vytisknout velikost písma Petrklíče odemykají jaro

Primulky, prvosenky, petrklíče – pod těmito jmény jsou skryty kříženci půvabné jarní rostliny, jimiž si od konce ledna oživíte parapety. Později je lze přesadit do venkovních truhlíků jako předvoj balkonovek.

Být přízemní není ostuda

Nejnižší petrklíče s nejkratšími květními stvoly najdete v bohaté nabídce všech květinářství. Jsou to potomci prvosenky bezlodyžné (Primula vulgaris), z níž byly vyšlechtěny současné kultivary. Nevím, jak vy, ale každý rok objevím barvy, které ještě nemám, a nikdy neodolám.  

Klepněte pro větší obrázek
Odkvétající petrklíče seženete i za desetikorunu 

Pokud jste si přinesli petrklíče domů, dejte je na chladnější místo – déle vám pokvetou. Do venkovních truhlíků je můžete bez obav vysazovat již v polovině února, tedy v době, kdy se vám o kvetoucím balkonu může jen zdát.  

Otužování pro zdraví

Než zakoupenou prvosenku vysadíte do truhlíku, mějte na paměti, že ač je mrazuvzdorná, byla vypěstována ve skleníku. K výsadbě proto vyberte období teplejších dnů bez hlubokých nočních mrazů.

Klepněte pro větší obrázek
Oranžová vás nabije energií 

První dny jsou pro rostliny kritické, na noc (pokud má být mrazivá) je raději zakryjte netkanou textilií nebo přeneste truhlík dovnitř. Po pěti dnech snesou otužené primulky teploty do minus osmi stupňů, další pěstování je tedy bez problémů.

Klepněte pro větší obrázek
Modrá uklidňuje

Každé dva týdny je přihnojte hnojivem pro balkonové rostliny a nezapomínejte zalévat: přeschnutí je připraví o listy, které zežloutnou, i když se rostlinka celkem dobře vzpamatuje.

Primulky a cibuloviny pěstované v bytě: kam s nimi po zimě?

Primulky a cibuloviny pěstované v bytě: kam s nimi po zimě?

Jarní zastavení

Při cestě listnatým lesem můžete potkat jednu z našich domácích prvosenek – prvosenku jarní (Primula veris). V přírodě rozkvétá podle počasí od dubna do května sírově žlutými květy, a to na sušších půdách v polostínu.

Klepněte pro větší obrázek
Primula veris 

Přičichněte, jak krásně voní, ale nedloubejte ji a nenoste domů; je jí nejlépe v lese, kde má v podrostu stromů dostatek potřebných živin a ve spadaném listí úkryt před suchem a větrem. 

Pestrokvětý záhon

Z truhlíků přesaďte petrklíče do záhonu kdykoliv během jara. Z nízkých, původně přirychlených rostlin jich většina úspěšně vydrží na zahradě několik let. Ideálním místem je záhon orientovaný k východu, s ranním slunkem a polostínem po zbytek dne.

Klepněte pro větší obrázek
Odkvetlé primulky rozhodně nevyhazujte, na zahradě příští rok vykvetou 

Před výsadbou přidejte proleželý kompost (zahradní rašelinu) a během roku primulky přihnojujte plným hnojivem. Přes léto nezapomínejte na zálivku, přeschnutí silně rostliny poškodí a skomírající petrklíče žádnou parádu neudělají. Každé dva roky trsy rozdělte a přesaďte, jinak jen odstraňujte odkvetlá květenství a nepěkné listy.  

Klepněte pro větší obrázek
Dodáte-li prvosenkám výživu, porostou o to lépe 

Klubíčka pro radost

Často pěstovaným druhem je primule zoubkatá (P. denticulata). Z přízemních, mohutnějších trsů listů vyrůstají květní stvoly až do výšky čtyřiceti centimetrů.

Klepněte pro větší obrázek
Primula denticulata 

Květenství je krásně kulaté z modrých, růžových, bílých i červenavých kvítků. Tahle primulka nemá sucho vůbec ráda, v polostínu poblíž vodní plochy se jí ale dařit bude.  

Dokážeme odemykat i léto!

Prvosenky rozkvétající od června do srpna bývají vyšší – padesát až osmdesát centimetrů. Květenství jsou žlutá nebo žlutooranžová, sluší jim sesazení do větších skupinek, kde lépe vyniknou.

V trvalkovém záhonu můžete mít druhy Primula florindae (vyšší) i Primula sikkimensis, jež je zhruba o třetinu nižší. Není to primulka dlouhověká, ale v dobrých podmínkách je schopna se sama rozmnožovat výsevem.

Klepněte pro větší obrázek
Primula bulleyana 

Zajímat by vás mohli petrklíče s „patrovým“ květenstvím v barvách oranžové, růžové či zvláštní žlutočervené. Nejpěknější P. bulleyana má květy oranžové, P. beesiana kvete růžově a kříženec těchto dvou prvosenek má onu terakotovou barvu. 

Drobnější Primula japonica vás upoutá tmavým očkem v růžovém kvítku. V polostínu s dostatkem vláhy narostou tyto prvosenky do výšky mezi padesáti až šedesáti centimetry, dobře působí větší shluky rostlin v kombinaci s kapradinami nebo ve společnosti rododendronů.  

Nápadná kráska

Primula vialii se tváří, jako by k ostatním prvosenkám ani nepatřila. Prozradí ji první rašící listy, ty jsou primulkové. Raší brzy na jaře, často už v první polovině května, květy se objevují začátkem léta.

Klepněte pro větší obrázek
Primulka či Kleopatřina jehla? Listy napoví! 

Právě květenstvím je tolik odlišná – připomíná tvarem zmenšenou kniphofii (Kleopatřinu jehlu) a stejně tak postupně odspodu rozkvétá. Vyvinuté květy má světle růžové, zbytek poupat nad nimi v karmínové barvě. Je to primulka střední velikosti (kolem třiceti centimetrů), dlouhověká a poměrně snadná na pěstování.

Nepochybíte, pokud ji na zimu mírně zakryjete chvojím. A nezapomeňte si označit místo, kam jste ji zasadili – na podzim zatahuje všechny listy a při jarním čištění záhonu byste ji mohli poškodit. Tedy: krásné jaro vám i vašim prvosenkám!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby