vytisknout velikost písma Pěstování orchidejí: vylomené srdíčko, přehnojení, vlnatky

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Co s orchidejí zalitou neředěným hnojivem

Martina Zimová: Mám orchidej, která vloni kvetla. Babička ji pohnojila, ale tak, že hnojivo ke květině nalila bez ředění. Po několika týdnech začala orchidej značně chřadnout. Nevím, zda to může být tímto nešetrným zásahem nebo tím, že rostlina je poměrně v chladnu. Každopádně by mne zajímalo, zda ji mohu ještě zachránit.

Klepněte pro větší obrázek
Neředěné hnojivo může způsobit, že orchidej uhyne; foto: Profimedia

Odpověď: Podobný přehmat může být fatální nejen pro orchideje (vzhledem k jejich extrémně citlivým kořenům), ale prakticky pro všechny běžně pěstované rostliny. Tekutá hnojiva se v převážné většině prodávají jako velmi silné koncentráty, jež se pro orchideje ředí zhruba v poměru 0,5 až 2 mililitry (v závislosti na použitém přípravku) na 1 litr měkké vody. Silnější než doporučená koncentrace kořeny jednoduše spálí. 

Aby pomoc byla účinná, musela by následovat hned po činu. Pak bych doporučila květináč i s rostlinou postavit do vany a po dobu alespoň deseti minut prolévat silným proudem vody tak, aby se všechno dodané hnojivo vyplavilo. Vzhledem k dobře propustnému kůrovému substrátu, v němž jsou orchideje posazeny, je propláchnutí velmi snadné. 

Popálené kořeny vaší orchideje přestaly plnit svou funkci – dodávat vodu a živiny, proto rostlina chřadne. Co tedy udělat pro její záchranu? Přesaďte ji co nejdříve do kvalitního vzdušného substrátu (Rašelina Soběslav, Floria) dle postupu uvedeného ve Fotospeciálu: přesazujeme orchideje

Zalévejte jen měkkou vodou, hnojení zcela vynechejte. Chcete-li podpořit kondici rostliny, přidejte do každé druhé zálivky 2 mililitry Biplantolu a 1 mililitr Lignohumátu (vždy na 1 litr měkké vody). Biplantol lze případně nahradit dostupnějším a cenově příznivějším Orchimixem v nižším dávkování (jen 1 mililitr). Tímto roztokem můžete orchidej také mlžit.

Z vašeho dotazu není jasné, o jaký druh orchideje se jedná. Předpokládejme, že je to ta nejběžnější, tedy teplomilný Phalaenopsis. Optimální teploty pro teplomilné orchideje se pohybují mezi 20 a 25 stupni Celsia, noční minima by neměla klesat pod 18 stupňů. Při nižších teplotách hrozí zejména čerstvě zalitým rostlinám hniloba z nachlazení.

Phalaenopsis s vylomeným srdíčkem

Michaela Přikrylová: Dostala jsem od přítele krásnou orchidej Phalaenopsis a hned jsem se do ní zamilovala. Na internetu jsem začala zjišťovat vše potřebné, aby mé krásce nic nechybělo. Při pročítání stránek www.AbecedaZahrady.cz mě ohromilo zděšení! Prohlédla jsem rostlinku tak, jak na stránkách radíte a jak by se to mělo ještě před koupí (ale chlap to prostě zanedbal a důkladně neprohlížel).

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Michaela Přikrylová

Na první pohled jsem si všimla, že má rostlinka ulomené listy a některé vzdušné kořeny jsou seschlé. Největší strach mám o srdíčko orchideje. Vypadá to, že malinký lístek uprostřed je, ale lístky kolem něj jsou nejspíš ulomené. Jak jsem byla nadšená, začínám být zklamaná, ale chci bojovat za záchranu rostliny!

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Michaela Přikrylová

Další dotaz se týká nestálé teploty v místnosti. V zimě máme jen okolo 17 stupňů Celsia, v létě zase vyšší (okna jsou orientovaná na západ a severozápad). Není mi příliš jasný termín polostín. Parapety máme příliš úzké a okna netěsní, takže by orchideji nevyhovoval zřejmě ledový průvan od okna.

Podle rad jsem se rozhodla pro zálivku jednou týdně ponořením na půl hodiny do vody pokojové teploty s mírným přihnojením jednou za dva týdny - pokud jsem dobře pochopila, tekuté hnojivo přidám do misky s vodou, do které poté rostlinu v květináči ponořím. Snad nemá rostlina nějaká závažná poškození a půjde nám to spolu.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Michaela Přikrylová

Odpověď: Váš Phalaenopsis je opravdu překrásný. Pro začátek nabízím dvě dobré a dvě špatné zprávy. První špatná – větší část Phalaenopsisů bez středové části (srdíčka) obvykle hyne. Druhá – soužití s mimořádně atraktivními jedinci (a to napříč celým biologickým spektrem) je velmi obtížné, a i přes často nutný specifický přístup je výsledek vždy nejistý.

Váš tečkovaný Phalaenopsis patří mezi velice choulostivé hybridy, jež ve srovnání s běžnými bílými či fialovými rostlinami pomaleji rostou, hůře koření, kvetení bývá chudší a méně časté a také odolnost vůči chorobám je menší. Kráse jeho květu se ale při koupi těžko odolává…

A nyní dvě slíbené dobré zprávy: srdíčko nebylo poničeno hnilobou, ale jen mechanicky vylomeno. Z fotografie je patrné, že rána je suchá, bez hnilobných skvrn – v takovém případě se šance na záchranu zvyšují; rostlině vyrůstá krásný, silný a zdravý nový kořen, což svědčí o její vitalitě. Jak tedy postupovat?

Především dávejte veliký pozor, aby se do rány po srdíčku nikdy nedostala voda. Rostlinu nemlžte a zalévejte tak, aby střed zůstal suchý. Pokud byste v ráně zpozorovala nějaké změny (mokvání, hnědnutí), zalijte ji 3% roztokem peroxidu vodíku (běžná dezinfekce, k dostání v lékárnách), nechte vyšumět a zaschnout.

I když to možná bude ve vašich podmínkách obtížné, podobně postižené rostliny by měly být trvale na teplém (okolo 20 stupňů Celsia), světlém místě bez průvanu. O přistiňování a další péči se dočtete v článku Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl II.

V oblasti poškozeného středu už orchidej pravděpodobně přirůstat nebude, pokud se vám ji ale podaří udržet bez napadení hnilobou, je možné, že ze spícího postranního očka vyrazí nová dceřiná rostlinka. Možná jste se již setkala s doporučením, že oslabeným, nemocným rostlinám je vhodné odstřihnout květní stvol, aby se dalším kvetením nevysilovaly.

Z posledních zkušeností mohu říci, že jsem žádný zásadní rozdíl mezi rekonvalescencí orchidejí s květem či bez něj nepozorovala. Někdy jsem dokonce měla dojem, že kvetení rostlinu tak nějak motivuje k životu: po odstřižení květu rostlina začala chřadnout. Jako když matka žije pro své dítě. Vezměte jí ho a její život ztrácí smysl…

Rozhodnutí je jen na vás. Další péče je podobná jako v prvním dotazu dnešní poradny: s přesazováním ale počkejte až na začátek vegetačního období (duben); hnojení zcela vynechejte a na zvýšení kondice dopřejte rostlině zálivku měkkou vodou obohacenou zmíněnými podpůrnými prostředky. Nemlžte. Bude-li se rostlině dařit, zahajte pravidelné hnojení až začátkem léta.

Bílé chuchvalce pod listy značí vlnatku

Vladimír Smolka: Na orchidejích mé ženy se začaly tvořit bílé chuchvalce pod listy, v nepřístupných záhybech a někde už i na květech. Když jsem se pořádně podíval, bydlí tam asi 1 milimetr dlouhé bílé potvůrky, které navenek vypadají jako plíseň. Pokud je ale opatrně vytáhnu, jsou docela čilé. O co se jedná a jak na ně?

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Vladimír Smolka

Odpověď: Vaše orchideje jsou nepochybně napadeny velmi úporným červcem zvaným vlnatka. Postižené rostliny neprodleně izolujte od těch zdravých. V první fázi likvidace mechanicky, (nejlépe vatovou tyčinkou, namočenou v lihu) odstraňte všechny viditelné potvůrky. Silně napadené květy (vlnatky se drží především na jejich zadní straně) je vhodné odstranit. Ve druhé, chemické fázi je nezbytně nutné rostliny ošetřit postřikem.

Na vlnatky platí Mospilan (v ředění doporučeném na obalu) či novější a šetrnější Spruzit (Neudorff), který se prodává již naředěný v mechanickém rozprašovači. Postřik je třeba provést opakovaně. Vlnatky často napadají i kořenový systém orchideje. Použijete-li Mospilan, můžete jím prolít i květináč.

Jsou-li rostliny napadeny masivně, očistěte je důkladně od všeho starého substrátu, ošetřete alespoň jednou dávkou postřiku i kořenový systém a zasaďte je do nové, kvalitní směsi. Postup přesazení i zálivku podpůrnou směsí, již doporučuji i v případě vašich orchidejí, naleznete v odpovědích na dnešní předcházející dotazy. Vlnatky jsou zmíněny i v některých starších dílech orchidejové poradny (Potřetí nad čtenářskými dotazy či Březnová poradna).

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci