vytisknout velikost písma Péče o pokojové rostliny v září

Nejen zahradu, ale i pokojové rostliny je zapotřebí připravit na zimní období – jen tak je přežijí bez problémů. Víte, jak se o ně postarat? A co s letněnými kusy, které jste celé léto měli na zahradě nebo terase?

Úměrně se zkracováním světelné části dne zaveďte postupně u svých pokojových rostlin změny v péči. Měly by se týkat zálivky, rosení i hnojení tekutými hnojivy.

Letněné exempláře odstěhujte do tepla 

Pokojové rostliny, které jste celé léto nechali na terase, balkoně nebo v zahradě, nyní postupně přeneste na zimní stanoviště. Vyberte si pro tuto činnost den, kdy bude oblačno a teplota kolem osmnácti stupňů. 

Klepněte pro větší obrázek
Palmy jsou i přes svůj tropický původ v našich podmínkách značně otužilé

Pokud byste je přece jen přenesli za slunečného dne, mějte na paměti, že rychlá změna teploty může u všech exemplářů vyvolat teplotní šok. Po něm následuje ztráta barev rostliny a obvykle i její napadení některou z chorob, případně škůdci, protože je oslabená.

Klepněte pro větší obrázek
Ibišek je nejčastěji letněnou pokojovou rostlinou

K pokojovým rostlinám, které dobře snáší letnění, patří araukárie, bramboříky, citrusy, fíkusy, juky, kaktusy, kapradiny, ibišky, monstery, myrty a sukulenty. Mezi náročnější řadíme difenbachie a orchideje.

Klepněte pro větší obrázek
Během podzimních měsíců postupně uberte na zálivce

Rosení: ochrana před savými škůdci

Druhou skupinou jsou pokojové rostliny žijící po celý rok v bytech nebo zimních zahradách: ananas, dračince, dračinky, mučenky, lopatkovce, scindapsus, toulitky a další. Uvedeným jedincům nedělá letnění příliš dobře, vadí jim teplotní výkyvy mezi dnem a nocí.

S příchodem chladných podzimních dnů a začátkem topné sezony začněte s pravidelným rosením všech rostlin. Pokud tuto činnost zanedbáte, na jejich listech se mohou objevit nehezké hnědé skvrny.

Klepněte pro větší obrázek
Rosení je nutné hlavně v suchých, panelákových bytech

Náhražku rosení představují například keramické misky s vodou, jež umístíte co nejblíže k rostlinám. Důležité je postavit je na slunečné místo – sluníčko je ohřívá, čímž z nich odpařuje vodu a tím zvyšuje vzdušnou vlhkost a pomáhá v boji proti sviluškám.

Postupně snižujte frekvenci zalévání. Pravidelně kontrolujte, zda-li v miskách pod květináči nezůstává voda. Pokud ano, vylijte ji, aby substrát proschnul. Když budete zalévat stále velmi často jako v horkém létě, uděláte více škody než užitku. 

Klepněte pro větší obrázek
U drobnolistých fíkusů dávejte zvláště v zimním období pozor na průvan: má za následek úplnou ztrátu olistění a případně i úhyn rostliny

Pokud je to možné, s přesazováním počkejte až na jarní období. Jakmile se začnou dny prodlužovat a porostou i denní teploty, budete moci i vyvětrat, aniž byste se museli bát o zdraví rostlin.

Vydatnějšími dávkami vody zalévejte jen citrusy, které zaplodily. Ty totiž potřebují množství živin, aby udržely veškeré plody až do zralosti.Všechny rostliny přihnojujute již jen jednou za měsíc, pak budou připraveny, aby bez problémů přečkaly podzim i zimu.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci