vytisknout velikost písma Permakultura: nový trend v zahradní architektuře

Permakultura je promyšlený koncept péče o naši zahradu v harmonii s přírodou. Nachází v poslední době četné příznivce i v naší republice. Její zakladatel Bill Mollison za své objevy získal v r. 1981 Nobelovu cenu. (Placená inzerce)
Permakultura: nový trend v zahradní architektuře
Stále častěji se na našich zahradách potýkáme s různými nemocemi, přemnožením škůdců, odumíráním rostlin, neúrodou následkem sucha či přemokření. To vše nás stojí zbytečné peníze i práci. Jde to i jinak? A bez chemie?

Odpovědi najdeme v přírodních zákonitostech a zdravém selském rozumu, které jsou základem permakulturních principů a z našich zahrad i životů se pomalu vytrácejí.

Jak vypadá permakulturní zahrada?

Nenajdete zde exotické druhy jehličnanů, ale především domácí druhy rostlin, které vytváří přirozená stabilní společenstva, a mohou dokonce tvořit cenné prvky ekologické stability krajiny.

Proto zde najde úkryt řada užitečného hmyzu a zvířat, která se nám odvděčí redukováním výskytu škůdců.

Klepněte pro větší obrázek   
Ježek na zahradě: pomocník k nezaplacení

Na co bychom neměli zapomenout

Na zahradě by neměl chybět vodní přírodní biotop vhodný třeba i ke koupání, les, vyvýšené záhony, svejly (systém příkopů důležitý pro vodní režim zahrady), bylinková spirála...

Rostliny jsou uspořádány tak, aby se vzájemně podporovaly v růstu a dodávaly si cenné minerály. Například aksamitník, měsíček či rudbekie odpuzují háďátka, vikvovité rostliny obohacují půdu o dusík a černý rybíz odpuzuje svým pachem škůdce napadající švestky.

Klepněte pro větší obrázek
Bylinková spirála: spojení krásy a užitku 

Zpátky ke kořenům

Permakultura nás vede dopředu, zpět k našim kořenům a učí nás využívat logiky přírody v našem životě. Díky neustálému pozorování objevíme cesty, které vedou k harmonickému životu.

Zákony přírody je nutné pochopit, nikoliv proti nim bojovat. Zdravé rostliny získáme jen ze zdravé půdy. Zdravě žít můžeme pouze v harmonii s přírodou. Vše ostatní je podvod.

Klepněte pro větší obrázek
Zdravá příroda je základem života

Síla přírody

Péče o zahradu a krajinu nás nejen uklidňuje a rozvíjí, ale ukazuje i cestu k nové svébytnosti v naší společnosti. Ve společnosti, která je stále více neprůhledná a odtrhává nás od základních principů života.

Více na www.ZahradaProRadost.cz

Bc. Lucie Komendová

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na originální dřevníky, za něž se nebudete stydět

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na o…

Pokud doma topíte dřevem, určitě řešíte, kam a jak uskladnit palivové dříví. Dřevo se sice dá vyskládat do nevzhledných stěn, ale proč by vám měly hyzdit pozemek? Povyšte skládání dřeva na umění a své zásoby uchovávejte tak, aby vás pohled na ně těšil. Zapojit fantazii se vyplatí i v případě, že potřebujete uskladnit jen pár polínek na grilování.

21.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Palivové dříví
Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli nechat ujít?

Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli ne…

Dlouho očekávané období veselení a hodování je tu! Pokud se rádi bavíte, milujete karnevaly, průvody masek a klasické české zabijačkové pochoutky, nenechte si ujít některý z masopustů, které se budou konat! Zmapovali jsme pro vás situaci po celé České republice a našli ty nejzajímavější.

24.  1.  2023 |
Kateřina HradováJakub Švec inf
MasopustZábavaVolný čas
Hromnice jako předzvěst jara: Znáte jejich původ a tradice s nimi spojené?

Hromnice jako předzvěst jara: Znáte jejich pů…

I když se nás zima ještě drží, můžeme s nadějí přivítat prodlužující se dny coby předzvěst blížícího se jara. Příležitostí k tomu jsou Hromnice. Už naši předkové, a dokonce i staří Keltové každoročně vítali jaro, světili svíčky a dodržovali nejrůznější zvyky s cílem ochránit své blízké a majetek. Keltové nazývali tento svátek Imbolc. Víte, jak Hromnice souvisejí se svátkem Uvedení Páně do chrámu, které tradice a pranostiky jsou s nimi spojeny?

31.  1.  2023 |
Jiřina Sivcová
Svátek
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jen s vyschlým dřevem zatopíte dobře! Kde a jak je nechat vyschnout a kde je skladovat?

Jen s vyschlým dřevem zatopíte dobře! Kde a j…

Nezáleží na tom, zda dřevem vytápíte celý rodinný dům, potřebujete na chalupě zatopit v kamnech či jen rozdělat oheň, abyste si mohli opéct buřty. Ve všech případech budete potřebovat dřevo, které dobře hoří, tedy takové, které správně vyschlo. Jak na to?

28.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
DřevníkPalivové dříví