Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.
Barevné anomálie na listech či květech mohou signalizovat virózu
Klára Marková: Pěstuji miniphalaenopsisy a některé další teplomilné a chladnomilné orchideje celkem úspěšně již několik let. Letos na jaře se u jednoho miniphalu, který mám čtvrtým rokem a pravidelně touto dobou kvete, objevily na nejnovějším listě světlé skvrny, ze spodní strany propadlé, a na okraji listu žlutý pruh.
Foto: Klára Marková
Ten se objevil i na nižším listě. Rostlina kvete, ale dva květy byly deformované, tak jsem je odstranila. Skvrny se objevily ještě před přesazením, pomalu se rozšiřují. U druhého phalu je pruh na druhém nejmladším listě a skvrna na nejmladším. Tento nekvete, ale vyráží mu nový list. Skvrny se objevily asi před dvěma dny, zatím se nezvětšují.
Všechny phaly mám na parapetu jižního okna a přistiňuji je. Zalévám po vyschnutí substrátu dešťovou vodou, pokud mi dojde, tak vodou z kohoutku. Nemlžím. Přihnojuji hnojivem na orchideje od fimy Agro podle návodu. Momentálně nehnojím, protože jsou před dvěma týdny přesazené. Kořenový systém byl v pořádku.
Foto: Klára Marková
Žádného škůdce jsem neobjevila. Rostliny jsem dala stranou od ostatních. Nevím, jestli je to způsobeno škůdci, houbami, nesprávně dávkovaným hnojivem, nedostatkem některých prvků nebo třeba průvanem – jednou na ně bylo omylem otevřeno okno, ale bylo nad nulou. Nikde v knihách ani na internetu jsem podobné poškození neviděla.
Ještě bych se ráda zeptala na miniphalaenopsis, který jsem dostala před pár dny. Má matné, tmavě zelené listy se stříbřitými skvrnami, zespodu lesklé, zelené. Na jednom listě jsou dvě jakoby ztlustlé drážky. Nevím, zda se jedná o panašování, nebo o napadení sviluškou. Tu jsem neobjevila. Rostlina byla zakoupena v na výstavě orchidejí v Botanické zahradě v Tróji.
Foto: Klára Marková
Odpověď: U bíle kvetoucích Phalaenopsisů se žlutými pysky bychom se mohli domnívat, že se orchidej jen rozvzpomněla na svá předchozí křížení, v nichž se vyskytl třeba Phlaenopsis amabilis. Příčina zcela nevinná. Vaše rostlina má ale květy pruhované a jejich tvarové změny by mohly signalizovat daleko vážnější příčinu, totiž virové onemocnění.
Phalaenopsis amabilis s panašovanými listy (z výstavy v Drážďanech)
Jakékoli tvarové či barevné anomálie na listech či květech orchidejí mohou (ale nemusí) být příznakem virózy. Na internetu se možná dočtete, že velká část pestrolistých Phalaenopsisů byla do Evropy dovezena z Tchaj-wanu a atraktivního panašovaného vzhledu zelených listů bylo dosaženo cíleným umělým zavedením viru v průběhu klonovacího procesu.
Foto: Klára Marková
To pro pěstitele určitě není dobrá zpráva. Otázkou je, zda se jedná o skutečnost, či pouhou fámu. Bez důkladných, dlouhodobých a finančně náročných laboratorních testů se ale pravdu asi nedozvíme. Podobnými rozbory se na našem území zabývá Státní rostlinolékařská správa.
Další možnou příčinou zbarvení listů může být nadbytek fosforu (P). Pro přehnojení tímto prvkem je charakteristický žlutý lem listů s drobnými hnědými skvrnkami (podrobnosti naleznete v článku Jaroslava Máchy – Substráty pro orchideje, výživa orchidejí na stránkách ČOS).
Foto: Klára Marková
V návodu k použití hnojiva Agro Orchidea (NPK 6-5-6) se uvádí ředění 15 mililitrů na 4 litry vody, tedy bezmála 4 mililitry na 1 litr. To je dvojnásobek maximální dávky, jež je pro orchideje dlouhodobě přijatelná. Můžeme se domnívat, že při (na obalu) doporučeném pravidelném hnojení jednou za dva týdny vaše rostlina dostala fosforu opravdu hodně.
Proč by při předpokládané stejné péči podobně nereagovaly i ostatní vaše orchideje? Tato konkrétní rostlina může být na fosfor citlivější nebo je příčina jinde (viz předchozí odstavce). Přesné určení původu skvrn je z fotografie, bez detailní analýzy, prakticky nemožné.
Foto: Klára Marková
V případě všech tří Phalaenopsisů tipuji na jednu ze tří zmiňovaných příčin: prostá a nevinná genetická mutace (není třeba jakýkoli zásah), přehnojení (pár měsíců zalévejte pouze čistou dešťovou vodou) či viróza (rostliny neprodleně odstraňte). Rozhodnutí je na vás.
Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.