vytisknout velikost písma Pěstování orchidejí: dotazy na Vandu a Phalaenopsis

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Vanda umístěná v chladu: z krásné orchideje je marod

Jitka Langerová: Asi před měsícem jsem si koupila tuhle Vandu – krasavici. Původně byla ve skleněné váze, z té jsem ji ale hned vytáhla. Bydlíme ve starém kamenném domě, v němž je vlhkosti dost, a měla jsem strach, aby ve váze neodešla. Byla zavěšená na okně, ale tam se mi na ni zdálo být příliš velké teplo, u stropu až 25 stupňů Celsia.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jitka Langerová

Přestěhovala jsem ji na chodbu, kde je kolem 17 stupňů, neboť teploty uvedené na štítku u rostliny jsou v rozmezí 16 až 26 stupňů Celsia. Včera jsem na třech listech objevila skvrny. Zatím jsem kořeny máčela jednou týdně a v mezidobí jednou či dvakrát týdně rosila. Na listy ale voda nepřišla. Můžete mi, prosím, sdělit diagnózu a navrhnout léčbu?

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jitka Langerová

Odpověď: Všechny běžně prodávané hybridní Vandy či Ascocendy patří bez výjimky mezi teplomilné orchideje. Spodní hranice rozmezí teplot uvedená na štítku u rostliny je nastavena příliš nízko, a pro většinu vandovitých orchidejí může být kritická stejně jako pro vaši žlutou krasavici.

Jedinou Vandou, jež upřednostňuje chladné podmínky, je přírodní, čistě modře kvetoucí druh Vanda coerulea. I u ní si ale chladné podmínky můžeme dovolit pouze za cenu výrazného omezení zálivky. Proč? Každá orchidej pěstovaná v chladu je při vyšší vlhkosti ohrožena hnilobou.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jitka Langerová

I vaše rostlina je se vší pravděpodobností napadena houbovou chorobou, která vznikla jako následek vystavení příliš nízké teplotě a příliš vysoké vlhkosti. Podmínky, v nichž jste Vandu pěstovala původně (na okně při 25 stupních Celsia), jsou pro teplomilné orchideje ideální. (V našich zeměpisných šířkách je horní hranice vhodného teplotního rozmezí prakticky neomezená.)

Co nejdříve zavěste Vandu zpět na okno do teplé místnosti. Kořeny můžete máčet či rosit i častěji (obden), na listy by ale voda neměla vůbec přijít. Všechny postižené listy odstraňte vždy společně se zhruba dvěma centimetry zdravé tkáně, řezy zasypte drceným černým uhlím.

Vandy (na rozdíl třeba od Phalaenopsisů) patří k rostlinám poměrně odolným a chorobám vzdorují statečně. Proto i vaše krasavice má jistě velkou šanci na přežití. Další informace k pěstování těchto vznešených orchidejí naleznete v článku Jak pěstovat orchideje: tentokrát Vanda či v  jedenácté části naší orchidejové poradny.

Kořeny Phalaenopsisu vypadají uchlé, ve skutečnosti ale uhnily

Lenka Jurečková: V červnu loňského roku jsem dostala orchidej. Nemyslím, že bych ji zalévala nějak moc, brzo jsem ale začala mít dojem, že na kořenech je plíseň, a proto jsem ji zalévala ještě méně – asi jednou týdně. Orchidej však stále neprospívala a začaly jí schnout stonky. Nikdy mě ale nenapadlo podívat se na průsvitný plastový květináč, který jsem měla ukrytý v hliněném.

Až teď jsem nahlédla dovnitř. Myslím, že kořeny jsou úplně uschlé – jsou měkké a není v nich žádná dužina. Myslíte, že by se orchidej dala zachránit? Četla jsem, že by se to dalo řešit tak, že položím kořeny rostliny do mechu a budu zalévat jen mech. Ale může to být jakýkoliv mech, který najdu v lese? A původní kořeny mám zcela ostříhat?

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Lenka Jurečková

Odpověď: Péče o orchideje se zásadně liší od péče o běžné pokojové rostliny. Není ale vůbec složitější, je jen jiná. Jaké je základní pravidlo úspěšného pěstování? Vzdušný substrát orchidejí musí před každou zálivkou důkladně proschnout. Interval mezi dvěma zálivkami samozřejmě závisí na okolních podmínkách (teplota, vlhkost), obvykle se ale pohybuje mezi sedmi až deseti dny.

Přelití má často za následek uhnití kořenů a likvidaci orchideje. Proto chcete-li svůj Phalaenopsis pěstovat v hliněném obalovém květináči, dodržujte dvě zásady: vždy před zálivkou zkontrolujte, zda je substrát proschlý (vizuálně; potěžkáním; jako pomůcka poslouží i špejle trvale umístěná v substrátu – je-li po vyjmutí vlhká, se zálivkou ještě počkejte).

Druhá zásada se týká kontroly po zalití: orchidej nesmí zůstat stát ve vodě, všechnu přebytečnou je třeba vylít. O možných nástrahách pěstování v ozdobných obalových květináčích se dočtete v článku Jak pěstovat orchideje: poradna pro začínající pěstitele 8. Kořeny vaší orchideje určitě nejsou suché, jsou uhnilé. Jak ji tedy zachránit?

Vyjměte rostlinu z květináče, zcela odstraňte starý substrát a ostříhejte všechny špatné (měkké, duté) kořeny. Na snímku od vás je patrný minimálně jeden pěkný zelený kořen a také listy zatím nejsou výrazně povadlé, takže šance na záchranu jistě je. (Zmíněné zasychání stonků může být jen přirozeným projevem odkvétání.)

Výsledkem této fáze by měla být zcela čistá rostlina pouze se zdravými, nepoškozenými zelenými kořeny. Protože se v květináči vyskytla plíseň, opláchněte nyní orchidej slabě růžovým roztokem hypermanganu a nechte ji na teplém místě do druhého dne volně oschnout.

Takto ošetřenou orchidej pak můžete bez obav zasadit dle postupu uvedeného ve Fotospeciálu: přesazujeme orchideje. Nezapomeňte na výběr kvalitního substrátu (Kůrový substrát pro orchideje – Rašelina Soběslav, Substrát pro orchideje Floria).

Vzhledem k tomu, že rostlina byla zasažena plísní a dlouhodobě přelitá, doporučuji ji nadále držet sušeji a mech vynechat nebo (máte-li zásoby) použít jen v malém množství do směsi. Ideální je rašeliník nebo bělomech sivý. Rostlinu umístěte na teplém, světlém místě bez rizika průvanu.

Zalévejte jen měkkou vodou, hnojení zcela vynechte. Chcete-li podpořit kondici rostliny, přidejte do každé druhé zálivky 2 mililitry Biplantolu a 1 mililitr Lignohumátu (vždy na 1 litr měkké vody). A především! Zvažte umístění rostliny v ozdobném květináči a upravte zálivkový režim, protože ten je nepochybně příčinou neutěšeného stavu vaší orchideje!

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

včera |
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže.

6.  6.  2018 |
Samosběr jahod 2018: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod 2018: Kde si nasbírat jahody a…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody.

2.  6.  2018 |
Mšice a boj proti nim

Mšice a boj proti nim

Mšice jsou nejčastěji se vyskytujícím škůdcem, který napadá téměř jakýkoliv rostlinný druh. Překvapit vás mohou nejen na zahradě, ale i v bytě. Z rostlin sají šťávu, tím je připravují o živiny a oslabují je, navíc se velmi rychle množí. Když už se na rostlinách objeví, je proto nutné urychleně zakročit. Jak je poznáte a jak s nimi bojovat?

19.  6.  2018 |
Jak pěstovat rakytník řešetlákový, aby plodil co nejvíc?

Jak pěstovat rakytník řešetlákový, aby plodil…

O rakytníku je známo, že jeho plody mají obrovské množství vitaminu C, je velmi přizpůsobivý a snese téměř jakékoliv podmínky. Přesto se některým pěstitelům nedaří donutit keř k tomu, aby plodil pravidelně a vydatně. Co za tímto neúspěchem může stát a jak pěstovat rakytník tak, aby byla sklizeň vydatná?

13.  6.  2018 |