Permakultura: nový trend v zahradní architektuře

Permakultura je promyšlený koncept péče o naši zahradu v harmonii s přírodou. Nachází v poslední době četné příznivce i v naší republice. Její zakladatel Bill Mollison za své objevy získal v r. 1981 Nobelovu cenu. (Placená inzerce)

Odpovědi najdeme v přírodních zákonitostech a zdravém selském rozumu, které jsou základem permakulturních principů a z našich zahrad i životů se pomalu vytrácejí.

Jak vypadá permakulturní zahrada?

Nenajdete zde exotické druhy jehličnanů, ale především domácí druhy rostlin, které vytváří přirozená stabilní společenstva, a mohou dokonce tvořit cenné prvky ekologické stability krajiny.

Proto zde najde úkryt řada užitečného hmyzu a zvířat, která se nám odvděčí redukováním výskytu škůdců.

Rjezek.jpg
Ježek na zahradě: pomocník k nezaplacení

Na co bychom neměli zapomenout

Na zahradě by neměl chybět vodní přírodní biotop vhodný třeba i ke koupání, les, vyvýšené záhony, svejly (systém příkopů důležitý pro vodní režim zahrady), bylinková spirála...

Rostliny jsou uspořádány tak, aby se vzájemně podporovaly v růstu a dodávaly si cenné minerály. Například aksamitník, měsíček či rudbekie odpuzují háďátka, vikvovité rostliny obohacují půdu o dusík a černý rybíz odpuzuje svým pachem škůdce napadající švestky.

Rbylinkova spirala.jpg
Bylinková spirála: spojení krásy a užitku 

Zpátky ke kořenům

Permakultura nás vede dopředu, zpět k našim kořenům a učí nás využívat logiky přírody v našem životě. Díky neustálému pozorování objevíme cesty, které vedou k harmonickému životu.

Zákony přírody je nutné pochopit, nikoliv proti nim bojovat. Zdravé rostliny získáme jen ze zdravé půdy. Zdravě žít můžeme pouze v harmonii s přírodou. Vše ostatní je podvod.

Rptak.jpg
Zdravá příroda je základem života

Síla přírody

Péče o zahradu a krajinu nás nejen uklidňuje a rozvíjí, ale ukazuje i cestu k nové svébytnosti v naší společnosti. Ve společnosti, která je stále více neprůhledná a odtrhává nás od základních principů života.

Více na www.ZahradaProRadost.cz

Bc. Lucie Komendová

Doporučujeme

Články odjinud