Mezi nejčastější choroby meruněk patří mrtvice (apoplexie), na niž vás upozorní zasychání větviček. Startují ji některé dřevokazné houby, ale rizikových faktorů pro vznik této nemoci meruněk je více. Přečtěte si, o které se jedná a jakými způsoby můžete mrtvici meruněk předejít.
Mnozí z vás to jistě znají: vysadíte meruňku a už v duchu vidíte vyrovnané řady kompotů ve sklepě, těšíte se na vynikající meruňkové knedlíky a koláče. Dočkáte se prvních plodů a první sklizně. Z meruňky se radujete tři čtyři roky a libujete si, jak se úroda rok od roku zvyšuje.
Mrtvice meruněk zvaná apoplexie: Jaké jsou její příznaky
Další jaro však přijde šok a najednou je všechno jinak. Strom s nasazenými plody svěsí listy a během pár dnů je některá z větví suchá. Odříznete ji, ale zaschne další a pak další… Strom vám umírá před očima, a není mu pomoci. Odborníci tuto zákeřnou chorobu nazývají apoplexie, mezi pěstiteli je známá spíš jako mrtvice meruněk. Stejně jako ta lidská udeří v době, kdy ji nejméně čekáte, a v případě meruněk je na veškerou pomoc pozdě. Prvních příznaků si nemusíte ani povšimnout, zvláště je-li jaro suché. V slunečných dnech se některé zelené listy svěšují jakoby teplem, a když si všimnete výrazného sesychání listů, jsou již proschlé i některé celé větve. Všechno jde bleskovým tempem a vám připadá, že strom uhynul ze dne na den.
Rizikové faktory vedoucí ke vzniku mrtvice meruněk
Mrtvici meruněk startují některé dřevokazné houby oslabující mladé stromy. Rizikových faktorů pro vznik choroby je při pěstování meruněk ovšem víc:
-
Nevhodné stanoviště: Meruňky jsou teplomilné stromy, nehodí se do vyšších nadmořských výšek (i když se je tam hodně pěstitelů snaží pěstovat).
-
Nevhodný řez koruny: Stromy se řežou v době vegetace od konce března do září. Řez v období vegetačního klidu se pro meruňky naprosto nehodí.
-
Nevhodná podnož: Meruňky roubované na semenáčích jsou k mrtvici mnohem náchylnější.
-
Nešetrná sklizeň: Ulámané a neošetřené větve jsou vstupní branou pro houbové choroby a dřevokazné houby.
-
Podvýživa: Obzvláště v prvních letech by měly mít meruňky vyvážený přísun živin a vláhy.
Je vůbec naděje vypěstovat mnohaletý strom?
Meruňky mají jednu zvláštnost: jako teplomilná dřevina mají mnohem kratší období vegetačního klidu, takzvaného hlubokého spánku. Oproti domácím ovocným stromům jsou v klidovém stadiu pouze do poloviny prosince (další hluboký klid je v našich podmínkách pro strom nucený), od té doby se začínají pozvolna probouzet. Proto jsou také mnohem zranitelnější v předjarním období a citlivě reagují na výkyvy počasí.
Jak apoplexii předcházet
- Vybírejte stromky roubované na odolné peckoviny. Na myrobalán, renklódu nebo durancii. V současné době se nabízí k prodeji odrůda 'Bergeron' odolná proti mrazu a chorobám. U nás vyšlechtěná odrůda 'Leskoka' je uváděna jako velmi odolná a velmi raná odrůda meruňky.
- Zvolte pro strom vhodné stanoviště. V jižních okrajových oblastech je výběr místa mnohem jednodušší, v horších klimatických podmínkách vybírejte stanoviště pro výsadbu na jižní, před větry chráněné straně s dostatkem světla. Naprosto nevhodné jsou pro meruňky mrazové kotliny nebo místa s těžkou a zamokřenou půdou.
- Pro start do života doporučují odborníci jarní výsadbu. Po zasazení strom může zakořenit, což bývá na podzim v oblastech s brzkým nástupem podzimních mrazů sporné.
Jak poskytnout meruňkám dobrý základ do budoucna?
Pro dlouhověkost svých stromků můžete sami udělat ještě další opatření:
- Výsadbová jáma: Připravte ji tak velkou a hlubokou, jak je předpokládaná velikost budoucího hlavního kořenového obvodu (hloubka kolem šedesáti centimetrů by měla být dostačující).
- Kvalitní zemina: Při výsadbě potom stromy podsypte i zasypte dobrou zeminou s kompostem.
- Přihnojování: V průběhu růstu meruňky přivítají přihnojení, jsou poměrně náročné na živiny.
- Bílení kmene: V prvních i příštích letech byste neměli zapomínat na bílení kmene meruněk v zimním období. Nátěr vápnem funguje jako dezinfekce, částečně také zlikviduje některé škůdce, ale hlavně zmírní denní útok jarního slunka na kmínek prochladlý od nočního mrazu.
Apoplexie meruněk začíná skrytě: Pozor na dřevokazné houby a klejotok
Kůra meruněk je náchylná k praskání a do vzniklých ran se pak s oblibou nastěhují dřevokazné houby. Tam někde začíná celý koloběh vzniku mrtvice meruněk. Objeví-li se na meruňce klejotok (hmota podobná pryskyřici), je potřeba napadená místa očistit (nebo odstranit napadené větve v době vegetace) a řez ošetřit nátěrem nebo štěpařským voskem či balzámem.
Jak má vypadat předjarní opatření pro zdraví stromů
V druhé polovině února můžete meruňky ošetřit postřikem proti dřevokazným houbám. Pokud dovolí počasí (nemrzne či neprší), vydolujte postřikovač a namíchejte si postřik: postačí buď starý dobrý Kuprikol, nebo Champion 50 WP, obojí v koncentraci šest desetin procenta.
- Tip redakce: Možná nevíte, že Champion může ochránit kvetoucí meruňku před mrazem: jsou-li hlášeny noční mrazíky, postříkejte kvetoucí strom přípravkem Champion 50 WP v koncentraci dvě desetiny procenta. V téhle koncentraci je postřik – i opakovaně – pro květy neškodný.