vytisknout velikost písma Pěstování orchidejí: které skvrny na listech jsou nebezpečné?

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Orchideje se skvrnami na listech či květech držte v teplém sušším prostředí

Lenka Portášová: Ráda bych se zeptala na dvě mé orchideje rodu Phalaenopsis. První jsem koupila koncem prosince. Tři z deseti květů na jednom květním stvolu mají na sobě tmavě hnědé skvrny, květy na druhém stvolu jsou v pořádku. Nevím, zda jsem si orchidej se skvrnami nepřinesla již z obchodu, zprvu jsem si jich nevšimla.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Lenka Portášová 

Na listech jsou lesklé světlé rýhy, na kousku stvolu a některých listech jsem objevila i lepkavé kapky, není jich ale mnoho. Při důkladné prohlídce jsem také objevila malé hnědé broučky, kteří se pohybují na listech i v substrátu. Zatím jich také není moc. 

Orchidej zalévám po proschnutí, asi jednou za deset dní. Donedávna to bylo městskou vodou, na poslední dvě zálivky jsem použila dešťovku. Přihnojuji jednou měsíčně hnojivem Agro, každé dva týdny stříkám listovou výživou Floria. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Lenka Portášová 

Orchidej jsem preventivně po obou stranách listů postříkala dešťovou vodou a umyla jsem lepkavé kapky. Je oddělená od ostatních. Druhou orchidej jsem dostala začátkem prosince, byla přelitá a trochu plesnivá, tak jsem ji přesadila. Při přesazování jsem si všimla hnědých rýh na spodu listů.

Dva spodní napadené listy jsem odstranila, zůstal jen jeden postižený, ale mám pocit, že se poškozené místo zvětšuje a objevuje se to i na dalším listu. Ráda bych věděla, jak postupovat při záchraně orchideje a zda jsou rýhy pro orchidej nebezpečné. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Lenka Portášová 

Odpověď: Vaše orchideje jistě nejsou v přímém ohrožení. Podle popisované péče, které se nedá nic vytknout, jste zkušená či velmi dobře poučená pěstitelka. Skvrny na květech první rostliny vznikly pravděpodobně již v obchodě, kde na nich v chladném prostředí zůstaly kapky vody.  

Tmavá místa jsou zřejmě projevem počínající hniloby, jež se ale obvykle z květů nijak nešíří a z hlediska zdraví celé rostliny je zcela bezvýznamná. Podobné postižení je u orchidejí prodávaných v zimním období velmi časté.

Identifikace malých hnědých broučků je bez fotografie obtížná, z popisu je ale jasné, že dva nejnebezpečnější škůdce orchidejí, svilušku a vlnatku, můžeme vyloučit. To je velmi dobrá zpráva. Přesné určení konkrétního druhu ale koneckonců není až tak podstatné. Postup při likvidaci je totiž vždy podobný. 

Listy orchideje omyjte po obou stranách mýdlovým roztokem (ten připravíte rozpuštěním běžného mýdla ve vlažné, nejlépe měkké vodě). Tak mechanicky odstraníte větší část škůdců. Rostlinu osprchujte vlažnou vodou a nechte dobře oschnout. Pak ji ošetřete postřikem některým z osvědčených prostředků (Fast M, Neudorff Spruzit, Agrion Delta). 

Postříkat můžete i povrch substrátu. Chcete-li mít jistotu, že se v kořenové části vašeho Phalaenopsisu žádný hmyz nevyskytuje, přesaďte rostlinu do nové, kvalitní směsi. Všechen starý substrát odstraňte a kořeny důkladně opláchněte. Protože, jak uvádíte, je broučků i lepkavých kapek málo, včasným zásahem je jistě zcela zlikvidujete. 

Rýhy a skvrny na listech obou orchidejí jsou pravděpodobně následkem mechanického poškození. Rány u první rostliny jsou zcela klidné, suché a nevypadají nijak nebezpečně. Druhý Phalaenopsis byl pravděpodobně vystaven přílišnému chladu a vlhku (tomu odpovídá i zmíněné přelití a plíseň), proto se v poškozených místech začala šířit houbová choroba.  

Jaká jsou tedy obecná doporučení? Orchideje s jakýmikoli skvrnami na listech je třeba držet vždy v teplém sušším prostředí. Vlhčení listů, ať už listovou výživou, sprchováním či prostým mlžením, není u takto postižených rostlin vhodné. V případě, že skvrny jsou suché, klidné a viditelně se nešíří ani nezvětšují, neznepokojujte se, život rostliny není nijak ohrožen. 

Vodnatelná, tmavá a měkká místa na listech jsou ale jasným příznakem napadení houbovou chorobou. Takových skvrn na rostlině postupně přibývá a zvětšují svou velikost. Pak je na místě rychlý zásah. Postiženou tkáň je zapotřebí odstranit společně se zhruba dvěma centimetry plochy zdravého listu a řez zaprášit drceným černým uhlím či jinou dezinfekcí.  

Někdy skvrnu ale odříznout nelze (je přímo na těle rostliny, pro odstranění by bylo třeba odříznout celý list, a orchidej má jen pár posledních a podobně). Poslední záchranu pak představuje potření postiženého místa kašičkou z drcené dezinfekce (Endiaron) a vody. 

Celou rostlinu je možné ošetřit některým ze systémových fungicidů (Previcur). Houbové choroby se ale u orchidejí likvidují velmi obtížně a mnohdy přes všechnu péči postižená rostlina hyne.

Phalaenopsisu náhle opadaly všechny listy: může za to suchý panelákový vzduch?  

Eva Richtrová: Loni v únoru jsem dostala kvetoucí Phalaenopsis. Bydlela jsem ve velmi vlhkém bytě (plesnivějící stěny za nábytkem), který květině zřejmě svědčil, krásně prospívala. V létě jsem se přestěhovala do paneláku, kde je v zimě klima s extrémně suchým vzduchem. Tuto změnu jsem naprosto podcenila a květinu zcela zničila.

Ještě před Vánoci nasazovala na květ a nic nenasvědčovalo, že je na tom zle, poupě bylo již velké. Pak ale zavadlo a nerozvinulo se. Poté následovalo rychlé upadání tří pater listů a nakonec scvrknutí kořenů. Kořeny v květináči jsou ale stále zelené! Proto se chci zeptat, zda je nějaká naděje, že rostlinu ještě zachráním, případně co pro to mohu udělat.

Klepněte pro větší obrázek 
Foto: Eva Richtrová

Odpověď: Nemyslím, že by příčinou rychlého konce vašeho Phalaenopsisu byl suchý panelákový vzduch. Především dle popisovaného rychlého opadu listů soudím spíše na hnilobu listového srdíčka z nachlazení. Šance na záchranu podobně postižené orchideje je prakticky nulová.

Co ale přesto udělat pro její záchranu? Malá jiskřička naděje, že Phalaenopsis s živými kořeny vyrazí dceřinou rostlinku ze spícího postranního očka, snad existuje. Rostlinu přesaďte do nového, kvalitního substrátu, nejlépe s vyšším podílem živého mechu.  

Všechny špatné kořeny ostříhejte. Volně rostoucí kořeny jsou sice seschlé, ale i mezi nimi vidím pár živých. Ty se pokuste stočit do substrátu. Vrchní část pahýlu (2–3 centimetry) nechte nad povrchem substrátu a držte stále v suchu. Postup přesazování naleznete ve Fotospeciálu: přesazujeme orchideje.  

Orchidej zalévejte jen měkkou vodou, hnojení zcela vynechejte. Chcete-li podpořit kondici rostliny, přidejte do každé druhé zálivky 2 mililitry Biplantolu a 1 mililitr Lignohumátu (vždy na 1 litr měkké vody). Biplantol můžete nahradit dostupnějším a cenově příznivějším Orchimixem v nižším dávkování (jen 1 mililitr). 

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě a přitom nejde o invazivní druh

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě …

Hledáte zajímavou rostlinu, která ozvláštní vaši zahradu a přitom nebude potřebovat neustálou péči? Vyzkoušejte okrasné trávy, které mají zajímavé barvy a krásně kvetou. Vybírejte ale neinvazivní druhy, tedy ty, které brzy nezaberou celou vaši zahradu. Tady je 10 zajímavých druhů trav, najdete je i na fotkách v galerii.

30.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Okrasné traviny
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Celoroční montované chaty jsou levné a rychle hotové. Jak je vybrat a za kolik?

Celoroční montované chaty jsou levné a rychle…

Říká se, že co Čech, to chalupář, jenomže ne každý má v dnešní době kam jezdit. Ceny nemovitostí navíc vystoupaly do závratných výšek. Toužíte-li po vlastní chatě, nabízí se levnější řešení – montované chaty, které lze zateplit tak, že mohou sloužit k celoročnímu užívání. Inspirujte se i v naší galerii, kde najdete aktuální nabídku na trhu.

31.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Chata
Lák na okurky: Vyberte si z osvědčených receptů

Lák na okurky: Vyberte si z osvědčených recep…

Pokud jste se letos pustili do pěstování okurek a úroda se vydařila natolik, že syrové je nesníte, pustíte se pravděpodobně do jejich nakládání. A i když možná máte na nálev na okurky svůj oblíbený recept, proč nevyzkoušet alespoň s částí úrody něco nového?

29.  7.  2022 |
Kateřina Hradová
zavařování