i ochutnají.

Nejkrásnější kuchyňky na zahradu pro děti: 30 nápadů, jak si je vyrobit. Inspirujte se

Nejkrásnější kuchyňky na zahradu pro děti: 30 nápadů, jak si je vyrobit. Inspirujte se

Jak písek ošetřovat? Nejdůležitější je zamezit jakémukoliv jeho znečištění. Pokud se tak už stane, doporučují odborníci písek zcela odstranit, pískoviště vyčistit a teprve poté jej zaplnit zcela novým materiálem. Pískoviště vždy po ukončení hry pečlivě zakrývejte tak, aby se do něj nedostala zvířata. Jako prevenci můžete zkusit i písek odpuzující psy a kočky (pytlovaný, 25 kg za cca 130 Kč, seženete například na internetu). Podstatné je též udržovat optimální vlhkost písku pomocí čisté, hygienicky nezávadné vody. Je-li suchý, je totiž prašný a nedrží formu. Pozor ale i na přemokření – z mokrého písku se bábovičky také nepodaří, protože se roztéká. Písek je třeba pravidelně prohrabávat a alespoň jednou za rok vyměnit.

Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i dospělé

Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i dospělé

Výpočet písku do pískoviště: Kolik ho je nakonec potřeba

Kolik písku budete potřebovat, spočítáte tak, že vynásobíte délku, šířku a hloubku pískoviště v metrech. Získáte číslo vyjadřující počet krychlových metrů, které by byly potřebné k vyplnění celého prostoru. Ten ale z praktických důvodů nezaplňujte celý. Například pískoviště o rozměrech 1,5 x 1,5 metru a hloubce 20 cm zaplníte 450 kilogramy, ale vzhledem k výše uvedenému bude vhodnější pořídit jen 400 kilogramů či méně.

Jak dětem vybudovat na zahradě autodráhu z betonu či dlažby

Jak dětem vybudovat na zahradě autodráhu z betonu či dlažby

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které …

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

24.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Po vydatných deštích, které v posledních dnech zalily Česko, houby konečně rostou, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů se ale v nadcházejícím období můžeme těšit na pořádnou nadílku. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji.

13.  7.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V př…

Asi metr vysoká bylina vykvétá na jaře a v brzkém létě a omamně voní. Nejvíc pozornosti si ale zaslouží na podzim, kdy její tobolky získají vzhled stříbrných penízků, které září podzimním pošmournem. Tehdy je nepřehlédnutelná.

23.  7.  2021 |
Lucie Kořistová
Měsíčnice vytrvalá
Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro bohatou úrodu

Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro…

Co se skrývá pod názvem zelené hnojení? Jedná se o organické hnojení, kdy se do půdy zapravují určité druhy rostlin, aby zeminu obohatily o živiny, a zlepšily tak její úrodnost. Doporučíme vám, které rostliny pro zelené hnojení pěstovat, jak správně postupovat a jaké zvolit načasování.

17.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování