vytisknout velikost písma Palmy v Botanické zahradě: reportáž o tom, co můžete vidět na výstavě

Víte, že palmy mají sebevražedné sklony? Jedna taková byla nalezena v madagaskarské bažině. Nyní ji můžete vidět v botanické zahradě v Praze Troji. A s ní i další druhy palem, cykasů a semen.

Kde výstavu najdete a čím vás překvapí 

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji připravila ve skleníku Fata Morgana zajímavou výstavu palem, která potrvá až do 25. ledna. Návštěvníci si zde mohou prohlédnou na sedmdesát druhů palem a dvacet druhů cykasů. 

Klepněte pro větší obrázek
Ravena sp.

Pro ty, kdo si nejsou jisti – cykasy jsou rostliny podobné palmám, ale botanicky mají blíže k jehličnanům. Abeceda zahrady vám přináší fotografie a informace o zajímavostech z této palmové přehlídky.

Klepněte pro větší obrázek
Zvláštní květěnství druhu Chamaedorea tepejilote zaujme na první pohled 

Palma, která po rozmnožení umírá 

Nejzajímavější rostlinou výstavy je předloni objevená a v lednu 2008 nově popsaná palma rodu Tahina z Madagaskaru. Tento senzační objev sebevražedné palmy je k vidění jako malý semenáček. V dospělosti dorůstá výšky až dvacet jedna metrů a pyšnit se může pětimetrovými listy. 

Její život je nezvykle dlouhý, čemuž odpovídá i fakt, že dosud neupoutala výjimečnou pozornost obyvatel Madagaskaru. Kvete jen jednou za život, což úplně vyčerpá její zásoby živin a rostlina následně hyne. Pojmenovaná byla Tahina spectabilis, po dceři svého objevitele.

Klepněte pro větší obrázek
„Sebevražda“ – palma, která vyčerpá veškeré síly, aby se mohla rozmnožit; foto: www.botanicka.cz

Dvacetikilové semeno se jen těžko shání

Zajímavostí je také největší semeno palmy na světě. Dosahuje váhy kolem dvaceti kilogramů a je z rostliny Lodoicea maldivica, která pochází ze Seychelských ostrovů. Při této váze se jen těžko šíří mimo své domovské teritorium a v přírodě ji prakticky nezahlédnete.  

Klepněte pro větší obrázek
Plodenství druhu Nypa fruticans je zajímavé na první pohled. Velikostně se dá srovnat s menším melounem

Získat živá klíčívá semena je velmi obtížné, seychelské zákony umožňují vývoz jen několika z nich ročně. Vzhledově se podobají kokosovému ořechu, což vystihuje jejich domorodé označení Double Coconut (dvojitý kokosový ořech).

Klepněte pro větší obrázek
Největší palmové semeno na světě. Na výstavě si ho můžete pozorně prohlédnout

Palmy: užitkové rostliny do pokojů i na zahrady 

Výstava představuje palmy jako užitkové rostliny. Pro jejich dlouhou životnost a výbornou adaptaci spojenou s minimální péčí se hodí jak do vnitřních, tak i venkovních prostor. Ideální teplota k jejich pokojovému pěstování je 24–28 °C, neměla by klesnout pod 18 °C.  

Klepněte pro větší obrázek
Wallichia je zvláštní svými širokými listy se stříbrnou spodní stranou

Českou zimu některé druhy snesou bez problémů 

U venkovních palem závisí teplotní požadavky na konkrétním druhu, ale bez problémů lze (především v internetových obchodech) pořídit i palmy (například Trithrinax campestris), které snesou až minus 15 °C. 

Pro vnitřně i venkovně pěstované druhy platí, že se množí převážně semeny. Doporučuje se používat pro ně propustný substrát a hnojit je jednou za dva až tři týdny speciálním hnojivem určeným přímo jim, případně vícesložkovým hnojivem.  

Klepněte pro větší obrázek
Johannesteijsmannia magnifica

Kupujeme palmu: vybrat semeno, nebo vzrostlou rostlinu?  

Při výběru záleží nejvíc na vaší trpělivosti, nicméně na výstavě lze pořídit obojí. Vzhledem k tomu, že výsev semen je poněkud zdlouhavý, ti, kdo nechtějí čekat, upřednostní spíše vzrostlou rostlinu. Její cena se odvíjí od rozšířenosti toho kterého druhu a velikosti exempláře. 

Klepněte pro větší obrázek
Snad nejatraktivnější palma Phoenix roebelenii. Stěží dorůstá dvou metrů a její růst je velmi pomalý

Palmu koupíte od zhruba 150 korun, její cena se ale může vyšplhat až do tisícových částek. Jsem však přesvědčena, že investice nebudete litovat, protože palmy jsou nejen nenáročné, ale především velmi dekorativní a působivé rostliny.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování