vytisknout velikost písma Pergola: co si promyslet, než si ji pořídíte

Oblíbenou a účelnou stavbou v zahradách je pergola. Poslouží jako místo k příjemnému posezení, a je-li porostlá rostlinami, vznikne přistíněný kout. V čem musíte mít jasno, než si ji dáte na zvolené místo?

Nic nového pod sluncem

Kdo si myslí, že pergoly jsou „vynálezem“ posledních desetiletí, mýlí se o pěkných pár set let, dokonce o pár tisíciletí. Nejméně dvě století před naším letopočtem byly pergoly běžnou oporou pro révu vinnou, oblíbené byly v zahradách Orientu, v antice a později i v evropských zámeckých zahradách.

Klepněte pro větší obrázek
Pergoly vám poskytnou místo pro relaxaci

Poválečné období u nás čistě rekreačním zahradám moc nepřálo – a pergoly mezi záhony brambor a cibule nebo v sousedství králíkáren, to snad nikoho ani nenapadlo.

Kdy začít se stavbou

Je dobře, že pergoly už opět našly svoje místo v zahradách. Postavit konstrukci svépomocí zvládne šikovný laik za několik dnů. Stavět se dá od jara do podzimu, pochopitelně čím dříve bude pergola stát, tím déle si ji ještě tentýž rok užijete.

Vhodné místo

Pergola má být místo k odpočinku a posezení s přáteli, vybírejte proto polohu chráněnou před větrem a přístupnou z domu. Pergola může stát na terase domu, poslouží jako přístřešek pro grilovací kout či místo s krbem nebo zastíní jako přístřešek vstupní prostor domu.

Svépomocí, nebo profesionálně?

Jednoduchou pergolu zvládne šikovný laik postavit za několik dnů. Hotové pergoly lze také zakoupit v obchodních sítích Baumax, Bauhaus, Obi, na zahradních veletrzích a výstavách. Nebo si můžete pergolu nechat postavit odbornou firmou (případně si od ní nechat zhotovit jednotlivé díly a stavbu smontovat sami).

Klepněte pro větší obrázek
Dříve, než se rozhodnete, zda si pergolu koupíte, zvažte, zda byste její stavbu nezvládli sami

Každý způsob má svoje: stavba svépomocí bývá relativně nejlevnější, hotové pergoly jsou zase rychlou stavebnicí daných rozměrů. Pergola postavená odbornou firmou bývá finančně nákladnější, ale – ušetříte čas, firma respektuje přání zákazníka podle jeho představ a fantazie a na zhotovené dílo poskytuje záruku minimálně dvouletou.

Materiál

Nejčastějším materiálem pro stavbu je dřevo: nejlevnější, ale nejméně vhodné je dřevo smrkové, příliš se nehodí ani dřevo jedlové, které se při opracování štípe.

Lepší je dřevo borovice, má však vyšší obsah smolných látek (roní pryskyřici až po opracování), modřín má dobrou odolnost proti povětrnostním vlivům, ale dřevo se často „trhá“.

Z domácích listnáčů se na pergoly používá dřevo dubu nebo buku. V posledních letech přišlo do módy dřevo červeného (kanadského) cedru – má vysoký obsah pryskyřičných látek a nepotřebuje prakticky žádnou impregnaci proti hmyzu ani dřevokazným houbám a má dlouhou životnost. Cenově je to ale dost vysoký nadstandard.

Montážní a spojovací prvky pergoly by měly být z nerez materiálu nebo povrchově dobře ošetřeného kovu. Nezapomínejte, že jak dřevo, tak i kov budou celoročně dlouhá léta vystaveny nepřízni počasí a pečlivost v přípravě materiálu se vyplatí!

Klepněte pro větší obrázek
Dřevěné stavby jsou nejoblíbenější

Zastřešení a zastínění

Zastřešením pergoly získáme venkovní prostor, který se dá využít v teplých dnech i za nepříznivého počasí. Zastínění zase oceníte, pokud je terasa s pergolou orientována tak, že je celodenně osluněná.

Zastřešení by mělo být lehké, aby zbytečně nezatěžovalo konstrukci: kanadský šindel v různých barvách nebo lehké a barevné trapézové plechy jsou vhodné jako trvalé zastřešení i zastínění shora.

Do obliby přichází polykarbonát (makrolon) o síle kolem jednoho centimetru – na střechu pergoly se hodí, protože je opravdu lehký, pevný, propouští světlo a má dlouhou životnost, cena je ovšem kolem čtyř set korun za metr čtvereční. Jednoduché a mobilní zastínění střechy i boků pergoly představují rohože, které se dají na zimu smotat a uskladnit.

Zelená záclona

Nejhezčí zastínění vytvoří časem pnoucí popínavky, které obléknou pergolu do zeleného. Než vzrostou ty trvalé (například břečťan, přísavník, plaménky, zimolezy), stejnou službu udělají rychle rostoucí pnoucí letničky (fazol pnoucí, povijnice, kobea, hrachor).

Ochrana před větrem

Vítr může znepříjemnit posezení venku i za slunečných dnů, proto v pergole pamatujte na zástěnu z větrné strany. Mohou to být stahovací rolety ze silného plátna, rákosové nebo bambusové rohože, rošty s výpletem a podobně. I v tomto případě se dá využít popínavých letniček a trvalek.

Pořizovací náklady

Nejjednodušší pergolu tři metry dlouhou a dva metry širokou lze pořídit při stavbě svépomocí prakticky za cenu materiálu. Podle druhu dřeva, spojovacích a kotvicích prvků si lehce spočítáte, že konstrukce se dá pořídit i za tři tisíce korun.

Firmy, které pergoly staví, většinou nemají ceníky hotových výrobků – záleží na velikosti stavby, druhu dřeva a doplňcích (parapety, výplety a zábradlí, truhlíky na květiny), které si zákazník vybere, z toho pak vychází cenová kalkulace celé stavby.

Výrobou pergol se zabývá hodně truhlářů i malých stavebních firem. Některé z nich prodávají jednotlivé impregnované a natřené prvky konstrukce i kotvicí a spojovací materiál, z nichž si vy sami sestavíte požadovaný tvar a velikost pergoly.

Rozměry pergol

Doporučovaná výška zastřešené pergoly by neměla přesahovat dvě stě dvacet centimetrů, vyšší prostor postrádá intimitu pro příjemný pocit při odpočinku. Plošné rozměry přizpůsobte svým potřebám, například velikosti terasy nebo proluce mezi budovou a zdí, kde budete pergolu stavět.

Klepněte pro větší obrázek
Pergola se hodí i k bazénu

Na závěr

Zahradní nábytek, jenž neodmyslitelně patří k odpočinkovému koutu pod pergolou, by měl ladit s její konstrukcí. K dřevu je možné pořídit i kovový nábytek, pokud je na zemi dlažba nebo beton, kombinace kovu a výpletu je také zajímavá.

Krásný a kvalitní dřevěný nebo proutěný nábytek se hodí ke každé pergole, jen je vhodné sladit odstíny dřeva. Opatrně s levnými plastovými stolky a židličkami: dobře se na nich nesedí a celkový dojem z krásného posezení většinou pokazí.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci