vytisknout velikost písma Pálení čarodějnic: Kam vyrazit v Praze, Brně, Plzni a dalších městech

Milujete oheň, dobrou zábavu, společnost lidí a opečené buřty? Pak byste pondělní večer rozhodně neměli trávit doma u televize. Vypravte se na pálení čarodějnic. Zjistili jsme pro vás, kde se rozhoří ty největší ohně a na co všechno se můžete těšit. Na řadě míst nebudou chybět koncerty a program pro děti.
Pálení čarodějnic: Kam vyrazit v Praze, Brně, Plzni a dalších městech | iStock

Kde se vzalo pálení čarodějnic? 

Noc z 30. dubna na 1. května si všichni spojujeme s pálením čarodějnic. Jak se ale vlastně tento zvyk zrodil? Tradovalo se, že právě o filipojakubské noci vládnou zlé a nečisté síly ještě mnohem větší silou než obvykle, proto je před nimi nutné ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek. Lidé také věřili, že po setmění v povětří poletuje spousta čarodějnic letících na sabat. Z toho důvodu se této noci říkalo také „noc čarodějnic“. A právě na ochranu před nimi lidé zapalovali nejčastěji na vyvýšených místech velké ohně.

O Filipojakubské noci získávají rostliny magickou moc

O Filipojakubské noci získávají rostliny magickou moc

Kam vyrazit na pálení čarodějnic? 

Velké ohně můžeme poslední dubnovou noc vidět po celé České republice dodnes. Menší či větší vatry se každoročně rozhoří na stovkách míst. Před na košťatech poletujícími čarodějnicemi nás ale už dávno chránit nemají, lidový zvyk má v dnešní době spíše zábavný a společenský charakter. Jestli ještě nevíte, kde tuhle výjimečnou a magickou noc strávíte, inspirujte se našimi tipy. Našli jsme pro vás ty nejzajímavější akce, které se ve velkých městech odehrají a vstup na ně je zdarma.

Do zahrady patří také oheň

Do zahrady patří také oheň

Pálení čarodějnic v Praze

Obrovské oblibě se těší například Čarodějnice na Ladronce, pořádané městkou částí Praha 6. Jde již o 13. ročník. Kromě zapálení pětimetrové sochy čarodějnice vás čeká například koncert Davida Stypky & Bandjeez, show kouzelníka Martina Kellmana, divadelní scénu obsadí tradiční loutkové divadlo Zvoneček a Štěpán Gajdoš, chybět nebudou kouzelné soutěže a sportovní aktivity. Zapálení ohně proběhne v 19 hodin.

Především těm nejmladším je pak určený Velký dětský čarodějnický den ve Žlutých lázních. Nudit se ale nebudou ani dospělí návštěvníci, kteří se mohou těšit na speciální pouťové atrakce. Program začíná už ve 14 hodin, velká hranice s čarodějnicí se rozhoří v 18 hodin. Chybět nebude opékání buřtíků, čarodějnický jarmark, dílničky, malování na obličej, dětská čarodějnická show, soutěže a zábavné atrakce.

V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde. Co říkají pranostiky?

V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde. Co říkají pranostiky?

Čarodějnice se ale budou pálit i na desítkách dalších míst po celé Praze. Vyrazit můžete třeba k Břevnovskému klášteru, do Sportovního a rekreačního areálu Pražačka, Kbelského parku, na Šeberák, Hostivařskou přehradu, Chvalskou tvrz, na bobovou dráhu na Proseku, do areálu AFK Slivenec, náměstí na Újezdu, do parku u rybníčku Aloisov nebo do Centrálního parku na Pankráci, ve Štěrboholích či před MŠ v Bronzové ulici ve Stodůlkách.

V Brně si pálení čarodějnic vybere každý

I v moravské metropoli se akce konají téměř ve všech městských částech. Vypravit se můžete třeba do parku na Slovanském náměstí ve čtvrti Královo pole, kde bude pro děti od 15:30 připraven čarodějnický program Divadla Kejkle a spousta dalších atrakcí, k večeru vystoupí hudební skupiny Hladolet a Cech. Zapálení vatry s čarodějnicí proběhne v 19:30. Opékání špekáčků bude možné během celého odpoledne.

Jaro je tu! 50 tipů, jak osázet truhlíky a květináče

Jaro je tu! 50 tipů, jak osázet truhlíky a květináče

Čarodějnice se budou pálit i ve sportovně-rekreačním areálu Hněvkovského v Brně-jih, kde vaše děti čekají různé soutěže a hry, malování na obličej i soutěž o nejškareději podomácku vyrobenou masku čarodějnice. Tradiční opékání špekáčků nebude chybět.

Vatry se rozhoří také v Rokli u tramvajové zastávky Masarova, v areálu tenisových kurtů v Chrlicích, před obchodním centrem Perla v Žabovřeskách, na fotbalovém hřišti v Obřanech, v Parku Pod Plachtami v Novém Lískovci, za hasičskou zbrojnicí v Bohunicích nebo třeba v areálu Bzzzukot v Židenicích.

Tajemná mandragora je opředena mýty

Tajemná mandragora je opředena mýty

Západní Čechy s pálením čarodějnic nezůstanou pozadu

Plzeňáci se mohou vypravit na Slet čarodějnic do ZOO, kde od 15 hodin proběhne soutěž o nejpovedenější čarodějnickou masku. Děti si budou moci projít čarodějnickou pohádkovou stezku o ceny a všichni budou mít možnost opéct si buřty. Také bude připravena malá výstava strašidel z přírodnin. Všichni, kteří tento den do zoo přijdou od 12 hodin v čarodějnickém, mají vstup zdarma.

Čarodějnice se budou od 18 hodin pálit také v kempu Ostende na Boleváku, kde je od 15 hodin připraven program pro celou rodinu. Děti se mohou těšit na malý řetízkový kolotoč, skákací hrad a houpačky, chybět nebude opékání špekáčků, ke kterému bude hrát táboráková hudba.

Dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

V Chodově bude mít letos hojně navštěvované pálení čarodějnic novou podobu. Přesunulo se do areálu TJ Sparta. Chybět nebudou filipojakubská vatra, stavění májky, pouťové atrakce, stánky s pivem, klobásami, cukrovou vatou a dalšími dobrotami. Novinkou je ale soutěžní okruh pro děti. Na zhruba desítce stanovišť budou plnit různé úkoly. Po úspěšném absolvování kolečka dostanou vuřt, který si budou moci sami opéct na ohni. Nakonec vše bude zakončeno velkolepým postrojem.

Jak připravit zahradní párty a co vše musíte ohlídat

Jak připravit zahradní párty a co vše musíte ohlídat

S pálením čarodějnic ožijí i Pardubice

Východočeši se v Pardubicích mohou těšit třeba na Slet čarodějnic, který se uskuteční na prostranství centrálního parku Dubina. Začíná v 17 hodin tradičním rejem masek a čarodějnickými soutěžemi. Program je připraven nejen pro čarodějnice, čaroděje a další strašidla, ale i pro všechny děti i rodiče, chybět nebude soutěž o nejlepší masku, těšit se můžete na ohňovou show. K opékání buřtů, občerstvení, k tanci a zpívání bude hrát živá hudba.

Polabinské čarodějnice se konají na louce vlevo u stezky od mostu P. Wonky k Bajkalu. Chybět nebudou soutěže pro děti a soutěž o nejhezčí čarodějnici. Na místě bude možno zakoupit občerstvení i buřty na opékání. K poslechu bude hrát country kapela. Vatra se rozhoří i na populárním Dostihovém závodišti. Na místě nebudou chybět dobrá hudba, jídlo a pití ani pouťové atrakce pro nejmenší.

Co vše vyžaduje stavba krbu?

Co vše vyžaduje stavba krbu?

Čarodějnice na hradech i v korunách stromů

Na své si přijdou i milovníci přírody, hradů nebo zámků. Například návštěvníci Slezskoostravského hradu se v pondělí 30. 4. mohou těšit na pestrý doprovodný program, chybět nebudou rej čarodějnic, různé čarodějnické disciplíny, ohňové a šermířské představení, čarodějnická diskotéka, taneční vystoupení a spousta další zábavy.

Navíc si můžete zasoutěžit v soutěži „O nejkrásnější, nejmladší a nejstarší čarodějnici“. Pro děti budou připraveny zajímavé hry, soutěže, čarodějnický pětiboj  a malování na obličej. Navíc, kdo přijde v kostýmu čarodějnice, neplatí vstupné.

Tradiční staročeské pálení čarodějnic s lampiónovým průvodem a ohňostrojem se bude konat na zámku Choltice. Vatry se ale rozhoří například i před zámkem v Mníšku pod Brdy nebo na nádvoří zámku v Moravských Budějovicích.

Vyrobte si pískoviště, které budou děti milovat. Inspiraci najdete v galerii

Vyrobte si pískoviště, které budou děti milovat. Inspiraci najdete v galerii

Slet krkonošských čarodějnic se odehraje také na Stezce korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních. Po celý den se bude po Stezce pohybovat hned několik čarodějnic. Všechny děti dostanou u vchodu na Stezku magický amulet, který je bude chránit před jejich čarodějnými kouzly. Programem bude celý den provázet nový maskot Stezky veverčák Emil.

To je jen výběr z mnoha akcí, samozřejmě pálení čarodějnic se koná na řadě dalších míst. Koneckonců pálit čarodějnice můžete i doma na zahradě. A rovnou u toho i grilovat

Nevíte, jakou štípačku na dřevo vybrat? Rozhodující je poloha, pohon a síla

Nevíte, jakou štípačku na dřevo vybrat? Rozhodující je poloha, pohon a síla

 

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte…

Pokud na vašich vchodových dveřích ještě stále visí vánoční věnec, je nejvyšší čas vyměnit ho za jarní. Rozkvetlá dekorace vchod nejen hezky ozdobí, ale při každém odchodu a příchodu domů vám zlepší náladu. Podívejte se pro inspiraci do naší velké fotogalerie, kde najdete více než padesát těch nejkrásnějších věnců z celého světa.

6.  3.  2019 |
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vy…

Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? Jak ho pěstovat na zahradě? A co si z něj uvařit?

13.  3.  2019 |
Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je …

Jsou voňavé, svěží, mají báječnou chuť. Čerstvé bylinky pozvednou každý pokrm. Využijete je při přípravě studené i teplé kuchyně. Hodí se do pomazánek, polévek, na brambory, k masu, na dezerty… Je proto skvělé mít je stále po ruce. Poradíme vám, jak si je snadno a úspěšně vypěstovat doma.

9.  3.  2019 |
Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři …

Každý zahrádkář zná tento úporný plevel a nejeden s ním bojuje celá léta. Lze se bršlice zbavit a je opravdu tak nebezpečná, jak se obecně tvrdí?

12.  3.  2019 |