Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.
Podivné skvrny na listech
Hana Veberová: Na dvou mých Phalaenopsisech se na listech objevily podivné skvrny, listy jsou jakoby zbavené barviva a na omak nejsou hladké, ale podivně promačkané. Přesto rostliny drží tvar.

Foto: Hana Veberová
Zdá se, že i kořeny jsou v pořádku, dokonce mají obě nasazeno na květ. Už dvakrát jsem je stříkala Agrionem, ale žádného škůdce jsem nikdy neviděla. Mám velké množství orchidejí a málo místa, proto je stále přemísťuji.

Foto: Hana Veberová
A tak si teď vůbec nemohu uvědomit, zda tyto dvě rostliny stály u sebe a mohlo eventuelně dojít k přelezení škůdce. První jsem přesazovala, ta druhá je nedávno kupovaná a v původním substrátu.
Zajímavé je, že obě rostliny mají napadené listy pouze na jedné straně. Dala jsem je preventivně do karantény, mají své zvláštní okno. Prosím o radu, co moje rostlinky trápí.
Odpověď: Přesné určení původu skvrn na listech orchidejí pouze z fotografie, bez možnosti rostlinu fyzicky vidět jako celek i v detailu, je prakticky nemožné. Přesto není třeba zoufat.
V zásadě lze podobná poškození rozdělit do čtyř hlavních skupin. Postup záchrany rostliny pak bývá vždy podobný. Zařazení do správné skupiny je pak především prací pěstitele samotného. O jaké skupiny se jedná?
1. Skvrny vzniklé starším mechanickým poškozením (zalomení, poškrábání, otlaky) – jsou klidné, suché, nezvětšují se, ani se nezvyšuje jejich počet na rostlině. Pro orchidej obvykle nepředstavují žádné nebezpečí, a není třeba nijak zasahovat.
Do této skupiny patří i propad listových pletiv. Obvykle vzniká jako následek nerovnováhy v péči (oslunění, zálivka, výživa).
2. Skvrny vzniklé popálením od slunce – velmi častý jev zejména v jarním období, kdy sluneční paprsky rychle nabývají na síle a pěstitelé rostliny včas nepřistíní. Poškození listů je nevratné, ale není-li v příliš velkém rozsahu, orchidej bez nutnosti jakýchkoli opatření přežívá.

Foto: Hana Veberová
3. Skvrny vzniklé jako následek působení savého hmyzu, nejčastěji svilušek, mšic či červců (vlnatky, puklice, štítenky) – bez ohledu na přesné určení druhu škůdce je likvidace vždy stejná.
Mechanické odstranění co největšího množství viditelných jedinců a následující chemický postřik, jež je třeba několikrát zopakovat. Není-li orchidej napadena příliš masivně, úspěšnost zásahu bývá vysoká.
4. Hnilobné skvrny – rychle se šířící tmavé, průhledné, mokvavé skvrny obvykle kulovitého tvaru představují vážné nebezpečí pro každou orchidej. Příčinou bývá nejčastěji kombinace příliš nízké teploty a vysoké vlhkosti.
Do této skupiny spadá i hniloba listového srdíčka u Phalaenopsisů. Záchrana spočívá v odstranění co největší plochy poškozené tkáně, případně v ošetření systémovým fungicidem. Většina napadených rostlin ale zpravidla hyne.

Foto: Hana Veberová
Protože vstupní branou houbových chorob (hnilob) může být prosté poškození tkáně (mechanicky, sluncem či hmyzem), je u všech podobně postižených orchidejí bezpodmínečně nutné dodržovat sušší režim. Rostliny nemlžte ani nesprchujte, držte je ve stabilně teplém prostředí bez průvanu a již v těchto dnech přes poledne přistiňujte!
Listy něco vyžírá zevnitř
Alice Urbanová: Od listopadu mám doma orchidej Phalaenopsis, celou dobu prospívala, ale nyní se na listech objevily skvrny s něčím uprostřed. Tyto skvrny se začaly přes zimu poměrně rychle šířit i na další listy, orchidej má zatím šest větších listů a jeden vyrůstá nový.
Dva listy jsou již tímto škůdcem napadeny, jakoby je vyžírá něco zevnitř. Prosím o radu, jak škůdce zlikvidovat. Jedna z rostlin má zaschlou špičku listu, nejedná se také o nějaký problém?

Foto: Alice Urbanová
Odpověď: Skvrny na listech vaší orchideje jsou pravděpodobně následkem působení larev některého ze savých škůdců (červců), jež v dospělosti poškozená místa opustily. Postup řešení je uveden ve třetím bodě předchozí odpovědi, další podrobnosti naleznete v minulém dílu orchidejové poradny.
Zaschlé špičky listů jsou obvykle projevem nerovnováhy v zálivce a pro rostlinu nepředstavují žádné nebezpečí.
Černé skvrny na Dendrobiu, zvláštnosti na květech
Klára Marková: Na Phalaenopsisu vykvetl květ, který se od ostatních liší barvou. Také se na něm objevil flíček a na jednom listě jsou dvě skvrny. Ty jsou suché, jakoby vykousané.
Nevím, jestli to spolu souvisí a je to neškodné, nebo se jedná o virovou chorobu. Ostatní květy jsou však v pořádku. Rostlině teď začal rašit nový list.

Foto: Klára Marková
Ráda bych se také zeptala na teplomilné Dendrobium, které mi vyhnalo dva květní stvoly s dvanácti květy. Jeden květ se však od ostatních liší.
V paždí listu se objevily na starších výhonech černé suché skvrny, které se dál nešíří. Ošetřila jsem ho Previcurem. Obě rostliny přihnojuji ob jednu zálivku. Zalévám dešťovou vodou. Můžete mi poradit, čím zakročit proti štítenkám?

Foto: Klára Marková
Odpověď: Skvrny na listech vašeho Phalaenopsisu jsou pravděpodobně následkem staršího mechanického poškození (viz první bod dnešní úvodní odpovědi). Odlišný vzhled jednoho z květů může být projevem virové choroby.
Daleko pravděpodobnější je ale genetická mutace, při níž si vyšlechtěná rostlina při dalších kveteních částečně rozvzpomene na svou původní podobu. S jistotou bychom ale příčinu mohli určit pouze laboratorními metodami.

Foto: Klára Marková
Skvrny na Dendrobiu jsou suché a klidné, preventivně jste je ošetřila fungicidem, víc jste pro svou orchidej udělat nemohla. Myslím, že jí žádné nebezpečí nehrozí. Odlišnému květu na vašem snímku schází jeden ze spodní trojice květních lístků (sepaly) a květní pysk. Ani příroda není neomylná a k podobným přehmatům dochází i u orchidejí poměrně často.

Foto: Klára Marková
Nejedná se o žádný závažný projev, spíše o jakousi raritku. Štítenky patří k typickým zástupcům savého hmyzu a jejich likvidace probíhá obvyklou cestou (mechanické odstranění, chemický postřik). Další informace k tématu naleznete v dalších dnešních dotazech.
Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.