7
Fotogalerie

Pálivá paprika, brutnák nebo zelená rajčata? Novinky pro rok 2017

Právě teď je čas na pěstování salátu, ředkviček, kedlubnů, rajčat nebo paprik. Letošním hitem budou nejspíš rajče s exotickými zelenými plody, křehký tuřín a jedlé květy brutnáku. Jaké další novinky pro nás letos připravily semenářské trhy? Uvidíte, že je z čeho vybírat.

Zeleniny na záhon, do truhlíku i za okno

V oblíbené kolekci minizahrádka se objevily dvě novinky. Salát a kedlubny pro postupný výsev do nádob i na záhony.

Další je mini odrůda římského salátu Little Gem. Je křehká jako ledový salát, ale proti klasickému salátu má řadu výhod. Little Gem je vysoce odolný vůči chorobám a může se vysévat postupně od jara do podzimu.

Novinkou v sortimentu SEMO je velmi raná odrůda bílé kedlubny Korist F1 určená pro rané polní pěstování a rychlení. Ploše kulovitá bulva má sněhobílou dužninu s jemnou, delikátní chutí, bez sklonu k dřevnatění.

semena_2_iStock-494390572.jpg

Sortiment cibulí rozšiřuje středně raná odrůda Wellina s vysokou odolností proti vybíhání do květu a vynikajícími vlastnostmi pro skladování. 

Z listových zelenin je mezi novinky zařazen i merlík mnoholistý - jahodový špenát (Chenopodium foliosum) - jde sice o dávno známou rostlinu, která však upadla v  zapomnění. Plody jsou podobné jahodám, dobře chutnají a používají se i na dekoraci. Vysévá se již od března až do května nebo v srpnu pro podzimní sklizeň.

Z bulvových zelenin je horkou novinkou letošního roku stále oblíbenější tuřín. Odrůda Magres je vhodná pro jarní a časné letní výsevy. Je tolerantní k mrazu a odolná proti plísni brukvovitých. Netrpí praskáním a měknutím kořenů.

Milovníky červené řepy jistě zaujme polopozdní až pozdní odrůda červené salátové řepy Karkulka. Tato nová odrůda se vyznačuje výbornou chutí a vyrovnaným, tmavě červeným vybarvením kořenu s jemně nasládlou chutí. Kvůli vybíhání do květu se doporučuje pozdější výsev, je totiž ciltivá na jarní přízemní mrazíky. Pro časný výsev je vhodnější nová odrůda řepy salátové Redshine, která je určená pro přímý konzum i kuchyňské zpracování.

Pokračování 2 / 5

Novinky plodových zelenin

ssemena_10_paprika_carolina.jpg

Paprika Carolina Reaper byla zařazena do Guinessovy knihy rekordů jako nejpálivější paprika světa. Vznikla křížením papriky Bhut Jolokia a červeného Habanera. Je velmi vzrůstná, nicméně při venkovním pěstování plody dozrávají později. Je možné ji pěstovat i v nádobách.

Při výsevu je třeba počítat s tím, že semena pomalu klíčí, zhruba za 3 až 4 týdny. Plody jsou nepravidelné, velmi svraštělé, 6 až 8 cm dlouhé a 3 až 4 cm široké, v botanické zralosti mají jasně červenou barvu.

V kolekci "Pro mlsné jazýčky"  je nová hybridní odrůda lahůdkového rajčete Gardenberry F1. Hodí se pro pěstování  ve volné půdě, pod fólií i do skleníku či dostatečně velké nádoby. Drobné plody ve tvaru jahod o váze 15  až 20 gramů jsou odolné proti praskání, dužnaté a velmi aromatické.

ssemena_9_rajce_green.jpg

Raritou pro kulinářské variace bude tyčkové rajče s názvem Artisan Green Tiger. Atraktivní drobné plody jsou žíhané, nezvykle zelené barvy. Odrůda je vhodná k pěstování jak ve skleníku, tak i volně.

V novinkách plodových zelenin samozřejmě nesmí chybět dýně. Nová poloplazivá odrůda tykve typu Hokkaido Amoro F1 neroste při zemi, ale vytváří kompaktní keřík, z něhož později vybíhají prodloužené lodyhy (šlahouny). To umožňuje zvýšit hustotu výsevu a tím dosáhnout lepšího výnosu z dané plochy.

Plody jsou ploše kulovité, mírně zašpičatělé, slupka i dužina mají jasně oranžovou barvu. Dužina je jemné chuti a snadno se krájí. Při optimálních skladovacích podmínkách (sucho a teplota okolo 20 °C) vydrží až čtyři měsíce.

Pokračování 3 / 5

Bylinky

semena_3_iStock-504069254.jpg

Nabídku bylinek letos rozšíří bazalka pravá odrůdou Pokemon. Silné listy mají intenzivní zelenou barvu, vynikající aroma a chuť. Odrůda je vhodná k pěstování v květináčích po celý rok. A jako bonus, tato odrůda netrpí fusariovou hnilobou, neboť každé osivo je testováno na přítomnost škodlivých spór.


Pokračování 4 / 5

Letničky do nádob i na zahradu

semena_8_miniviolka.jpg

Miniviolka Sorbet YTT je velmi atraktivní miniviolka, která se ani přes léto "nevytáhne" do výšky a výborně přezimuje. Zkratka YTT, která je z angličtiny, znamená: včera, dnes a zítra. V praxi jde o to, že květy po rozkvětu postupně mění svou barvu od bílé přes žlutou do fialové. Violce budou slušet miska, truhlík i větší květináč.

semena_6_slunecnice_ballad.jpg

V bohatém sortimentu slunečnic doposud chyběla typicky nádobová odrůda. Slunečnice roční Ballad F1 je kompaktní slunečnice pro výsev přímo do květináčů či truhlíku nebo skupinovou výsadbu. Květy jsou světle zlato-žluté s tmavšími bronzovými středy, listy mají lesklou zelenou barvu. Květy netvoří pyl, jsou tedy vhodné i pro alergiky. Květuschopné rostliny dorostou své maximální velikosti přibližně za tři měsíce.

V truhlících, na balkóně nebo na zahrádce je novinkou letnička lichořeřišnice růžová - Jewel Cherry Rose. Krásná odrůda růžové barvy je nízká a nepotřebuje oporu. Jako všechny lichořeřišnice má ráda slunečné stanoviště a pravidelnou zálivku.

Pokračování 5 / 5

Zahrada plná motýlů

semena_5_iStock-615998774.jpg

Brutnák lékařský (Borago officinalis) je cennou nektarodárnou a pylodárnou bylinou s dlouhou dobou kvetení. Brutnák lékařský je statná, rychle rostoucí medonosná bylinka s blankytně modrými květy, nenáročná na pěstování. Vysévá se v dubnu přímo do půdy.

Brutnák je známý již od středověku jako kuchyňská zelenina do zeleninových salátů, na chléb se sýrem, pomazánkou či paštikou. Efektní je zamrazit květy do kostky ledu a použít je do osvěžujícího letního koktejlu. Obalením v bílku s práškovým cukrem z nich vznikne působivá ozdoba dortu, zmrzlinového poháru či pudinku. Semena brutnáku jsou zařazena do kolekce Jedlé květy.

Sortiment semen je letos obohacen o novou kolekci  Nektar párty, která nabízí směsi pro včely, čmeláky, pro motýly a  samostatnou skupinou zůstávají svazenky. Základem směsi osiva pro hmyz je řepka, hořčice, svazenka, komonice, brutnák, ředkev a další plodiny atraktivní pro hmyz. Směsi se vysévají od března do konce dubna, nejlépe na slunečné stanoviště.

Svazenka je  jednoletá bylina s modrofialovými květy. Kvete po celé léto a její květy lákají včely, čmeláky a další opylovače. Je tedy významnou medonosnou plodinou, navíc má velmi příznivý vliv na půdní strukturu. Na podzim při rytí zjistíme, jak je půda kořenovým systémem rostlin „načechraná“ a jak se snadněji rozpadá. A jako zelené hnojení svazenka poskytuje dostatek organické hmoty a zkvalitňuje půdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud