vytisknout velikost písma Pěstování orchidejí: Kdy, jak a proč oddělit keiki u Dendrobia

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Co s Dendrobiem po odkvětu

Gabriela Bieliková: Chtěla bych se zeptat, jak mám nadále pokračovat v péči o tuto rostlinku. Dostala jsem ji v únoru v plném květu a nyní už poslední květ odkvetl. Je třeba květinu nějak zařezávat? Orchidej mám na jižním okně a zalévám ji jednou za tři až čtyři týdny ponořením do vody na dvě hodiny, občas užiji i listovou výživu ve spreji.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Gabriela Bieliková

Odpověď: Vaše orchidej nese název Dendrobium nobile a patří mezi chladnomilná Dendrobia. Pahlízy (výhony), jimiž je rostlina tvořena, jsou jejími zásobními orgány, a rozhodně se nijak neseřezávají.

K opětovnému nakvetení tato orchidej potřebuje výrazný noční pokles teplot ve vegetačním období (ideální je letnění), dařit se jí bude na celoročně chladnějším stanovišti. Podrobnosti k péči o Dendrobia se dočtete v článku Jak pěstovat orchideje: tentokrát Dendrobium i v orchidejové poradně.

Interval zalévání, který uvádíte, je ale příliš dlouhý. Ve vzdušném substrátu, který Dendrobia vyžadují, by zálivka měla proběhnout zhruba po 7 až 10 dnech, vždy po důkladném proschnutí substrátu. Jestliže substrát u vaší rostliny vyschne až po 3 až 4 týdnech, znamená to, že je příliš zhutnělý nebo květináč zůstává stát ve vodě.

V takovém případě citlivé kořeny Dendrobia rychle uhnijí. Je-li substrát vzdušný a dobře prosychá, rostlina na jižním okně při tak řídké zálivce strádá žízní. Podívejte se i na zkušenosti redakce s listovou výživou.

Kdy neoddělovat keiki u Dendrobií

Pavel Malý: Pečuji o dvě nádherné orchideje – Dendrobium a můrovec. Dendrobium (zatím jsem nikde nesehnal český název) má již druhou keiku, přičemž první jsem oddělil asi při velikosti deset centimetrů – žije, ale neroste. Nyní vyrostla druhá.

Prosím proto o radu, zda a případně kdy ji oddělit. Zřejmě každý druh chce něco jiného, neboť když můrovec vyhnal novou růžici, neoddělil jsem ji a nádherně vykvetla. Nevím, zda je to normální, ale má pětadvacet květů a roste další nová růžice. Nerad bych o tyto krásné vstavače přišel.

Odpověď: Vaše orchideje vypadají pěkně a je patrné, že je o ně pečováno s láskou. Dendrobium (starší český název stromobytec) patří do skupiny teplomilných Dendrobií phalaenopsis. Jak již název napovídá, jejich nároky jsou téměř shodné s nároky nejoblíbenějších a nejběžněji pěstovaných orchidejí – Phalaenopsisů (můrovec).

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Pavel Malý

VašeDendrobium má jen jednu funkční pahlízu – zdravá stabilní rostlina by však měla mít alespoň tři. Nové keiki je velmi silné a roste přímo u povrchu substrátu, proto je určitě neoddělujte! Kořínky samy vrostou do substrátu, a pokud by se zdálo, že zasychají, můžete je častěji mlžit, překrýt vrstvou mechu nebo jednoduše přihrnout kůrovým substrátem.

Nový výhon zkuste velmi šetrně podepřít a pomalu směrovat vzhůru (někdy pomůže i otáčení květináče od světla), pro další pěstování to bude jistě praktičtější. Další informace naleznete v článku Jak pěstovat orchideje: tentokrát Dendrobium i v mnoha dílech orchidejové poradny.

Kdy oddělit keiki u Dendrobií

Maria Šatkova: Ráda bych se zeptala na Dendrobium phalaenopsis, které pěstuji na jihovýchodním okně. Všimla jsem si, že vyhnalo z očka jakoby novou rostlinku i s kořínky. Kromě toho se objevil nový výhonek přímo v substrátu. Prosím o radu, co mám dělat s výhonkem z očka – odříznout ho, nebo nechat dál růst?

Odpověď: I když se jedná o velmi podobný problém jako v předchozím dotazu, rada bude odlišná. Nová rostlinka – keiki – je na vaší rostlince umístěna tak, že svými kořínky do substrátu určitě nedosáhne. Proto její oddělení bude nezbytné. Aby takový zásah zvládla, musí být silná a životaschopná, s větším počtem delších zdravých kořenů.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Maria Šatkova

S oddělením proto rozhodně počkejte až na jaro příštího roku. Do té doby se pokuste připravit mladou rostlinku pro samostatný život. Péče o mladá keiki na rostlině je u všech orchidejí podobná. Jak rostlinky oddělit a jak se o ně postarat po zasazení, se dočtete v orchidejové poradně.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny. 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika