vytisknout velikost písma Petržel kořenová: jak ji pěstovat?

Petržel zahradní kořenová (Petroselinum crispum convar. radicosum) je trochu opomíjená, ač velmi zdravá zelenina. Patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae), tudíž je blízce příbuzná s celerem. Víte, jak ji správně pěstovat?
Petržel kořenová: jak ji pěstovat?

Poslední roky petrželi moc nepřály, řada zahrádkářů se věnovala spíše pěstování pastináku, který má v kuchyni stejné využití. Pro vysoký obsah látek důležitých pro lidský organismus  a své  léčebné účinky se ale opět vrací na záhony.  

Mrkev a petržel: nepromeškejte výsadbu této tradiční zeleniny

Mrkev a petržel: nepromeškejte výsadbu této tradiční zeleniny

Zázračné účinky na zdraví  

Kořeny petržele obsahují vitaminy A, B, C, E a řadu minerálních prvků, jako je draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník a železo. Silice podporují činnost ledvin, snižují krevní tlak a zlepšují funkci celého trávicího traktu. Kyselina listová, obsažená v nadzemních částech rostliny, podporuje správnou tvorbu tkání a dělení buněk.  

Klepněte pro větší obrázek
Syrová petržel je zdraví prospěšná; foto: Peter Gajdoštin, SEMO  

Výsev hned zjara  

Na zálivku je petržel náročná v období, kdy semena klíčí. Vysévejte je proto co nejdříve v dubnu, to je ještě půda po zimě dostatečně nasáklá po tání sněhu. Nerovnoměrně rozvržená doba zálivky má za následek zaschnutí klíčících semen.  

Přehled odrůd petržele kořenové
Název odrůdyTypPoužití
'Alba'polopozdníkonzum i skladování
'Atika'ranýpřímý konzum
'Konika'středně ranýkonzum i skladování včetně natě
'Hanácká'polopozdníkonzum i skladování
'Jadran'středně ranýkonzum i skladování
'Olomoucká dlouhá'pozdníkonzum i skladování
'Orbis'polopozdníkonzum i skladování
'Osborne'polopozdnídlouhodobé skladování

Půda, určená pro pěstování petržele, musí být hluboce zpracovaná, nejlépe řádně zrytá a důkladně zkypřená pomocí železných hrábí nebo rotavátoru. Kamenité půdy nejsou pro pěstování vhodné, kořen se vlivem překážek v nich rozvětví a nemá správný tvar.  

Jak uskladnit kořenovou zeleninu

Jak uskladnit kořenovou zeleninu

Záhony pro petržel kořenovou nikdy nehnojte chlévským hnojem! Vysoký obsah dusíku způsobuje špatnou skladovatelnost. Použijte nadrobno posekanou trávu smíchanou s listím a ostatním zahradním odpadem.  

Po vzejití semen stále zajišťujte dostatek vláhy a vyjednoťte mladé rostlinky, aby se pak kořeny řádně vyvinuly. Po dobu růstu pěstební plochu udržujte kyprou a prostou plevelů. Vegetační doba je dlouhá přibližně šest měsíců a déle podle místních povětrnostních podmínek a použité odrůdy.  

Klepněte pro větší obrázek
Petržel vysejte blízko dveří do domu – pro čerstvou nať si při vaření často odskočíte    

Po vyrytí kořenů z půdy je řádně očistěte a uložte na suché a chladné místo. Vhodné jsou normalizované zelinářské přepravky nebo uložení do písku. V dobrých podmínkách není problém, aby kořeny vydržely na skládce celou zimu až do jara bez poškození.  

Škůdci a nemoci  

Největší škody na petrželi působí vrtule celerová (Euleia heraclei), patřící mezi blanokřídlý hmyz. Larvy škodí tím, že v listech vykusují chodbičky. Postižené listy následně zasychají a odumírají.  

Mezi další škůdce na listech petržele patří mšice mrkvová (Psila rosae) a sviluška chmelová (Tetranychus urticae). Všechny tyto škůdce zničíte pomocí dostupných insekticidních přípravků, jako jsou Decis nebo Pirimor.  

Kořeny petržele bývají občas napadány háďátky (Meloidogyne). Jsou to drobné hlístice, které svou činností působí deformace a větvení kořenů. Boj proti nim je však velmi jednoduchý – okolo zeleninových záhonů vysejte afrikány (rod Tagetes), které háďátka usmrcují svými šťávami.  

Klepněte pro větší obrázek
Výnos je značně ovlivněn správnou technikou pěstování; foto: Peter Gajdoštin, SEMO  

Vlhké a teplé počasí přispívá ke vzniku septoriové skvrnitosti listů, způsobené houbami Septoria petroselini. Mnohem horší situace ale nastává, pokud se na rostlinách objeví padlí petržele. Tuto zákeřnou chorobu působí houba Erysiphe heraclei a obrana je jediná – napadený porost se musí co nejrychleji spálit nebo zakopat hluboko do země.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci