9
Fotogalerie

Pěstování orchidejí: jak dostat do formy Dendrobium nobile a oncidiovité

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Staré pahlízy při přesazování neodstaňujte 

Jan Špunda: Přítelkyně dostala před rokem tuto orchidej s nádhernými květy. Vydržely asi měsíc, pak odkvetly a od té doby je rostlina ve stavu patrném na fotografii.  

Rád bych věděl, jaký je to vlastně druh, jak o něj správně pečovat a znovu jej uvést do květu. Stojí na skřínce, asi dva metry od okna, které směřuje na jihovýchod. Zatím jsme ji nepřesazovali, zaléváme zhruba každý čtvrtý den.

rady.6_1.JPG
Foto: Jan Špunda

Odpověď: Vaše orchidej se jmenuje Dendrobium nobile a je z velké rodiny chladnomilných Dendrobií. Rostlinu přesaďte co nejdříve – právě nyní je pro to ideální doba. Nahlédněte do Fotospeciálu: přesazujeme orchideje, kde naleznete všechny potřebné informace.

Staré holé pahlízy již neporostou, neolistí se, nepokvetou, a navíc příliš nezdobí, že? Přesto je při přesazování určitě neoddělujte. Přispívají totiž k vitalitě celé rostliny a mají rozhodující podíl při výživě mladých pahlízek, jež vidím na detailní fotografii. Právě z těch totiž vypěstujete nové velké a květuschopné pahlízy.

rady.6_2.JPG
Foto: Jan Špunda

Po přesazení rostlinu ponechte na teplém a světlém místě (polední slunce je třeba přistiňovat!), zhruba v polovině května ji umístěte ven do polostínu a začněte přihnojovat. Jak správně dávkovat hnojivo a kombinovat je s podpůrnými prostředky, se dočtete v  jedné z předchozích poraden.

FOTO rady.6_3.jpg
Kvetoucí Dendrobium nobile

Pod širým nebem může rostlina být až do prvních podzimních mrazíků. Pak jí najděte světlé chladnější stanoviště (Dendrobium nobile není rostlina do běžných pokojových teplot) a očekávejte kvetení.

Další rady a informace naleznete v článcích Jak pěstovat orchideje: tentokrát Dendrobium, Jak pěstovat orchideje: rozdělení podle teplotních nároků i v mnoha dílech naší orchidejové poradny. Stačí zadat do vyhledávání na www.AbecedaZahrady.cz heslo Dendrobium.

Stav rostliny prozradí pahlízy

Jana Mádlová: Přinesla jsem si domů tuto krásnou orchidej a byla jsem nadšená z barvy květů a jejich vůně. Jenže teď začal nejspodnější květ fialovět a postupuje to nahoru k ostatním. Když jsem ji přinesla, nejsvrchnější květ teprve pořádně rozkvétal, nejdřív jsem myslela, že uvadá, ale do dvou dnů rozkvetl.

rady.6_4.JPG
Foto: Jana Mádlová

Je možné, že by orchidej takhle rychle opět opadala? Nebo je to nějaký šok z převozu mezi obchodem a domem? Byla jsem s ní venku tak půl hodiny a nebylo zrovna nejtepleji. 

Ještě se chci zeptat, co je to za druh. Myslela jsem, že Beallara. Jak bych měla postupovat, pokud tedy jen obyčejně opadá? Mám ustřihnout celý stvol a čekat, až vyroste další? Měla bych něčím přihnojovat?

rady.6_5.JPG
Foto: Jana Mádlová

Odpověď: To nejdůležitější pro každou orchidej jsou pevné, zdravé pahlízy, podobné těm, jež vidíme na celkovém snímku vaší rostliny. Nehrozí jí tedy žádné nebezpečí. Možné příčiny opadu květů zmiňujete sama a mně nezbývá, než souhlasit.

S největší pravděpodobností se skutečně jedná o přirozené odkvétání, možná trochu urychlené nevhodnými podmínkami v obchodě či při přepravě. Květní stvol bez obav celý odstřihněte. Další kvetení můžete očekávat až  letos na podzim z nově vyrostlých a dozrálých pahlíz.

Oncidiovité orchideje, do jejichž rodiny vaše rostlina bezesporu patří, tvoří vzájemným křížením stovky nejrůznějších hybridů, a přesné určení toho konkrétního je takřka nemožné. Péče o celou tuto skupinu je ale velmi podobná, a specifikace dané rostliny má tedy význam především pro uspokojení pěstitelovy zvědavosti. Zkusím tedy trošku tipovat.

rady.6_6.JPG
Foto: Jana Mádlová

Spíše než mezi Beallary bych vaši orchidej zařadila do skupiny s názvem Odontocidium, velmi podobné je třeba Odontocidium Mayfair. Rostlinu můžete přesadit – právě nyní je pro to ideální doba. (Pokud rostlina prospívá a substrát je kvalitní, přesazování není nezbytně nutné.)

Rostlinu ponechte na teplém a světlém místě (polední slunce je třeba přistiňovat!) a zhruba v polovině května ji umístěte ven do polostínu a začněte přihnojovat. Jak správně dávkovat hnojivo a kombinovat je s podpůrnými prostředky, se dočtete v  jedné z předchozích poraden.

Podrobnosti k pěstování této široké skupiny naleznete v článku Jak pěstovat orchideje: tentokrát Oncidium a jemu podobné i v mnoha dílech naší orchidejové poradny. Stačí zadat do vyhledávání na www.AbecedaZahrady.cz heslo Oncidium.

Jak zjistit identitu orchideje

Daniela Majerová: Prosím o sdělení, o jaký druh orchideje se jedná a jak ji pěstovat.

rady.6_7.jpg
Foto: Daniela Majerová

Odpověď: Vaše orchidej patří stejně jako rostlina z předchozího dotazu do skupiny oncidiovitých orchidejí. Také pro ni platí všechny rady a doporučení uvedené v předcházející odpovědi. Pro bližší určení druhu můžete nahlédnout třeba na stránky Paramount Orchids, kde naleznete mnoho rozmanitých druhů orchidejí. Té vaší se podobá třeba Miltassia.

Co prozradí vzdušné kořeny

Alena Pavlatová: Můžete mi prosím poradit, jak zacházet se vzdušnými kořeny orchideje? Vyrostou asi do délky deset centimetrů a pak uschnou. Mají se jejich konce zasadit?  

Květa Száková: Nedávno jsem si všimla, že má orchidka má na povrchu hnědé kořeny, ale uvnitř průsvitného květináče jsou zelené. Myslím si, že vrchní kořeny jsou suché. Mám orchidej místo zalévání nořit do vody?

rady.6_8.JPG
Foto: Květa Száková

Odpověď: Zasychání či tmavnutí volně rostoucích vzdušných kořenů běžně pěstovaných orchidejí je obvykle způsobeno nízkou vzdušnou vlhkostí okolního prostředí nebo zálivkou příliš tvrdou vodou, případně silně koncentrovaným hnojivem.

Vlhkost můžete zvýšit častějším mlžením měkkou vodou, upravte i zálivku – výrazně omezte hnojení, používejte čistou dešťovou vodu. Při zálivce ponořováním se ze substrátu lépe a rovnoměrněji vyplavují přebytečné soli, proto bych jí dala přednost.

Nedaří-li se přesto kořenům volně na vzduchu, bývá nejlepším řešením jejich zakrytí. Orchideje přesaďte do kvalitní, vzdušné směsi pro orchideje, všechny špatné (suché, shnilé) kořeny ostříhejte a ty zdravé stočte do květináče a zasypte substrátem.

rady.6_9.JPG
Foto: Květa Száková

Jak pečovat o Phalaenopsis po přesazení se dočtete v  jedné z předchozích poraden. Nechcete-li se pouštět do přesazování, zkuste zdravé kořeny na povrchu lehce zakrýt živým mechem. Nahlédněte i do patnáctého dílu poradny pro začínající pěstitele, v němž se dozvíte vše o tom, jak kořeny orchidejí fungují, co jim škodí a co prospívá.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud