vytisknout velikost písma Pěstování orchidejí zvládnete i vy, Phalaenopsis to jistí!

Okouzlily vás v botanické zahradě orchideje tak, že jste zatoužili mít podobnou nádheru doma? Nemusí to být nesplněný sen. V bytových podmínkách dobře prospívají hybridy rodu Phalaneopsis.

Vydejte se za nimi

Nechci vás posílat do vlhkých a teplých lesů jihovýchodní Asie, kde rostou orchideje rodu Phalaenopsis jako epifyty na stromech asi ve čtyřiceti druzích, z nichž vzniklo postupným křížením mnoho hybridů. Právě ty pořídíte v běžných květinářstvích nebo v zahradnických centrech.

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl I.

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl I.

 

Phalaenopsis však nekupujte u stánků, zvláště jsou-li venkovní teploty nižší než plus patnáct stupňů. Orchidej bude podchlazená a nemusela by nízké teploty přežít.  

Klepněte pro větší obrázek
Zdravotní stav rostliny prozradí vzhled listů

Rostlinu, kterou si vyberete, dobře prohlédněte: neměla by mít žloutnoucí nebo zavadlé listy, květní stonek musí být pevný, sytě zelený (u mladých orchidejí obvykle bývá jen jeden). Nechte si ji kvalitně zabalit a cestu domů co nejvíce zkraťte; pamatujte na to, že jste si koupili teplomilnou rostlinu.  

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl II.

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl II.

Devatero dělení

Rod Phalaenopsis čítá více jak čtyřicet druhů orchidejí, které se od sebe nápadně liší tvarem a stavbou květu a také jeho barvou. Pro přehlednost byl rozdělen do devíti sekcí – z těchto orchidejí pak pocházejí všechny pěstované hybridy. Každá ze sekcí má svoje souhrnné jméno:  

Phalaenopsis: velkokvěté druhy s květním pyskem zakončeným dvěma bičíky (například P. amabilis, sanderiana, afrodite, stuartiana).

Proboscidioides: najdete zde P. lowii, blízkou příbuznou předchozí; liší se květy, jež nemají bičíkové výběžky.

Aphyllae: druhy P. stobartiana a P. wilsonii, orchideje málo olistěné a se zkrácenými květními stonky.

Parishianae: P. parishii a P. apendiculata, druhy s typickým širokým květním pyskem.

Polychillos: květy buď více, nebo méně čtyřlaločné. Sem patří druhy Phalaenopsis pantherina, valentinii, lamelligera, mannii a P. cornu-cervi.

Stauroglottis: Phalaenopsis s oválným středním výběžkem a zaoblenými bočními výběžky pysku (P. equestris a P. lindenii).

Fuscatae: květy podobné předešlým, jen boční výběžky se liší. Jsou rozeklanné a zašpičatělé. Do této skupiny patří P. fuscata, viridis, kunstleri a cochlearis.

Amboinenses: má štíhlý oválný střední výběžek pysku a boční výběžky zašpičatělé (někdy i rozeklané). Sdružuje P. amboinensis, gigantea, javanica, robinsonii a micholitzii.

Zebrinae: nejbohatší na druhy, proto je rozdělena ještě do tří podsekcí. Je to už rozlišení opravdu jemné, podle vlnitých květních plátků nebo obrvení středních výběžků. Z druhů v této sekci bylo vyšlechtěno nejvíce hybridů vhodných k řezu (P. speciosa, P. pallens, P. modesta a další).  

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl III.

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl III.

Nechte se okouzlit 

Z rodu Phalaenopsis se k pěstování v bytě nabízí kolem padesáti vhodných kultivarů. Velkokvěté hybridy mají poměrně krátký vývoj a kvetou již ve druhém nebo třetím roce. Bílé kultivary mají květy s průměrem až dvanáct centimetrů, jakoby uzavřené, vhodné k řezu – ve váze vydrží téměř tři týdny.

Klepněte pro větší obrázek
Je z čeho vybírat 

Růžově a fialově kvetoucí Phalaenopsis mají květy o něco menší, stejně tak jako kříženci s červeným pyskem. Pěstovat můžete i takzvané exotické hybridy, barevně různorodé, nebo žluté Phalaenopsis s tečkovanými plátky, případně kultivary s květy pruhovanými.  

Fotospeciál: přesazujeme orchideje

Fotospeciál: přesazujeme orchideje

Aby znovu kvetla

Květní stvol se u dobře ošetřované rostliny prodlužuje a vyrůstají na něm stále další květy, jichž může být (podle stáří rostliny) až dvacet. Platí to hlavně pro hybridy P. pulcherrima s menšími, červenými květy. U ostatních hybridů vyrážejí po odkvětu často ze spodních oček nové stvoly. Proto odkvetlé stonky neodřezávejte, dokud jsou ještě zelené.  

Bez odpočinku

Phalaenopsis jsou opravdu orchideje vhodné i pro začátečníky - tedy začátečníky v pěstování orchidejí. Nějaké znalosti z pěstování rostlin v bytě se hodí i pro tyto exotické krásky.

Kříženci jsou odolní a dokážou, v některých případech, při dobré péči kvést postupně až devět měsíců v roce. Počítejte ale spíše s opakovaným (přerušovaným) kvetením třikrát do roka, určitě nejvíce radosti vám udělá kvetoucí Phalaenopsis v dlouhých zimních dnech.  

Nedělejte chyby!

Pěstování téhle krásky není tak obtížné, vyžaduje ale cit a vaši přítomnost. Phalaenopsis nemůžete postavit do vany a odjet na čtrnáctidenní dovolenou, aniž byste se postarali o podmínky, v kterých přežije.

Rostlině vyhovují celoroční denní teploty od dvaceti dvou do dvaceti šesti stupňů, noční mezi osmnácti až dvaceti stupni. Pokud jí na podzim po dobu asi čtyř týdnů snížíte denní teploty na šestnáct stupňů, vyprovokujete ji k opakovanému kvetení. Nižší teplota však předpokládá omezenou zálivku, jinak hynou kořeny.  

Stanoviště potřebuje Phalaenopsis světlé, bez úpalu, ani hluboký stín jí neprospívá. V létě doporučují odborníci přistínění podobné, jaké požadují kapradiny či toulitky.

Klepněte pro větší obrázek
Květy mají několikaměsíční životnost 

Zálivka se doporučuje buď ponořením orchideje i s květináčem do vlažné (měkké) vody s následným okapáním (aby voda nezůstávala v podmisce), nebo se rostlina zalévá běžným způsobem shora. Potřebné šedesátiprocentní vzdušné vlhkosti docílíte rosením (mlžením) listů a substrátu.    

Braňte je před chorobami...

Ani Phalaenopsis se nevyhne chorobám. Většina fyziologických chorob mívá příčinu ve špatných pěstebních podmínkách: při nízkých teplotách orchideje odumírají, při vysokých naopak zastavují růst. Nadměrná vlhkost způsobuje další choroby (bakteriální), nedostatečná vlhkost vzduchu láká svilušky.

Příliš světla způsobuje orchidejím červenání a žloutnutí listů, hluboké zastínění má za následek úbytek chlorofylu. Pokud nemají Phalaenopsis dostatek živin, zakrňují a nekvetou, při přehnojování bují hlavně listy a odumírají dužnaté kořeny.

... a možná taky před sebou

Kuřáky bych ráda upozornila, že své orchideje mohou nakazit mozaikou tabáku (chlorotické proužky na listech). Rostliny pak špatně rostou a málo kvetou – takže k orchidejím bez cigarety!

Klepněte pro větší obrázek
Květy orchidejí vám dopřejí romantické prostředí

Phalaenopsis nakažené virovými chorobami poznáte při koupi podle rozpitých skvrn na květech, při silnějším napadení podle okrouhlých skvrn na listech. Jak mi sdělil pěstitel orchidejí, pan Klát, stává se, že si napadenou rostlinu můžete koupit, aniž by měla viditelné známky choroby.

Ta se často projeví až při zhoršení pěstebních podmínek, proto všechno nářadí (nože, nůžky) používané při práci s orchidejemi desinfikujte. 

Škodlivá „zvířátka“

V pokojových podmínkách nebudou problematickým nepřítelem slimáci jako spíš sviluška chmelová, třásněnky, puklice a omezeně i mšice. Svilušky, jež se skrývají v pavučinkách, se dost obtížně likvidují, právě tak jako puklice kryté voskovými štítky.

V přineseném substrátu se mohou objevit svinky živící se odumřelými zbytky rostlin. Pokud se přemnoží, připraví vaše orchideje o důležité složky kvalitního substrátu.  

Klepněte pro větší obrázek
Z některých krásek exotika přímo vyzařuje  

Kdo se ptá, víc se dozví

Pěstitelů orchidejí Phalaenopsis v posledních letech stále přibývá. Může za to dostupnost rostlin, jejich přijatelná cena i vyšší informovanost týkající se pěstování. Pokud už nějakou máte, můžete se podělit o svoje zkušenosti na našem diskusním fóru.  

Netrapte se biflováním v textu uvedených sekcí; pořiďte si orchidej z rodu Phalaenopsis, která se vám nejvíce líbí, a teprve později, až si budete svým pěstitelským umem jisti, pusťte se do rozšiřování své sbírky – tak postupně poznáte různorodost a mnohočetnost těchto krásek.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování. Za pár korun, bez chemie

Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování.…

Nejen děti, ale ani mnozí dospělí nedají bez kečupu ani ránu. Tak proč si ho nevyrobit z vlastní úrody, alespoň máte jistotu, že je ze zralých, zdravých rajčátek.

6.  8.  2018 |
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

7.  8.  2018 |
Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok obsypaná květy

Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok o…

Právě teď je ten pravý čas. Levandule odkvétá a správný řez ovlivní nejen její tvar a vzhled, ale i to, kolik květů a v jaké kvalitě bude napřesrok mít.

17.  7.  2018 |
Je meloun ovoce, nebo zelenina? Plus jak poznat, že je opravdu zralý?

Je meloun ovoce, nebo zelenina? Plus jak pozn…

Meloun je nadupaný vitamíny a minerály, přitom má navzdory své sladké chuti minimum kalorií. Skvěle tak uspokojí chuť na sladké, pomůže doplnit tekutiny, aniž by zruinoval vaši postavu. Jak se to s ním ale má, je to ovoce, nebo zelenina?

9.  8.  2018 |
Jak zpracovat rajčata a papriky

Jak zpracovat rajčata a papriky

Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?

24.  7.  2018 |