vytisknout velikost písma Pěstování orchidejí: jak podpořit jejich kondici

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Orchidej potřebuje zvýšit vitalitu

Anastasia Lopatina: Dostala jsem Phalaenopsis. Je to moje první orchidej, takže ze začátku jsem nevěděla, co s ní. Přečetla jsem články na stránkách AbecedaZahrady.cz a zdá se mi, že tu květinu nevybírali moc pečlivě a že není v nejlepším stavu. Prosím o radu, co s ní dál. Dá se oživit? Chtěla bych pak rozšířit svoji kolekci, chci k tomu přistoupit vážně.  

Klepněte pro větší obrázek 
Foto: Anastasia Lopatina

Odpověď: Váš Phalaenopsis jistě není v bezprostředním ohrožení života. Pro povzbuzení a zvýšení vitality pravděpodobně postačí přesazení do kvalitní směsi dle rad a doporučení uvedených v našem Fotospeciálu: přesazujeme orchideje a správná aplikace výživy ve vegetačním období.

Substrát, v němž se rostliny prodávají, je obvykle jen průměrné kvality. Jaro už nám klepe na dveře, což znamená, že začátek vegetačního období se rychle blíží. Právě tato doba je k přesazování orchidejí ideální, takže neváhejte a pusťte se do práce.

Vzhled substrátu na fotografii svědčí o možná přílišné zálivce. Orchidej zalévejte vždy až po důkladném proschnutí substrátu a v žádném případě nenechejte květináč delší dobu stát ve vodě. Přelitým rostlinám hrozí hniloba kořenů, jež je může v krátkém čase zahubit.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Anastasia Lopatina

A jaké jsou rady pro další péči? Bezprostředně po přesazení zalévejte jen měkkou vodou, hnojení zcela vynechejte. Chcete-li podpořit kondici rostliny, přidejte do každé druhé zálivky 2 mililitry Biplantolu a 1 mililitr Lignohumátu (vždy na 1 litr měkké vody). Biplantol můžete nahradit dostupnějším a cenově příznivějším Orchimixem v nižším dávkování (jen 1 mililitr).

Tímto roztokem můžete orchidej také mlžit. Po dvou měsících začněte orchidej přihnojovat mírně dávkovaným (do 2 mililitrů na litr měkké vody, bez ohledu na doporučení uvedená na obalu) hnojivem pro orchideje, například Neudorff , Plantella či Substral.

Hnojivou zálivku aplikujte zhruba jedenkrát za měsíc místo zálivky zmíněnými podpůrnými prostředky. Obvyklý zalévací interval je jeden týden, měsíční zálivkové schéma pro vaši orchidej tedy bude: podpůrné prostředky – čistá měkká voda – hnojivo – čistá měkká voda. Další potřebné rady naleznete v našem seriálu věnovaném pěstování orchidejí

Phalaenopsis potřebuje přesazení

Tereza Vančurová: Mám doma již asi pět let orchidej Phalaenopsis, celkem často kvete. Teď vyrazila znovu. Mám ji v klasickém plastovém květináči a ten ještě v keramickém, určeném pro orchideje. Je na západním okně, zalévám ji jednou týdně, trochu, aby voda byla na dně květníku a vzlínala.

Problém ale je v tom, že se orchidej tlačí ven z květináče. Mám ji přesadit? A pokud ano, jak na to? A mám stříhat oschlé kořeny, které sahají ven z květináče?

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Tereza Vančurová

Odpověď: Váš Phalaenopsis přesazení opravdu naléhavě potřebuje. Všechny rady a doporučení k péči uvedené u dnešního předchozího dotazu platí přesně stejně i pro vaši rostlinu. Po zasazení do kvalitního vzdušného substrátu (Floria, Rašelina Soběslav) orchidej nepochybně pookřeje.

Na snímku vidím pěkné, zdravé a kvalitní kořeny. K jejich odstřižení není žádný důvod. Při přesazování rostlinu srovnejte a zahrňte až ke krčku substrátem tak, aby všechny kořeny byly zakryté. Pak budou méně osychat a pravděpodobně se časem objeví živé špičky.

Při zálivce orchidejí umístěných v ozdobných obalových květináčích vždy doporučuji rostlinu vyjmout, prolít či namočit mimo květináč a teprve po důkladném okapání vrátit zpět. Voda, jež po delší dobu zůstane na dně květináče, může způsobit hnilobu kořenů.

Orchidej se kvetením vyčerpala. Jak jí dodat sílu?

Jitka Bartoníčková: Chtěla jsem se zeptat, co schází mojí orchideji Phalaenopsis. Dostala jsem ji vloni v březnu, krásně a dlouho kvetla, pak květy opadaly a zanedlouho z oček začaly vyrůstat nové šlahouny. Na dvou z nich se objevily i květy, ale pouze po jednom na každém novém šlahounku.

Na druhém původním stvolu žádné květy nevyrazily a také původní šlahounky začaly usychat. Mám uschlé části ustřihnout a zachránit tak nově vyrostlé šlahouny? A jak mám donutit orchidej, aby zase krásně kvetla? Rostlinu máčím v dešťové vodě a nehnojím. Je na komodě u východního okna v teplotě kolem 23 stupňů Celsia.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jitka Bartoníčková

Odpověď: Orchidej na fotografii je velmi vitální, má množství zdravých zelených listů a jistě jí nic zásadního neschází. Také umístění a popisovaná péče jsou zcela vyhovující. Květní stvoly jsou bohatě rozvětvené a dle vašeho popisu rostlina kvetla téměř po celý rok.

Opad květů, usychání šlahounů a malé množství nově vytvořených poupat je v takovém případě přirozený jev, svědčící jen o tom, že orchidej je bohatým kvetením velmi vyčerpaná. Jistě si tedy zaslouží malý odpočinek a dodání síly.

Jak na to? Květní stvoly odstřihněte celé, hned na bázi rostliny. Už nyní začněte hnojit hnojivem pro orchideje i podpůrnými prostředky podle doporučení popsaných v dnešní první odpovědi.

Vegetační období a dodaná výživa rostlinu posílí a do několika měsíců jistě vyrazí zcela nový, silný květní stvol. Péče o Phalaenopsis po odkvětu trápí mnoho pěstitelů, takže další rady naleznete v mnoha dílech naší poradny. Nahlédněte třeba do Říjnové poradny pro začínající pěstitele.

Některým orchidejím květy opadávají postupně, jiným současně

Jana Komžáková: Mám Phalaenopsis a během týdne začal chřadnout, uvadají květy a opadávají. Máme podlahové vytápění, orchidej je umístěna na východ a od dubna krásně kvetla, rozrůstala se.

Jednou či dvakrát týdně ji ponořím do kbelíku s vodou. Hnojivo nepoužívám, protože doteď rostla krásně. Může to být suchým vzduchem? Na výhoncích má nahnědlé skvrny, které předtím neměla. Můžete mi poradit, kde dělám chybu?

Klepněte pro větší obrázek 
Foto: Jana Komžáková

Odpověď: Máte velmi krásnou a vitální orchidej, vaše péče je v pořádku. Rostlina od dubna, tedy téměř po celý rok bohatě kvetla. Opad květů, který vás znepokojuje, je s největší pravděpodobností naprosto přirozenou reakcí – rostlina prostě odkvétá. Některým orchidejím květy opadávají postupně, jiným všechny současně.

Nejdůležitějším znakem zdraví rostliny jsou její listy a kořeny. Jsou-li listy zelené a tuhé a kořeny v suchém stavu stříbřitě zelené, po zalití pak svěže zelené, s živými kořenovými špičkami (váš Phalaenopsis je má přímo ukázkové), není důvod k obavám.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jana Komžáková

Drobné hnědé skvrnky na kořenech jsou u starších rostlin vystavených suchému vzduchu přirozeným jevem, a ani ty neznamenají žádné ohrožení. Vlhkost v okolí orchideje můžete zvýšit občasným mlžením kořenů nebo celé rostliny (zůstane-li v srdíčku orchideje stát voda, hned ji odsajte, třeba papírovým kapesníčkem).

Pro zálivku i mlžení používejte měkkou vodu. Pro další péči doporučuji jarní přihnojení (viz výše). Vaše orchidej má velmi bohatý kořenový systém a možná by bylo vhodné využít nadcházejícího začátku vegetačního období a rostlinu přesadit. V tom vám pomůže náš Fotospeciál: přesazujeme orchideje.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci