vytisknout velikost písma Pěkný a stylový byt získáte i za pár korun. 5 rad, jak levně zařídit byt

Je jedno, zda peníze nemáte, nebo je prostě za vybavení bytu utrácet nechcete. Skvělý interiér získáte i díky recyklaci starších kousků, kterým vdechnete druhý život a pěkně je sladíte. Tohle všechno získáte za pár korun či v podstatě zadarmo. Inspirujte se!

Nový byt je vždycky událost. Pokud jste však každou ušetřenou korunu utratili za jeho koupi nebo za nájem, možná vám nezbývají peníze na vybavení. Jenomže nezařízený byt nenabízí dostatek pohodlí a odpočinku jako správný domov, spíš je zdrojem stresu a napětí.

Naštěstí nové vybavení nemusí stát balík. Pohodlné sezení, stůl, doplňky, ale i postel nebo třeba nádobí můžete získat zadarmo či jen za pár korun, přitom nemusí být ošklivé. Koneckonců se starými kousky nábytku přímo pracují Boho styl, retro i venkovský styl. Poradíme vám 5 cest, jak získat pěkné věci a vykouzlit z nich perly interiéru. 

Zeptejte se po příbuzných

Žijeme v době, kdy lidé rádi nakupují nové věci, ale ty staré často nevyhazují, jen je někam uloží. Při zařizování bytu se tak nejprve zeptejte po příbuzných, zda ve svých garážích, na půdách a ve sklepech neschovávají nějaký kus nábytku, který by se vám hodil.

Můžete tak získat téměř cokoliv, od konferenčního stolku, skříně a komody přes starší křesla až po sedací soupravy a postele. Takový nábytek možná nebude v super stavu a nejmodernější, ale nahrává vám skutečnost, že starší vybavení domácnosti je v současnosti vlastně moderní. Stačí jej vhodně zkombinovat a přizdobit sexy doplňky.

Patinování nábytku dodá vašemu interiéru šmrnc. Jak postupovat?

Patinování nábytku dodá vašemu interiéru šmrnc. Jak postupovat?

Zbavte jiné starostí

Na internetu najdete několik webových stránek, které nabízí věci „za odvoz“, například vsezaodvoz.cz, darujizaodvoz.cz, nevyhazujto.cz. Na Facebooku existují skupiny podle místa, klasické bazarové stránky jako bazos.cz, sbazar.cz i bazar.cz mají samostatnou sekci věnovanou těmto předmětům. Jednoduše vložíte svou polohu do vyhledávacího pole a stránka vám nabídne příspěvky od lidí ve vaší oblasti. Pokud vám nevadí delší cesta, prostě vyhledávejte podle toho, co potřebujete.

Nemusíte nikomu nic platit, jen se domluvíte, přijedete a danou věc si odvezete. V případě většího nábytku, jako je postel, mrazák nebo pohovka, si půjčte dodávku a domluvte pár přátel, kteří vám se stěhováním pomohou.

Je jasné, že nábytek nebude v super stavu. Ale i když je zadarmo, měli byste si dát pozor na vyložené vady, skvrny a pachy, které by bránily v dalším používání. Vady na kráse ale nevadí.

Nábytek za odvoz: Kde ho seženete a na co si dát pozor

Nábytek za odvoz: Kde ho seženete a na co si dát pozor

Recyklujte, upcyklujte

Získaný starší nábytek můžete nově nalakovat, nebo dokonce přečalounit a získáte kusy, které vám bude každý závidět. U renovace starších kusů nábytku ale rozhodně skončit nemusíte. Nový nábytek můžete vyrobit zcela od začátku nebo z něčeho, co vlastně mělo původně sloužit k úplně jinému účelu.

Základem mohou být například palety. Ty obyčejné získáte zadarmo, kvalitnější si budete muset koupit, ale pořád budou stát méně než nový nábytek. Můžete z nich postavit gauč, postel i stůl. Nepřeberné možnosti nabízí i dřevěné bedýnky, ať už od vína, laťkové, či třeba plastové se stanou zcela novým kusem nábytku. Nové poličky pak můžete udělat třeba ze starých štaflí, místo skříněk mohou posloužit staré kufry, polička se dá udělat i ze starých pásků a kusu prkna...

Nábytek z bedýnek je levný a sexy. Inspirujte se v galerii, co vše lze vyrobit

Nábytek z bedýnek je levný a sexy. Inspirujte se v galerii, co vše lze vyrobit

Swapujte

Že jste ještě neslyšeli o swapu? Jde o výměnu věcí, které vám už neslouží nebo je nepotřebujete, za něco, co naopak potřebujete, chcete. Swap probíhá buď na Facebooku, kde jsou skupiny pojmenované podle místa, kde výměna probíhá, nebo na nějaké akci. Pořadatel předem řekne, kolik a čeho může každý návštěvník přinést a výměnou si zase může odnést věci, které využije.

Proč utrácet v obchodech, když můžete zadarmo swapovat, tedy měnit věci. Jak na to?

Proč utrácet v obchodech, když můžete zadarmo swapovat, tedy měnit věci. Jak na to?

Nejčastějším předmětem swapů je oblečení, na druhém místě jsou však dekorace a různé vybavení do domácnosti. Ale swap je jen otázka nabídky a poptávky, takže máte-li co nabídnout, třeba získáte přesně to, co potřebujete. Základním pravidlem swapu je, že nabízené předměty by měly být funkční, čisté a v pořádku. Pokud nejsou, ale stále mají svou hodnotu, je třeba dopředu o tom informovat.

Obejděte bazary

Jestli ale chcete vybavit byt levně, vyberte si bazary v menších městech a mimo hlavní tahy, kudy jezdí lidé z velkých měst na víkendy. Zachované bazarové kousky jsou totiž ceněným artiklem, který v některých bazarech vyjde dokonce dráž než úplně nový nábytek. V zapadlých bazarech a vetešnictvích však ještě pořád najdete zajímavé vybavení do bytu za pár korun.

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Renovujete starou komodu? Pořiďte si k ní retro úchytky. Inspirace v galerii

Bohémský styl je znovu trendy. Inspirujte se v galerii

Bohémský styl je znovu trendy. Inspirujte se v galerii

Nejkrásnější venkovské kuchyně. Inspirujte se ve fotogalerii a vyberte si

Nejkrásnější venkovské kuchyně. Inspirujte se ve fotogalerii a vyberte si

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

V posledních dnech prší, není žádné extrémní vedro, a tak se můžeme těšit na první houby. V Česku už rostou hřiby i kozáky, nicméně pro některé druhy hub je pořád ještě sucho. Také v některých oblastech republiky je natolik suchá půda, že na houby nemá smysl vyrážet. Kde tedy už letos sbírat houby?

3.  6.  2020 |
Mšice útočí, braňte své rostliny. Pomůžou berušky, ocet či mléko

Mšice útočí, braňte své rostliny. Pomůžou ber…

Mšice dokáží svým urputným sáním rostlinu zcela zničit, takže když se objeví, je třeba proti nim okamžitě zakročit. Než sáhnete po chemii, vyzkoušejte tyhle ekologické prostředky.

5.  7.  2020 |
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

22.  6.  2020 |
Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

17.  6.  2020 |
Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovníku

Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovník…

Z téměř neznámého keře se u nás během posledních let stala oblíbená stálice našich zahrad. Muchovník je totiž velmi nenáročný a bude vám růst v podstatě kdekoli. Co byste o jeho pěstování i tak měli vědět a jak zpracovat jeho plody?

30.  6.  2020 |