vytisknout velikost písma Permakultura: nový trend v zahradní architektuře

Permakultura je promyšlený koncept péče o naši zahradu v harmonii s přírodou. Nachází v poslední době četné příznivce i v naší republice. Její zakladatel Bill Mollison za své objevy získal v r. 1981 Nobelovu cenu. (Placená inzerce)
Permakultura: nový trend v zahradní architektuře
Stále častěji se na našich zahradách potýkáme s různými nemocemi, přemnožením škůdců, odumíráním rostlin, neúrodou následkem sucha či přemokření. To vše nás stojí zbytečné peníze i práci. Jde to i jinak? A bez chemie?

Odpovědi najdeme v přírodních zákonitostech a zdravém selském rozumu, které jsou základem permakulturních principů a z našich zahrad i životů se pomalu vytrácejí.

Jak vypadá permakulturní zahrada?

Nenajdete zde exotické druhy jehličnanů, ale především domácí druhy rostlin, které vytváří přirozená stabilní společenstva, a mohou dokonce tvořit cenné prvky ekologické stability krajiny.

Proto zde najde úkryt řada užitečného hmyzu a zvířat, která se nám odvděčí redukováním výskytu škůdců.

Klepněte pro větší obrázek   
Ježek na zahradě: pomocník k nezaplacení

Na co bychom neměli zapomenout

Na zahradě by neměl chybět vodní přírodní biotop vhodný třeba i ke koupání, les, vyvýšené záhony, svejly (systém příkopů důležitý pro vodní režim zahrady), bylinková spirála...

Rostliny jsou uspořádány tak, aby se vzájemně podporovaly v růstu a dodávaly si cenné minerály. Například aksamitník, měsíček či rudbekie odpuzují háďátka, vikvovité rostliny obohacují půdu o dusík a černý rybíz odpuzuje svým pachem škůdce napadající švestky.

Klepněte pro větší obrázek
Bylinková spirála: spojení krásy a užitku 

Zpátky ke kořenům

Permakultura nás vede dopředu, zpět k našim kořenům a učí nás využívat logiky přírody v našem životě. Díky neustálému pozorování objevíme cesty, které vedou k harmonickému životu.

Zákony přírody je nutné pochopit, nikoliv proti nim bojovat. Zdravé rostliny získáme jen ze zdravé půdy. Zdravě žít můžeme pouze v harmonii s přírodou. Vše ostatní je podvod.

Klepněte pro větší obrázek
Zdravá příroda je základem života

Síla přírody

Péče o zahradu a krajinu nás nejen uklidňuje a rozvíjí, ale ukazuje i cestu k nové svébytnosti v naší společnosti. Ve společnosti, která je stále více neprůhledná a odtrhává nás od základních principů života.

Více na www.ZahradaProRadost.cz

Bc. Lucie Komendová

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží vám roky. Jaký, kde a za kolik?

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží …

Zapalování svíček během adventních nedělí je krásný zvyk, který předznamenává blížící se Vánoce a který vytvoří doma tu pravou vánoční atmosféru. Pokud vás neoslovují adventní věnce nebo nemáte čas je vyrábět a nechcete každý rok kupovat nový, pořiďte si adventní svícen. Kde ho koupit a za kolik?

26.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Advent
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos začíná advent 28. listopadu, tedy za týden. S ním přichází i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

20.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce
Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí zbavit

Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí z…

Našli jste v květináči plíseň a nevíte si teď rady, co s ní? Vysvětlíme vám, jakými způsoby se jí můžete zbavit a především, co dělat do budoucna preventivně, aby se opět nerozšířila.

20.  11.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v b…

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

21.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Drátovec
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

21.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Vánoční skřítekVánoční dekoraceVánoce