vytisknout velikost písma Pěstujte fuchsie úspěšně: 10 praktických rad

Přestože fuchsie patří k nejznámějším balkonovým rostlinám, není péče o ně nijak jednoduchou záležitostí. Aby vám dělaly radost, je třeba dodržet alespoň základní pravidla pěstování.

Fuchsie (Fuchsia), je rod patřící do čeledi pupalkovitých. Existuje na dvanáct tisíc známých kultivarů. Vzpřímené, polopřevislé, převislé s jednoduchými, jednoduchými trubkovitými, poloplnými i plnými květy.  

Velký rod znamená velké odlišnosti a to nejen v habitusu, ale i ve způsobu pěstování. Než se do něho pustíte, přečtěte si o fuchsiích něco odborné literatury a získané znalosti konfrontujte s praktickou radou zkušeného pěstitele.rero

 Klepněte pro větší obrázek
Převislá plnokvětá fuchsie 'Aunt Juliana'

Jiří Pevný, specialista a majitel rodinné firmy Fuchsie Liberec, která má ve své nabídce úctyhodných dvanáct set kultivarů fuchsií, odmítá zevšeobecňující informace: „Pěstování fuchsií je v praxi dost složité, vzhledem k pestrosti sortimentu. Není možné stručně obsáhnout zásady pro zdárný růst, kvetení a přezimování.  

Předem upozorňuji, že veškeré rady, které pěstitelům dávám, vycházejí z praxe a často se liší od názorů jiných pěstitelů. Každoroční bohaté kvetení naší sbírky a v podstatě nulová úmrtnost rostlin nám však dává za pravdu, že fuchsie vyžadují maximální péči a jakákoliv snaha o zjednodušení práce (například samozavlažovací truhlíky, nepřesazení rostlin v jarním období, použití komerčně vyráběných substrátů atd.) má velmi nepříznivý vliv na kvetení a zdravotní stav rostlin.“  

Desatero pěstitelských zásad  

1. Umístění  

Pro fuchsie je nutné vzdušné, světlé stanoviště, chráněné před poledním sluncem. Ze světových stran jim proto nejlépe vyhovuje východ, západ a sever. Jižní orientaci stanoviště snese jen málo kultivarů, o nich se je potřeba poradit se zkušeným zahradníkem.  

V zásadě platí, že fuchsie s tmavými květy mají raději světlé stanoviště, druhy s většími světlými květy upřednostní místo bez přímého dopadu slunečních paprsků. Přesto u některých extrémně tmavých a velkokvětých je přímé oslunění také nežádoucí, neboť dochází k popálení květů. Ani horký vzduch stoupající v létě ve městech z rozpálených ulic fuchsiím nesvědčí.  

2. Letnění  

Nejvhodnější je pro fuchsie umístění přímo v zahradě, spokojí se i s vhodným místem na balkoně, terase nebo okenním parapetu. I když se mluví běžně o letnění, rostliny ven vyneste, hned jak to počasí dovolí. Pokud se ohlásí přízemní mrazíky, budete muset i v tuto dobu fuchsie ještě chránit vhodným obalem například z geotextilie.

 Klepněte pro větší obrázek
Vzpřímeně rostoucí fuchsie 'F. Fanfare' s jednoduchým květem 

Vhodná doba pro letnění začíná většinou koncem dubna až začátkem května. Rostliny si venku brzy zvyknou a dříve nasadí na květ. Ideální je, když nové výhony vyrůstají již na stanovišti, kde bude rostlina umístěna celý rok. Rostliny jsou kompaktní a bohatě kvetou.  

V horkých letních dnech, kdy jsou fuchsie v plném květu, zabraňte jejich slunečnímu úpalu vhodným přistíněním. 

3. Substrát  

Fuchsie vyžadují vzdušnou, humózní a kyselejší půdu s pH kolem 6. Velmi důležitá je kvalita substrátu a poměr jeho jednotlivých složek, jenž je odvislý od konkrétních podmínek, ve kterých budou rostliny pěstovány.  

Panu Pevnému se osvědčila směs v třetinovém poměru kompostní zeminy či ornice, zahradnického substrátu B, substrátu na pelargónie, perlitu a písku s přídavkem kostní moučky. Při každoročním přesazování můžete složení či poměr jednotlivých složek směsi ještě upravit podle toho, jak budou rostliny v původním substrátu prosperovat.  

4. Zálivka a rosení  

V období vegetace vyžadují fuchsie vydatnou zálivku a vlhčí vzduch. Dojde-li k vysychání kořenového balu nebo k přehřívání, shazují listy i květy. Rostliny ovšem nepřelévejte, čím je teplota nižší, tím déle vydrží substrát vlhký. V přemokřeném substrátu snadno uhnijí, proto dbejte, aby v podmiskách nebo obalech nezůstala po zalití stát voda.  

Je-li to možné, nechte květináče nebo truhlíky stát volně, aby přebytečná voda mohla odtékat. Jednotlivé kultivary mají různé nároky na vydatnost i četnost zálivky. Tu budete muset přizpůsobit tomu, o co si samotné rostliny „řeknou“.

Velkým nebezpečím je zálivka při vysokých teplotách. Rostliny jsou zavadlé vlivem horkého vzduchu, i když substrát je stále vlhký. Zalití v této situaci může způsobit „uvaření“ kořenového balu a velice rychlé uhynutí fuchsie.  

V zimních měsících zalévejte jednou za dva až tři týdny menším množstvím vody. Dokud je substrát dostatečně vlhký, rostlina zálivku nepotřebuje a tudíž se může interval mezi jednotlivými zálivkami prodloužit. Pozvolné přidávání vody budou fuchsie potřebovat od konce února, kdy se začnou připravovat na začátek vegetačního období.  

Horko letních dnů budou lépe snášet, když jim zvýšíte vzdušnou vlhkost rosením. V době postřiku ani brzy po něm však nesmí na rostlinu silně svítit slunce.  

5. Hnojení  

Zdravý vzhled a bohatost květů zajistí fuchsiím jedině pravidelný přísun živin v podobě hnojiv. Nutno říct, že fuchsie jsou i v tomto ohledu značně náročné, potřebují hnojit minimálně dvakrát týdně.  

Začněte zhruba od počátku dubna, kdy se rostliny probouzí ze zimního odpočinku, a skončete v srpnu, kdy rostlinám pomalu končí vegetační období. Z hnojiv vybírejte vícesložkové (obsahující dusík, fosfor, draslík a hořčík) s vyšším obsahem dusíku. Roztok si připravte z dvaceti až čtyřiceti gramů hnojiva, které rozpustíte v deseti litrech vody.  

Odborník na fuchsie pan Jiří Pevný vyživuje své rostliny následovně: „V jarním období hnojíme Kristalonem Start s převahou dusíku, od června Kristalonem plod – květ. Pokud jsou rostliny v plném květu a je teplé počasí, hnojíme každý den slabou koncentrací. Dosáhneme trvalého kvetení a vyrovnané velikosti květů. Jednou týdně pohnojíme plnou dávkou hnojiva, jednou za dva týdny použijeme listové hnojivo. V září již nehnojíme.“  

6. Tvarování  

Fuchsiím můžete na počátku vegetačního období zkrátit výhony a tím zajistit pěkný kompaktní vzhled rostlin. Odstraňte neduživé zimní výhony. Na počátku rašení (nejlépe v březnu) zkraťte nové výhony. Poslední řez je vhodné provádět do poloviny dubna, jinak se kvetení oddálí. Jakmile se objeví známky poupat, už rostliny neseřezávejte. Pro lepší větvení můžete ještě zaštípnout nové výhony, vyrůstající z úžlabí loňských listů.

 Klepněte pro větší obrázek
Kultivar 'Win Oxtoby', převislý, plnokvětý 

7. Další péče  

Další důležitou součástí péče o fuchsie je pravidelné odstraňování odkvetlých květů a násad plodů, které rostlinu oslabují.  

8. Zazimování  

Pokoušet se o venkovní přezimování fuchsií nemá v našich klimatických podmínkách smysl. Rostliny jsou náchylné k namrznutí, protože se nejedná o původní druhy, které dokáží snášet i nehostinné horské podmínky, ale o vyšlechtěné kultivary, jež jsou vždy oproti svým předkům o mnoho choulostivější. Rostliny proto přeneste z venku již před příchodem prvních mrazíků.  

K zimování potřebují fuchsie bezmrazé stanoviště se stabilní teplotou mezi pěti až deseti stupni Celsia. Čím je teplota nižší, tím lépe, protože nedovolí rostlinám předčasný růst. Ideální je skleník nebo chladná místnost s dostatečnou vzdušnou vlhkostí a rozptýleným světlem.  

Zazimovat můžete fuchsie i v tmavé místnosti, kde teplota nevystoupí nad pět stupňů. Musí však být předem ostříhané. Zálivka je v tomto případě minimální. Počítáte-li na jaře s řízkováním rostlin, měly by přezimovat ve vyšší teplotě zhruba kolem patnácti stupňů.  

Při ukládání rostlin na zimu je nutné ostříhat veškeré výhony narostlé během vegetace. Na každé větvi se ponechá jeden pár oček s listy. Při ponechání dlouhých výhonů dojde v průběhu zimy k jejich zdřevnatění a v jarním období rostliny špatně obrážejí a jsou "klackovité". S ořezanými výhony se zbavíte i škůdců a zárodků chorob.

Zimní zálivku přizpůsobte podle návodu v kapitolce věnované zálivce.  

Co byste rozhodně měli vědět o zimování fuchsií

Co byste rozhodně měli vědět o zimování fuchsií

9. Přesazování  

Fuchsie potřebují přesadit každoročně, aby se zajistil dostatek živin v substrátu pro jarní období. Nejvhodnější dobou pro přesazování je březen a první půlka dubna, tedy počátek vegetačního období.

Substrát (pokud je použit výše uvedený) nechte proschnout - lehce se oddělí od kořenů, aniž by je poškodil. Rostliny ze stávajícího květináče opatrně vyklepněte. Případné poškozené nebo odumřelé kořínky odstraňte.  

Mladé rostlinky přesazujte do květináče o málo většího, než byl původní, nebo do dostatečně velkého truhlíku či kontejneru. Starší rostliny vystačí s původní nádobou, jen jim vyměňte substrát. Přesazené fuchsie mírně zalijte a ostříhejte.  

10. Choroby a škůdci  

Za vznikem chorob a škůdců stojí hlavně nesprávné pěstitelské podmínky nebo onemocnění sousedních rostlin, ze kterých se choroba či hmyz přenesou na další. Nemusí jít jednoznačně o vaši chybu, nakaženou rostlinu si můžete domů přinést už z obchodu, což se nezřídka děje, proto před koupí každou rostlinku podrobně prozkoumejte.

 Klepněte pro větší obrázek
Převislý kultivar fuchsie 'Majebo', květ plný 

Zvadlé, oschlé listy, černající stonky, flíčky na listech či stoncích nebo dokonce poletující a lezoucí hmyz jsou jasným důkazem, že v této prodejně se o své živé zboží příliš nestarají, a proto běžte jinam.  

Jak již bylo řečeno, fuchsie jsou poměrně náročné na pěstování a vznik problémů s chorobami a škůdci začíná nesprávným umístěním či zálivkou. Abyste tomu předešli, musí mít vaše zelené svěřenkyně splněny všechny nároky.  

Nejčastější nevítanou návštěvou v zimním období je na fuchsiích plíseň šedá, vznikající při přílišném vlhku a nedostatečném osvětlení. Dalšími jsou svilušky, molice, mšice a třásněnky, v zahradě se na fuchsiích mohou usadit i ploštice.

Svilušky se prozradí drobounkou pavučinkou na rubu listů. Příčinou jejich výskytu bývá příliš suchý vzduch, proto rostlinám zajistěte tento požadavek rosením. K likvidaci v těžších případech použijte vhodný insekticid (Talstar, Vermitec, Omite), který aplikujte na rub i líc listů v intervalech uvedených na příbalových letácích jednotlivých přípravků.

Molice jsou maličké bílé mušky, které vysávají listy. Objevují se na jejich rubu společně se svými larvami a jejich přítomnost prozradí také lepkavá tekutina, kterou vylučují. Larvy odstraníte opakovaným postřikem insekticidem, na dospělý hmyz použijte nejlépe systémový insekticid. Poměrně spolehlivým prostředkem je Mospilan.

 Klepněte pro větší obrázek
Kultivar 'Waldis Grafin', vzpřímený s jednoduchým květem 

K odstranění mšic se doporučuje opět Mospilan nebo Sumithion.  

Třásněnky jsou černý, pouhý milimetr dlouhý hmyz s třásnitými křídly. Jeho přítomnost na rostlině signalizuje skvrnitost listů, jejich deformace apod. Pomáhají přípravky na bázi organofosfátů.  

Ploštice jsou plochý, hnědě nebo zeleně zbarvený hmyz s tvrdými polokrovkami, který saje z celé nadzemní části rostliny. Ochrana stejná jako u třásněnek.

Foto: Fuchsie Liberec 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Venkovní květináče a truhlíky: Jak je vybrat a kde sehnat ty nejhezčí?

Venkovní květináče a truhlíky: Jak je vybrat …

Chystáte se sázet či přesazovat rostliny? Na to obvykle potřebujeme nové květináče a truhlíky. Na těch z loňska se podepsaly počasí a povětrnostní vlivy. Zjistili jsme proto pro vás, jaké výrobky se právě dají v obchodech sehnat a za kolik. Podívejte se do naší fotogalerie venkovních i interiérových květináčů.

13.  4.  2018 |
Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. Inspirujte se ve fotogalerii

Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. …

Předzahrádka má dotvářet estetický rámec a zdůraznit vstup do domu. Kromě toho předzahrádka plní izolační, dekorativní a reprezentační funkci. Naše rady vám pomohou osázet ji tak, aby nedala mnoho práce.

12.  4.  2018 |
Předjarní ochrana ovocných stromů

Předjarní ochrana ovocných stromů

Chcete-li sklidit kvalitní ovoce a zajistit si bohatou sklizeň, je třeba věnovat pozornost předjarní ochraně ovocných stromů. Zaměřte se na jádroviny a peckoviny, ale také na keře drobného ovoce.

3.  4.  2018 |
Rakytník řešetlákový: Největší chyby při pěstování

Rakytník řešetlákový: Největší chyby při pěst…

Rakytník má neuvěřitelně kyselé plody – to proto, že obsahuje obrovské množství vitamínu C. Ještě tento zázračný keř v zahradě nemáte?

30.  6.  2017 |
Zahrádka na balkoně: Zelenina v truhlíku, na zemi i ve vzduchu

Zahrádka na balkoně: Zelenina v truhlíku, na …

Správnou kombinací okrasných a užitkových rostlin vytvoříte pěknou a jedlou minizahrádku i na tom nejmenším balkónku. Jen vědět jak na to, neboť pěstování v nádobách má své výhody, ale přináší i řadu úskalí.

10.  4.  2018 |