Blížící se konec měsíce května by měl všem pěstitelům okrasných dřevin připomenout, že je nejvyšší čas pro některé činnosti. Pokud máte na zahradě nebo v květináči na balkoně jehličnaté stromky, nastává nyní poslední možnost zkrátit jim nové výhony.
Nové výhony se barevně odlišují od starších. Nebojte se je zaštípnout, jehličnanům tím prospějete, zvláště těm, které pěstujete v nádobách
Zaštípnutí výhonů u jehličnanů
Do této činnosti je vhodné pustit se, jestliže chcete docílit nižšího a kompaktního vzrůstu jehličnanů či jejich netradičního vzhledu. Nové letošní výhony zaštípněte ručně, případně zahradnickými nůžkami v jejich polovině až dvou třetinách.
Odstranění planých výhonů u stromkových forem dřevin
Pěstujete-li stromkovité formy okrasných dřevin, zkontrolujte, zda z podnože nevyrůstají plané výhony. Pokud ano, vylomte je i s větevním kroužkem. V dalších měsících výhony rychle zdřevnatí a jejich odřezávání se tím komplikuje (s větevním kroužkem se často odstraní i spící pupeny).
Pro plané výhony je typický silný růst, je proto nutné včas je odstranit
Nedostatek vody ovlivní rostlinu do budoucna
V případě, že jste zjara na zahradu či do nádob vysadili nové dřeviny, pamatujte na jejich zálivku zvláště tehdy, když nastane sušší počasí. Musí být velmi důkladná, aby rostliny řádně prokořenily.
Upřednostněte méně častější, ale vydatnou zálivku před zálivkou pravidelnou, ale povrchovou, při níž dřeviny prokoření především horní vrstvu půdy a jsou pak o to citlivější v dobách sucha.
Zálivka je základem pro dobrý růst všech rostlin, ovšem pro nově zasazené exempláře je obzvlášť podstatná
Ochrana dřevin před větrem musí být funkční
Vzhledem k aktuálnímu počasí, které léto až tak úplně nepřipomíná, doporučujeme prohlédnout veškeré opory a úvazky dřevin, aby se při případném větším poryvu větru nevyvrátily.
Foto: Profimedia