vytisknout velikost písma Pěstujte fíkovník smokvoň: jde to v nádobě i ve volné půdě

Máte fíkovníky spojeny především se zeměmi jižní Evropy? Pěstovat je ale můžete i v našich zeměpisných šířkách. Poradíme vám, jak se o ně celoročně postarat, abyste se dočkali sladkých fíků i na své zahradě.

Fíkovníky (Ficus carica) se dají ve středoevropských podmínkách úspěšně pěstovat a není tak složité zařídit, aby přinášely chutné plody. Vysadit je můžete do dostatečně velkého květináče i do volné půdy do zahrady – tento způsob většinou přináší mnohem větší úrodu.

Klepněte pro větší obrázek
I na své zahradě můžete sklízet slaďoučké fíky

Nač dát pozor při nákupu

Sehnat mladý fíkovník není dnes nic obtížného; zahradnictví i hobbymarkety nabízejí ve většině případů dostatečné množství odrůd. Pro úspěch venkovního pěstování doporučuji pořizovat jen nejodolnější odrůdy.

Abyste se dočkali plodů, orientujte se na odrůdy z adriatické skupiny fíkovníků, které vytvářejí plody parthenokarpicky i bez opylování. Některé vhodné si můžete vybrat z následující tabulky.  

Přehled vhodných odrůd fíkovníků (Ficus carica)
odrůda mrazuvzdornost stručná charakteristika
'Bornholm' −20 °C vystačí s malou vegetační sumou tepla
'Brown Turkey' −15 °C tmavě červenohnědé plody
'Brunswick' −15 °C choulostivý na vlhčí klima, hluboce vykrajované listy
'English Brown Turkey' −20 °C odolný rzi, vhodný do našeho klimatu, odolný vlhku
'Hardy Chicago' −15 °C plodný, rychle rostoucí, do náročnějších podmínek
'Marseilles' −15 °C extrémně raný, zelené sladké plody dozrávají dožluta
'Pastiliere' −15 °C Méně vhodný pro naše podmínky, krásně sivě modré plody
'Romano Nero' −15 °C roste pomaleji, dřevo hůře vyzrává, tmavě modré plody
'Sal's' −15 °C raný, rychlý růst, vysoká plodnost, chutné plody
'Violetta Bayernfeige' −15 °C mrazuvzdornost pod krytem uváděna až do −20 °C

Pěstování v nádobě

Fíkovník potřebuje vegetační klid, i když nemusí být příliš výrazný. Proto je při pěstování v květináči důležité zimovat rostlinu někde v chladné a třeba i temné chodbě při teplotě od nuly do deseti stupňů Celsia.

Nemáte pro zimní období dostatečně chladnou místnost? Nechte fíkovník alespoň co nejdéle venku, na balkoně nebo na zahradě. Mrazíky do minus dvou stupňů Celsia mu v žádném případě neublíží, vždyť odolné odrůdy vydrží venku i patnáct stupňů pod nulou a pod krytem o dost více.

Fíkovník letněte od jara do podzimu venku na zahradě. Zjara jej umístěte do stínu stromů, aby slunce nespálilo jeho citlivé listy. Nechcete-li květináč s fíkovníkem stěhovat , vyzkoušejte celoroční venkovní pěstování.

Pro oba dva způsoby platí, že během vegetace vyžaduje fíkovník dostatečnou zálivku, a to zejména při tvorbě plodů. Je vhodné i jeho přihnojování tekutými hnojivy v čtrnáctidenních intervalech.

Venkovní stanoviště

Fíkovníku vyberte v zahradě slunné místo s humózní, neutrální až zásaditou, dobře propustnou půdou. Obyčejně se můžete dočíst, že je nutné vysadit jej na chráněném místě, nejlépe nedaleko zdi na jižní straně domu, ale podle mých zkušeností to není nezbytné. Nicméně stanoviště by mělo být od severu chráněno proti zimním studeným větrům.  

Jak na zazimování

Aby se fíkovník dal dobře zazimovat, formuji ho řezem, který zajistí, že příliš nepřeroste. Základem je vytvořit dobrý kryt s pevnou kostrou. Ta se dá zhotovit třeba z betonářského a vázacího drátu: zapíchněte křížem dva oblouky z betonářského drátu a svažte je k sobě vázacím drátem do jakési řídké klece.

Klepněte pro větší obrázek
Pro úspěšné zimování je důležitá pevná kostra krytu

Na takto vzniklou konstrukci navěste větvičky jehličnanů. Vznikne tak cosi tvarem podobného mongolské jurtě a stejně jako ona dokáže i tento kryt dobře ochránit proti mrazu. Před příchodem silnějších mrazů přes něj raději přehoďte ještě i černou netkanou textilii a její okraje přiložte kameny, aby ji nevzal vítr.

Klepněte pro větší obrázek
Jehličnaté větvičky chrání fíkovník před výkyvy teplot

Pokud jsou opravdu velké mrazy a dostatek sněhu, přikryjte kryt fíkovníku ještě hromadou sněhu: z „mongolské jurty“ bude rázem „eskymácké iglú“, v němž fíkovník docela určitě nevymrzne. Protože má v zimě opadané listy, nepotřebuje světlo a neodpařuje tolik vody, takže mu ani zmrzlá půda okolo kořenů tolik nevadí.

Klepněte pro větší obrázek
Veliká peřina sněhu spolehlivě brání vymrznutí

Jaro je zrádné

Největším nebezpečím je pro fíkovník kupodivu jaro. Jakmile se začne objevovat silnější sluníčko, okamžitě sundejte tmavou netkanou textilii, aby se rostlina příliš neohřívala a nezačala rašit zbytečně brzy.

Pak by pozdní mrazík mohl mladé, právě narašené lístečky snadno spálit. Fíkovník, který je v dobré kondici, se s takovou situací sice vyrovná docela snadno a obraší znova, ale prožitý stav se projeví nižší, nebo ještě častěji vůbec žádnou úrodou.

Osvědčí-li se vám či vašim přátelům některá z odrůd tak, že ji budete chtít namnožit, zkuste to. Fíkovník doporučuji rozmnožovat vegetativně, tak spolehlivě zůstanou typické znaky jednotlivých odrůd. Můžete jej také nakopčit, pohřížit i řízkovat.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyklujte, tvořte, buďte originální!

Jak ušetřit peníze za zahradní nábytek? Recyk…

Ceny zahradního nábytku se v poslední době zvýšily, přitom šetřit potřebuje téměř každý. Pokud se váš zahradní nábytek již rozpadá a vy potřebujete nový, vsaďte na recyklaci. Z bazarů či na internetu pořiďte starý nábytek, kterému snadno vdechnete další život. Máme pro vás hromadu nápadů, jak kousky původně třeba i k vyhození proměnit v luxusní a stylové.

19.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
RecyklaceZahradní nábytek