vytisknout velikost písma Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Skleníky i pařeniště dokáží prodloužit zahrádkářskou sezonu a současně umožní vypěstovat i takové teplomilné druhy rostlin, jimž se volně na záhonu především v chladnějších oblastech naší země nedaří tolik, aby měly kvalitní úrodu. Poradíme vám, jak je využít během celého roku.

Existují skleníky studené a skleníky vytápěné, ve kterých můžete rostlinám zajistit ideální podmínky v podstatě po celý rok. Stejně tak existují pařeniště studená nebo teplá. My se v dnešním článku budeme věnovat především pěstování zeleniny ve studeném skleníku a studeném pařeništi, jelikož tyto varianty jsou mezi zahrádkáři rozšířeny nejčastěji.

Zaujalo vás: Rady pro předpěstování zeleniny

Zaujalo vás: Rady pro předpěstování zeleniny

Úvodní foto: iStock

Leden

Lednové zahradničení jak ve studeném skleníku, tak i pařeništi začíná kontrolou stavby, případnými opravami, utáhnutím šroubů a čištěním stěn ze skla či polykarbonátu, aby se dovnitř mohlo v maximální možné míře dostat sluneční záření. Postupně sklízejte ozimé druhy listových zelenin, především růžičkovou kapustu či kadeřávek, případně kozlíček polníček a špenát – ty je při holomrazech vhodné přikrýt netkanou textilií. Možná jste ve skleníku zazimovali i některé truhlíkové výsadby – nezapomínejte u nich na občasnou zálivku.

Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Únor

Studený skleník

Od půli února už ve sklenících začíná při příznivém počasí období vhodné k předpěstování hlávkového salátu a kedlubnů. Do okamžiku, než osivo vzejde, se doporučuje nevětrat. Vysévejte ředkvičku, ředkev setou a mrkev s krátkou dobou vývoje. Před silnými mrazy chraňte skleník slaměnými rohožemi, plachtami apod. Variantou je umístit do skleníku menší pařeniště nebo fóliový kryt a vysévat do něj. Zakrýt můžete i vnitřní boky skleníku, výborná je netkaná textilie nebo bublinková folie. Hrozí-li silné mrazy, zem přechodně zakryjte tmavou folií, případně zmiňovanou silnější netkanou textilií.

Studené pařeniště

S výsevy do studeného pařeniště se začíná podle počasí od poloviny či konce února: Asi tři týdny předtím na ně ale umístěte okna, která přikryjete slaměnými rohožemi nebo rámovými kryty. Vrstvu listí nad substrátem přesuňte k bočním stěnám, kde poslouží jako izolace. Pokud svítí slunce, rohože srolujte pryč, aby se pařeniště prohřálo. Jako první vysévejte hlávkový salát, ředkvičku a ředkev, mrkev s krátkou dobou vývoje.

Jak si založit pařeniště neboli pařník a prodloužit si tak zahradnickou sezónu

Jak si založit pařeniště neboli pařník a prodloužit si tak zahradnickou sezónu

Březen

Také začátkem března lze ve studených sklenících a pařeništích pokračovat ve výsevech ředkvičky, přidejte k ní i asijskou listovou zeleninu či pažitku a roketu nebo rukolu, jarní cibulky. Vysazujte saláty, kedlubny, květák, kapustu. Pokud nemáte jejich sadbu, vysejte si semínka. Vhodné je prostor v pařeništi rozdělit na část pro výsevy a část pro sadbu, kterou potom umístíte do záhonů. Ve skleníku lze při pěkném počasí vysévat i náročnější plodiny – brokolici, celer, papriku, rajčata, lilky, melouny, majoránku nebo artyčoky.

Co na molice ve skleníku a v zahradě, jak tyto škůdce poznat?

Co na molice ve skleníku a v zahradě, jak tyto škůdce poznat?

Duben

Ještě v dubnu se dá do skleníku i pařeniště vysévat ředkvička, ředkev, saláty, kedlubny, zelí nebo kapusty, nově potom dýně, cukety i okurky, pokud patříte mezi příznivce jejich předpěstování, nejrůznější bylinky. S teplými dny je třeba začít pravidelně větrat.

Studený skleník

Pokud je váš skleník kvalitně zajištěný proti mrazu, je už možné vysadit předpěstované sazenice rajčat – do pařeniště se vzhledem ke své budoucí výšce nevlezou. Prohřátý skleník využijte k výsadbě naklíčených brambor – uvidíte, že i úroda z jedné, dvou brambor vám přijde k chuti – rané brambory chutnají nejlépe!

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Květen

V květnu už to ve skleníku i pařeništi pěkně roste. Pokud jste tak neučinili už v dubnu, vysazujte papriky, rajčata, lilky. Vysévejte letní ředkvičky a špenát, ředkev, čekanku, celer listový i cukrovou kukuřici, pokud ji předpěstováváte.

Studené pařeniště

Začátkem měsíce můžete do studeného pařeniště sázet melouny a okurky. Pařeniště při jejich pěstování nezastiňujte!

Papriky obsahují víc vitaminu C než citron!

Papriky obsahují víc vitaminu C než citron!

Červen, červenec a srpen

Studený skleník v červnu

Při červnových výsevech ve skleníku pamatujte na saláty, letní kedlubny, kapustu, mrkev, ředkev, zelí. Koncem měsíce už si můžeme pochutnat na prvních plodech rajských jablíček.

Studený skleník v červenci a srpnu

V červenci je třeba myslet na podzimní sklizeň, vysévejte proto špenát, květák, čínské i pekingské zelí. Zelí lze vysévat ještě během srpna, přidejte i ozimou kapustu, polníček a hlávkový salát, fenykl, čekanku.

Studené pařeniště v červnu, červenci a srpnu

Během letních měsíců se pařeništní sklo často zcela odstraňuje, aby se vzešlá zelenina – nejčastěji okurky či melouny – mohla rozrůstat do výšky a hlavně šířky, klidně i ven z ohraničeného prostoru a také z důvodu rizika přehřátí prostoru a spálení rostlin. Ostatně bez pravidelného větrání se neobejdete většinou už od dubna. Někdo v této době pařeniště využívá jako množírnu k umístění řízků z okrasných či užitkových dřevin nebo pro výsev dvouletek.

Vypěstujte si sazenice rychlené zeleniny

Vypěstujte si sazenice rychlené zeleniny

Září

Ve skleníku i pařeništi zvolte s přicházejícím podzimem při výsevech rané odrůdy, které mají krátkou vegetační dobu. Drobnolisté saláty, ředkvičky, kopr, špenát, hlávkový salát, asijskou listovou zeleninu, rukolu či roketu, kozlíček polníček, pažitku, rané kedlubny a ředkev, špenát, čínské a pekingské zelí, mangold. Vysadit můžete sazenice hlávkové kapusty, květáku, kedlubnů i pórku.

Říjen a listopad

V říjnu vraťte na pařeniště sklo. Během něj a listopadu nastává doba vhodná k průběžným skleníkovým výsevům určeným k jarní sklizni: kozlíček polníček, listová petržel, špenát, ozimý salát, kerblík a další. Asi v polovině října (záleží na počasí) uschovejte do skleníku truhlíkové rostliny. Jakmile to půjde, nachystejte ho na zimu, zryjte záhony, pokud tak činíte, odstraňte případné zbytky sklizených rostlin i jejich kořenů, přidejte hnůj a do půdy vpravte dusíkaté vápno k její dezinfekci. Nezapomeňte potom půdu důkladně prolít. Také prostor pařeniště vyčistěte od zbytků rostlin a vyměňte substrát za nový. Dejte na něj silnou izolační vrstvu listí.

Jak si vyrobit skleník nebo fóliovník svépomocí: Inspirace v galerii

Jak si vyrobit skleník nebo fóliovník svépomocí: Inspirace v galerii

Studené versus teplé pařeniště

Pro úplnost si ještě shrňme rozdíl mezi studeným a teplým pařeništěm, v němž můžete s pěstováním začít dříve než v pařeništi studeném. Teplé vytvoříte tak, že v únoru na jeho nepromrzlé dno (hloubka padesát až šedesát centimetrů) navezete dostatečnou (třicet až čtyřicet centimetrů vysokou) vrstvu čerstvého koňského (králičího, ovčího, kozího) hnoje a pevně ji ušlapete. Pokud je navezený hnůj suchý, zalijte jej teplou vodou. Ke stěnám pařeniště naskládejte zvenčí hnůj, balíky slámy nebo listí, celé zakryjte okny a na ně ještě dejte slaměné rohože, rámové pokrývky, lze použít i staré koberce. Jakmile se hnůj za dva až tři dny dostatečně prohřeje, pokryjte ho pěticentimetrovou vrstvou listí a následně nepromrzlým substrátem pro výsevy či výsadby. Kdo chce zvýšit teplotu vzduchu ještě víc, může instalovat elektrický topný panel. Studené pařeniště má nižší hloubku (třicet až čtyřicet centimetrů) a přes zimu je dno zakryto vrstvou listí, které chrání substrát před promrzáním.

Co na podzim do skleníku? Vsaďte na saláty, ředkvičky a pekingské zelí

Co na podzim do skleníku? Vsaďte na saláty, ředkvičky a pekingské zelí

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Stinná místa v blízkosti budov, často orientovaná severním směrem nebo nacházející se pod vyššími stromy, trápí leckterého zahrádkáře. Poradíme vám, kterým trvalkám se daří právě ve stínu nebo polostínu. Které spolehlivě porostou tam, kde se nedaří ani trávníku, které dát na záhon?

4.  5.  2021 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradyZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyPlánování a architekturaOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče