Permakultura je promyšlený koncept péče o naši zahradu v harmonii s přírodou. Nachází v poslední době četné příznivce i v naší republice. Její zakladatel Bill Mollison za své objevy získal v r. 1981 Nobelovu cenu. (Placená inzerce)
Odpovědi najdeme v přírodních zákonitostech a zdravém selském rozumu, které jsou základem permakulturních principů a z našich zahrad i životů se pomalu vytrácejí.
Jak vypadá permakulturní zahrada?
Nenajdete zde exotické druhy jehličnanů, ale především domácí druhy rostlin, které vytváří přirozená stabilní společenstva, a mohou dokonce tvořit cenné prvky ekologické stability krajiny.
Proto zde najde úkryt řada užitečného hmyzu a zvířat, která se nám odvděčí redukováním výskytu škůdců.
Ježek na zahradě: pomocník k nezaplaceníNa co bychom neměli zapomenout
Na zahradě by neměl chybět vodní přírodní biotop vhodný třeba i ke koupání, les, vyvýšené záhony, svejly (systém příkopů důležitý pro vodní režim zahrady), bylinková spirála...
Rostliny jsou uspořádány tak, aby se vzájemně podporovaly v růstu a dodávaly si cenné minerály. Například aksamitník, měsíček či rudbekie odpuzují háďátka, vikvovité rostliny obohacují půdu o dusík a černý rybíz odpuzuje svým pachem škůdce napadající švestky.

Bylinková spirála: spojení krásy a užitku
Zpátky ke kořenům
Permakultura nás vede dopředu, zpět k našim kořenům a učí nás využívat logiky přírody v našem životě. Díky neustálému pozorování objevíme cesty, které vedou k harmonickému životu.
Zákony přírody je nutné pochopit, nikoliv proti nim bojovat. Zdravé rostliny získáme jen ze zdravé půdy. Zdravě žít můžeme pouze v harmonii s přírodou. Vše ostatní je podvod.

Zdravá příroda je základem života
Síla přírody
Péče o zahradu a krajinu nás nejen uklidňuje a rozvíjí, ale ukazuje i cestu k nové svébytnosti v naší společnosti. Ve společnosti, která je stále více neprůhledná a odtrhává nás od základních principů života.
Více na www.ZahradaProRadost.cz
Bc. Lucie Komendová