vytisknout velikost písma Pěstování orchidejí: vyvázané na kůře, visící v okně. Uschnou?

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Orchideje na kůře potřebují denní zálivku

Jana Soudková: Obracím se na vás s prosbou o radu, jak pěstovat orchidej Cirrhopetalum lepidum. Rostlinku jsem zakoupila v prosinci 2011 jako nekvetoucí. Zpočátku jsem ji rosila, pak jsem se ale dočetla, že rosení není vhodné. Proto ji jen namáčím – v zimních měsících jednou za čtrnáct dní, v létě dvakrát týdně. V létě a na jaře do vody přilévám tekuté hnojivo pro orchideje.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jana Soudková

Rostlina však není v dobré kondici, přirostl pouze jeden list. Další listy začaly nejprve černat a poté opadly. Orchidej je zavěšena na východním panelákovém okně. Na okenním parapetu jsou umístěny další orchideje rodu Phalaenopsis, Dendrobium a Maxilaria. V blízkosti se nachází terárium s vodními želvami. Rostlina je pěstována na kůře a zavěšena na žaluzii, nebylo by lépe přesadit ji do květináče?

Odpověď: Orchideje rodu Cirrhopetalum byly vyčleněny z obrovského rodu Bulbophyllum. Někteří autoři ale stále uznávají původní zařazení, a tak se při hledání informací o své rostlince můžete setkat i s označením Bulbophyllum lepidum. Obecně tedy platí, že nároky Cirrhopetal jsou prakticky totožné s nároky Bulbophyll.

Cirrhopetalum patří k orchidejím, jež se převážně pěstují tak, jak jste koupila svou rostlinku – vyvázané na kůře. Drobné botanické orchideje se takto vyvazují především proto, že jejich choulostivé kořeny mají v substrátu tendenci zahnívat. To ale vůbec neznamená, že by se měly držet v suchu.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá květ orchideje Cirrhopetalum lepidum; foto: Profimedia  

Ideální je pro ně stabilní, trvale vysoká vlhkost vzduchu, jíž v domácích podmínkách můžete dosáhnout pouze ve skleníčku či vitríně. Tam jsou také tyto rostliny určeny, tam se jim daří. Chcete-li mít rostlinu volně vyvěšenou v paneláku, je třeba ji denně namáčet či mlžit, a to bez ohledu na přítomnost dalších rostlin či akvária – to zvýší vlhkost jen zcela nepatrně. Ani to ale není zárukou kvalitního růstu.

Píšete, že v zimních měsících namáčíte jednou za dva týdny. Ouha. Je-li rostlina umístěna v chladné nevytápěné místnosti, kde by snad mohla déle vysychat, je to špatně – Cirrhopetalum patří mezi teplomilné orchideje. Je-li umístěna na žaluzii průměrně vytápěného panelákového pokoje, je to velmi špatně – v takovém prostředí kořeny vyschnou za pár hodin, zbylých třináct dní pak vaše orchidej strádá žízní.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jana Soudková

Jaký z toho plyne závěr? Vaše orchidejka je zkrátka usušená. Všechny kořeny na snímku jsou zřejmě mrtvé, přesto dvě zelenavé pahlízky a poslední list dávají určitou šanci na záchranu. Usušené orchideje, na rozdíl od těch přelitých a hnijících, se ještě mohou vzpamatovat.

Jak tedy vaši krásku zachránit? Namáčení snad může svědčit šťavnatým rostlinám v perfektní kondici. To ale není náš případ. Postup je tedy zcela jasný. Sundejte orchidej ze žaluzie a už ji tam nevracejte. Založte si malý domácí skleníček, postačí staré akvárium, velká zavařovací sklenice nebo průhledná plastová krabička přetažená igelitem.

Pokuste se nasbírat v lese živý mech, v tomto období už není pod sněhem a v teple ožije. (Nemusíte se bát nežádoucího hmyzu – všichni škůdci teď pomrzli.) Na dno skleníčku dejte vrstvu mechu a položte orchidej. Navázanou kůru dočasně odstraňte, staré pahlízy i kořeny prozatím ponechte. Rostlinu nezakrývejte mechem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vyvázané na kůře či dřevě se pěstují nejen některé druhy orchidejí

Skleníček umístěte na teplé, světlé stanoviště. Pak už musíte jen dle potřeby rosit a důkladně větrat. K mlžení používejte výhradně měkkou vodu, hnojení se zcela vyhněte. K podpoře vitality můžete jednou za dva týdny do vody přidat 2 mililitry Biplantolu a 1 mililitr Lignohumátu (vždy na 1 litr). Biplantol můžete případně nahradit dostupnějším a cenově příznivějším Orchimixem v nižším dávkování (jen 1 mililitr).

Další informace k záchraně orchidejí bez kořenů naleznete v článku Jak pěstovat orchideje: když onemocní Phalaenopsis. Staré pahlízy pečlivě sledujte, pokud by se zdálo, že začínají zahnívat, neprodleně je odstraňte a zvolte mírně sušší režim. V ideálním případě, při zachování teplých a vlhkých podmínek, se na úpatí jedné ze zelených pahlíz začne tvořit nová, malá pahlízka, jež v zápětí pustí kořeny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Důležitou roli při tomto způsobu pěstování hraje mech

Pro další pěstování pak doporučuji rostlinu vyvázat zpět na kůru s důkladným podložením rašeliníkem a umístit ve skleníčku. Usazení do květináče se vzdušným substrátem není zcela vyloučené, orchidejím tohoto typu se ale obvykle daří lépe na kůře.

A jak vyvolat u zdravých, vitálních rostlin kvetení? Stačí je na tři týdny přestěhovat ze skleníčku do chladnějšího prostředí s teplotami mírně pod 20 stupňů Celsia a vynechat mlžení. Tuto přestávku ale můžete ordinovat jen orchidejím, jež mají všechny pahlízy dospělé a zralé.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika