vytisknout velikost písma Pěkný a stylový byt získáte i za pár korun. 5 rad, jak levně zařídit byt

Je jedno, zda peníze nemáte, nebo je prostě za vybavení bytu utrácet nechcete. Skvělý interiér získáte i díky recyklaci starších kousků, kterým vdechnete druhý život a pěkně je sladíte. Tohle všechno získáte za pár korun či v podstatě zadarmo. Inspirujte se!

Nový byt je vždycky událost. Pokud jste však každou ušetřenou korunu utratili za jeho koupi nebo za nájem, možná vám nezbývají peníze na vybavení. Jenomže nezařízený byt nenabízí dostatek pohodlí a odpočinku jako správný domov, spíš je zdrojem stresu a napětí.

Naštěstí nové vybavení nemusí stát balík. Pohodlné sezení, stůl, doplňky, ale i postel nebo třeba nádobí můžete získat zadarmo či jen za pár korun, přitom nemusí být ošklivé. Koneckonců se starými kousky nábytku přímo pracují Boho styl, retro i venkovský styl. Poradíme vám 5 cest, jak získat pěkné věci a vykouzlit z nich perly interiéru. 

Zeptejte se po příbuzných

Žijeme v době, kdy lidé rádi nakupují nové věci, ale ty staré často nevyhazují, jen je někam uloží. Při zařizování bytu se tak nejprve zeptejte po příbuzných, zda ve svých garážích, na půdách a ve sklepech neschovávají nějaký kus nábytku, který by se vám hodil.

Můžete tak získat téměř cokoliv, od konferenčního stolku, skříně a komody přes starší křesla až po sedací soupravy a postele. Takový nábytek možná nebude v super stavu a nejmodernější, ale nahrává vám skutečnost, že starší vybavení domácnosti je v současnosti vlastně moderní. Stačí jej vhodně zkombinovat a přizdobit sexy doplňky.

Patinování nábytku dodá vašemu interiéru šmrnc. Jak postupovat?

Patinování nábytku dodá vašemu interiéru šmrnc. Jak postupovat?

Zbavte jiné starostí

Na internetu najdete několik webových stránek, které nabízí věci „za odvoz“, například vsezaodvoz.cz, darujizaodvoz.cz, nevyhazujto.cz. Na Facebooku existují skupiny podle místa, klasické bazarové stránky jako bazos.cz, sbazar.cz i bazar.cz mají samostatnou sekci věnovanou těmto předmětům. Jednoduše vložíte svou polohu do vyhledávacího pole a stránka vám nabídne příspěvky od lidí ve vaší oblasti. Pokud vám nevadí delší cesta, prostě vyhledávejte podle toho, co potřebujete.

Nemusíte nikomu nic platit, jen se domluvíte, přijedete a danou věc si odvezete. V případě většího nábytku, jako je postel, mrazák nebo pohovka, si půjčte dodávku a domluvte pár přátel, kteří vám se stěhováním pomohou.

Je jasné, že nábytek nebude v super stavu. Ale i když je zadarmo, měli byste si dát pozor na vyložené vady, skvrny a pachy, které by bránily v dalším používání. Vady na kráse ale nevadí.

Nábytek za odvoz: Kde ho seženete a na co si dát pozor

Nábytek za odvoz: Kde ho seženete a na co si dát pozor

Recyklujte, upcyklujte

Získaný starší nábytek můžete nově nalakovat, nebo dokonce přečalounit a získáte kusy, které vám bude každý závidět. U renovace starších kusů nábytku ale rozhodně skončit nemusíte. Nový nábytek můžete vyrobit zcela od začátku nebo z něčeho, co vlastně mělo původně sloužit k úplně jinému účelu.

Základem mohou být například palety. Ty obyčejné získáte zadarmo, kvalitnější si budete muset koupit, ale pořád budou stát méně než nový nábytek. Můžete z nich postavit gauč, postel i stůl. Nepřeberné možnosti nabízí i dřevěné bedýnky, ať už od vína, laťkové, či třeba plastové se stanou zcela novým kusem nábytku. Nové poličky pak můžete udělat třeba ze starých štaflí, místo skříněk mohou posloužit staré kufry, polička se dá udělat i ze starých pásků a kusu prkna...

Nábytek z bedýnek je levný a sexy. Inspirujte se v galerii, co vše lze vyrobit

Nábytek z bedýnek je levný a sexy. Inspirujte se v galerii, co vše lze vyrobit

Swapujte

Že jste ještě neslyšeli o swapu? Jde o výměnu věcí, které vám už neslouží nebo je nepotřebujete, za něco, co naopak potřebujete, chcete. Swap probíhá buď na Facebooku, kde jsou skupiny pojmenované podle místa, kde výměna probíhá, nebo na nějaké akci. Pořadatel předem řekne, kolik a čeho může každý návštěvník přinést a výměnou si zase může odnést věci, které využije.

Proč utrácet v obchodech, když můžete zadarmo swapovat, tedy měnit věci. Jak na to?

Proč utrácet v obchodech, když můžete zadarmo swapovat, tedy měnit věci. Jak na to?

Nejčastějším předmětem swapů je oblečení, na druhém místě jsou však dekorace a různé vybavení do domácnosti. Ale swap je jen otázka nabídky a poptávky, takže máte-li co nabídnout, třeba získáte přesně to, co potřebujete. Základním pravidlem swapu je, že nabízené předměty by měly být funkční, čisté a v pořádku. Pokud nejsou, ale stále mají svou hodnotu, je třeba dopředu o tom informovat.

Obejděte bazary

Jestli ale chcete vybavit byt levně, vyberte si bazary v menších městech a mimo hlavní tahy, kudy jezdí lidé z velkých měst na víkendy. Zachované bazarové kousky jsou totiž ceněným artiklem, který v některých bazarech vyjde dokonce dráž než úplně nový nábytek. V zapadlých bazarech a vetešnictvích však ještě pořád najdete zajímavé vybavení do bytu za pár korun.

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Bohémský styl je znovu trendy. Inspirujte se v galerii

Bohémský styl je znovu trendy. Inspirujte se v galerii

Nejkrásnější venkovské kuchyně. Inspirujte se ve fotogalerii a vyberte si

Nejkrásnější venkovské kuchyně. Inspirujte se ve fotogalerii a vyberte si

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

28.  8.  2021 |
Lucie Kořistová
Pes
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před větrem

Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před …

Krásná zahrada, kde chcete pobývat, ovšem s jedním negativem: silným větrem, který dokáže potrápit v kteroukoliv roční dobu. Je to váš případ? Ukážeme vám, jak může pomoci větrolam a z čeho jej vysadit.

8.  9.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada