vytisknout velikost písma Permakultura: nový trend v zahradní architektuře

Permakultura je promyšlený koncept péče o naši zahradu v harmonii s přírodou. Nachází v poslední době četné příznivce i v naší republice. Její zakladatel Bill Mollison za své objevy získal v r. 1981 Nobelovu cenu. (Placená inzerce)
Permakultura: nový trend v zahradní architektuře
Stále častěji se na našich zahradách potýkáme s různými nemocemi, přemnožením škůdců, odumíráním rostlin, neúrodou následkem sucha či přemokření. To vše nás stojí zbytečné peníze i práci. Jde to i jinak? A bez chemie?

Odpovědi najdeme v přírodních zákonitostech a zdravém selském rozumu, které jsou základem permakulturních principů a z našich zahrad i životů se pomalu vytrácejí.

Jak vypadá permakulturní zahrada?

Nenajdete zde exotické druhy jehličnanů, ale především domácí druhy rostlin, které vytváří přirozená stabilní společenstva, a mohou dokonce tvořit cenné prvky ekologické stability krajiny.

Proto zde najde úkryt řada užitečného hmyzu a zvířat, která se nám odvděčí redukováním výskytu škůdců.

Klepněte pro větší obrázek   
Ježek na zahradě: pomocník k nezaplacení

Na co bychom neměli zapomenout

Na zahradě by neměl chybět vodní přírodní biotop vhodný třeba i ke koupání, les, vyvýšené záhony, svejly (systém příkopů důležitý pro vodní režim zahrady), bylinková spirála...

Rostliny jsou uspořádány tak, aby se vzájemně podporovaly v růstu a dodávaly si cenné minerály. Například aksamitník, měsíček či rudbekie odpuzují háďátka, vikvovité rostliny obohacují půdu o dusík a černý rybíz odpuzuje svým pachem škůdce napadající švestky.

Klepněte pro větší obrázek
Bylinková spirála: spojení krásy a užitku 

Zpátky ke kořenům

Permakultura nás vede dopředu, zpět k našim kořenům a učí nás využívat logiky přírody v našem životě. Díky neustálému pozorování objevíme cesty, které vedou k harmonickému životu.

Zákony přírody je nutné pochopit, nikoliv proti nim bojovat. Zdravé rostliny získáme jen ze zdravé půdy. Zdravě žít můžeme pouze v harmonii s přírodou. Vše ostatní je podvod.

Klepněte pro větší obrázek
Zdravá příroda je základem života

Síla přírody

Péče o zahradu a krajinu nás nejen uklidňuje a rozvíjí, ale ukazuje i cestu k nové svébytnosti v naší společnosti. Ve společnosti, která je stále více neprůhledná a odtrhává nás od základních principů života.

Více na www.ZahradaProRadost.cz

Bc. Lucie Komendová

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už houby možná vůbec neporostou? Pak budete překvapeni. V posledních dnech z některých lokalit konečně nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky ze srpna 2019.

16.  8.  2019 |
Kuchyňské linky 2019: Co je aktuálně in při zařizování nové kuchyně?

Kuchyňské linky 2019: Co je aktuálně in při z…

Bílé barvě v kuchyni odzvonilo, nahradila ji šedá. Na skříňky se vrátily úchytky a prosklené skříňky už nejsou jen v horní části linky. Moderní kuchyně se navíc stále častěji propojují s obývákem.

1.  9.  2019 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  8.  2019 |
Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování. Za pár korun, bez chemie

Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování.…

Nejen děti, ale ani mnozí dospělí nedají bez kečupu ani ránu. Tak proč si ho nevyrobit z vlastní úrody, alespoň máte jistotu, že je ze zralých, zdravých rajčátek.

26.  8.  2019 |
Co dát do truhlíku na podzim? Inspirace pro podzimní balkón

Co dát do truhlíku na podzim? Inspirace pro p…

Balkón může být i na podzim plný květů, pokud nahradíme dožívající letničky výsadbou rostlin, které odolají plískanicím a prvním mrazíkům. Poradíme vám, jak prázdné truhlíky rozzářit, aby byl balkón hřejivý a útulný.

3.  9.  2019 |