V neděli 10. června jsme si připomněli sedmdesáté výročí vyhlazení obce Lidice, 19. června uplyne sedmapadesát let od slavnostního otevření Růžového sadu míru a přátelství, jenž vznikl na památku lidických obětí.
Tento vůbec největší sad růží v České republice najdete mezi pietním územím, které se nachází na místě původní vesnice, a tři sta metrů vzdálenými novými Lidicemi.
Dobrý nápad z Británie
S nápadem na jeho založení, který si získal v krátkém čase širokou podporu v mnoha dalších zemích, vystoupil 10. června 1954 poslanec britského parlamentu Barnett Stross, předseda spolku Lidice budou žít.
Jednotlivé státy v čele s Velkou Británií darovaly na vybudování růžového sadu různé druhy a odrůdy růží. Jeho podobu měl na starosti akademický architekt František Marek, sochařská výzdoba je dílem profesora Stefana a akademického sochaře Karla Hladíka.
Růžový sad: jak se budoval
Sad se rozkládá na území 3,5 hektaru v nadmořské výšce 340 metrů nad mořem. Protože byl charakter původního pozemku jednotvárný, přistoupili tvůrci k provedení terénních změn.

Roste a kvete tu přes 23 000 růžových keřů ve 200 odrůdách
Některé růže byly umísťovány jako solitéry nebo v menších skupinách na zelený trávníkový koberec. Vysazovaly se v určitém uspořádání, při němž se přihlíželo k jejich tvaru, vzrůstu, barvě a době květu, ke kontrastu s pozadím. Záhony se od sebe odlišovaly různými tvary a velikostmi.
Zakladatelé růžového sadu usilovali o vytvoření rozmanitosti nejen v barvě květů od nejjemnějších do velmi výrazných, ale i o dosažení působivého vzhledu keřů z dálky i zblízka.
Skupiny rostlin uspořádali většinou uprostřed sadu tak, aby nejpůsobivější z nich byly soustředěny ve středu sadu a na jeho jižním svahu.

Před vybudováním sadu byl proveden rozbor půdy. Podle jeho výsledků bylo nutné doplnit do půdy hnojivo a pro růže nezbytný fosfor a draslík
Současnou podobu získal v letech 2001 až 2002, přičemž na jeho obnově se významně podíleli studenti z České republiky i z Německa. Nové růžové keře, které do něj byly vysazeny, pocházely od nás i ze zahraničí. Sad je dostal na základě výzvy Růže pro Lidice.
Svatby mezi růžemi
Od roku 2005 se v sadu konají svatební obřady. Novomanželé se většinou stávají dárci nové růže a společně ji také vysadí. Pokud byste měli zájem o svatbu na tomto místě, obraťte se na pracovníky Pamatníku Lidice.

Velká Británie darovala největší a nejkrásnější sortiment růží, zásluhu na tom měli známí angličtí pěstitelé růží Wheatcroft z Ruddingtonu u Nottinghamu
Nejstarší růže vzhledem ke svému věku postupně odcházejí, jejich řady řídnou i po krutějších zimách. Rozhodnete-li se finančně podílet na jejich obnově, postupujte podle návodu zveřejněného na stránkách Památníku.
Cena jednoho keře se pohybuje podle odrůdy okolo stokoruny, stromková růže vychází na pět set korun včetně zasazení a dřevěné podpěry.