vytisknout velikost písma Pálení čarodějnic 2023: Kam vyrazit v Praze, Brně, Plzni a dalších městech

Milujete oheň, dobrou zábavu, společnost lidí a opečené buřty? Vypravte se na pálení čarodějnic. Zjistili jsme pro vás, kde se 30. dubna 2023 rozhoří ty největší ohně a na co všechno se můžete těšit. Na řadě míst nebudou chybět koncerty a program pro děti.

Kde se vzala čarodějnická noc?

Noc z 30. dubna na 1. května si všichni spojujeme s pálením čarodějnic. Jak se ale vlastně tento zvyk zrodil? Tradovalo se, že právě o filipojakubské noci vládnou zlé a nečisté síly ještě mnohem větší silou než obvykle, proto je před nimi nutné ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek. Lidé také věřili, že po setmění v povětří poletuje spousta čarodějnic letících na sabat. Z toho důvodu se této noci říkalo také noc čarodějnic. A právě na ochranu před nimi lidé zapalovali ohně, většinou na vyvýšených místech.

Víte, jaké zvyky a tradice se s filipojakubskou nocí pojí? Podívejte se na video:

O filipojakubské noci získávají rostliny magickou moc

O filipojakubské noci získávají rostliny magickou moc

Podívejte se na vybrané akce z různých částí naší země, které budou v rámci pálení čarodějnic probíhat:

 

Kam na čarodějnice?

Tento lidový zvyk má v dnešní době spíše zábavný a společenský charakter. Na ohni se spálí figura čarodějnice, opékají se špekáčky. Ještě nevíte, kam vyrazit? Našli jsme pro vás ty nejzajímavější akce. Hodně se jich koná v Praze, vyberete si ale i v dalších velkých městech.

Náš tip: Pošlete svým kamarádkám vtipné přání k pálení čarodějnic!

Jak udělat ohniště na zahradě nebo v přírodě: Tipy pro bezpečný táborák

Jak udělat ohniště na zahradě nebo v přírodě: Tipy pro bezpečný táborák

Pálení čarodějnic v Praze

Čarodějnice na Ladronce

 • Kdy: 12.00–21.00 hodin
 • Kde: park Ladronka, Praha 6 – Břevnov
 • Vstupné: ZDARMA

Obrovské oblibě se těší Čarodějnice na Ladronce, pořádané městskou částí Praha 6. Letošní ročník nabídne návštěvníkům pestrý doprovodný program: Lego show, divadelní představení, soutěže, workshopy ve spolupráci s DDM a spolky z Prahy 6 či sportovní aktivity. Kromě zapálení obrovské sochy čarodějnice se návštěvníci mohou těšit na hudební vystoupení (Pavel Callta, Ben & Mateo, Pam Rabbit), chybět nebude opékání špekáčků, kouzelná stezka nebo soutěž o nejlepší masku. Zapálení ohně proběhne v 19.30 hodin. V současnosti je festival největším čarodějnickým rejem ve střední Evropě a již dávno přesahuje původní myšlenku filipojakubské noci spojenou s pálením ohňů a vírou v čarodějnice.

Jarní břevnovské trhy s pálením čarodějnic

 • Kdy: 12.00–22.00 hodin, v 16.00 zapálení vatry
 • Kde: u Břevnovského kláštera, Praha 6 – Břevnov
 • Vstupné: ZDARMA

20. ročník Jarních břevnovských trhů s pálením čarodějnic nabídne stánky řemeslníků a farmářů, kde můžete mj. pořídit kvalitní české uzeniny, bramborové spirálky, trdelník, grilované sýry a další pochoutky. Čepovat se budou točené limonády a šest druhů piv z pivovaru Herold. Hudební produkci zajistí kytarista Petr Kadlček a hosté. Děti se vyřádí na skákacím hradu a nafukovací skluzavce, připraveno je malování na obličej. Nejlepší dětské masky čarodějnic a čarodějů dostanou drobné ceny. Odpoledne mohou návštěvníci soutěžit v pití piva na čas nebo ve vytrvalostním držení plného tupláku. Proběhne i ukázka historického smolení dřevěných sudů.

Čarodějnice ve Žlutých lázních

 • Kdy: 11.00–24.00 hodin, v 18.00 zapálení vatry
 • Kde: Žluté lázně, Praha 4 – Podolí
 • Vstupné: 100 Kč

Především těm nejmladším jsou určené Čarodějnice ve Žlutých lázních. Těšit se můžete na kapelu So Fine, Chiaru nebo Báru Ladrovou s kamarády, Bratry v tricku. A večer to na čarodějnickém pódiu pořádně rozbalí VILÉM ČOK & BYPASS. Celým dnem provede DJ a moderátor Jan Meruna. Pro děti bude připravena čarodějnická bojovka a za splněné úkoly se děti mohou těšit na malé dárečky. Nebude chybět oblíbená soutěž o nejlepší čarodějnický kostým, tvořivé dílničky, opékání špekáčků, čarodějnický oheň, malování na obličej, cirkusové workshopy a mnoho dalších zábavných aktivit pro celou rodinu.

V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde. Co říkají pranostiky?

V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde. Co říkají pranostiky?

Suchdolské čarodějnice

 • Kdy: v pátek 28. 4., 17.00–22.00 hodin
 • Kde: Žluté lázně, Praha 4 – Podolí
 • Vstupné: ZDARMA

Akce se uskuteční na hřišti za sokolovnou. Můžete se těšit na zábavný program pro děti, pecky od DJ Martina, soutěže, tvoření, občerstvení, skákací hrad, malování na obličej, oheň i opékání buřtů. Večer zahraje kapela Živá hudba. Masky a košťata s sebou!

Pálení čarodějnic Kbely

 • Kdy: od 13.00 hodin
 • Kde: Centrální park Kbely, Praha 9
 • Vstupné: ZDARMA

Těšit se můžete na tematický program plný soutěží a krásných výher, čeká vás čarodějnické představení, spousta muziky a tanců s tanečnicemi z Ambrosie, soutěž o nejdůmyslnější převlek a vyrobenou čarodějnickou loutku. K dispozici bude i čarodějnický salon. Zajištěn je i přísun čarodějných pochutin, zajímavé prodejní stánky i pouťové atrakce, opékání buřtů, od 19.00 hodin zahraje kapela Holokrci.

 • Kam ještě v Praze? Vyrazit můžete třeba na Šeberák, Chvalskou tvrz, na Kampu, do Loděnice Vltava, na Stanici přírodovědců na Smíchově, do Suchdola a podobně.

Brno a okolí

Pálení čarodějnic na Králově Poli

 • Kdy: 16.00–22.00 hodin, v 18.30 zapálení vatry
 • Kde: Slovanské náměstí, Brno – Královo Pole
 • Vstupné: ZDARMA

V Brně se můžete vypravit třeba do parku na Slovanském náměstí ve čtvrti Královo Pole, kde bude pro děti od 16.00 připraven čarodějnický program s Divadlem Netratrdlo či robokoutek ZŠ Košinova. Kvečeru vystoupí hudební skupina Cech. Zapálení vatry s čarodějnicí proběhne v 18.30. Opékání přinesených i na místě zakoupených špekáčků bude možné během celého odpoledne.

 • Další tipy z Brna: Vatry se rozhoří také v líšeňské Rokli u tramvajové zastávky Masarova, u hotelu Myslivna, na ragbyovém hřišti v Bystrci nebo za hasičskou zbrojnicí v Bohunicích.

 • Kam ještě na Moravě? Pálení čarodějnic proběhne například v Rajhradicích, v Dolních Kounicích, ve Znojmě v Kapucínské zahradě za Vlkovou věží, na Palavě v Blansku nebo v Olomouci.

Jaro je tu! 50 tipů, jak osázet truhlíky a květináče

Jaro je tu! 50 tipů, jak osázet truhlíky a květináče

 

Tajemná mandragora je opředena mýty

Tajemná mandragora je opředena mýty

Plzeň

Čarodějnické odpoledne na statku Lüftnerka

 • Kdy: od 15.00 hodin
 • Kde: statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně
 • Vstupné: pro návštěvníky v čarodějnickém ZDARMA

Plzeňáci se mohou vypravit do zoo, kde v rámci cyklu Český rok na vsi proběhne na statku Lüftnerka tradiční čarodějnické odpoledne. Součástí bude strašidelná pohádková stezka, volba nejpovedenějších čarodějnic a čarodějů, opékání buřtů.

 

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

 • Další tipy ze západních Čech: V Kašperských Horách se můžete zúčastnit nejen pálení čarodějnic, ale rovnou i stavění májky. Připraveny jsou soutěže pro děti a občerstvení. Ve Staňkově se vatra rozhoří na hřišti kynologického klubu Mastník.

Jak připravit zahradní párty a co vše musíte ohlídat

Jak připravit zahradní párty a co vše musíte ohlídat

Pardubice

Slet čarodějnic na Dubině

 • Kdy: od 17.00 hodin, ve 20.00 zapálení ohně
 • Kde: centrální park Dubina (před ZŠ Dubina)
 • Vstupné: ZDARMA

Východočeši se v Pardubicích mohou těšit třeba na Slet čarodějnic, který se uskuteční na prostranství centrálního parku Dubina. Začíná v 17 hodin tradičním rejem masek a čarodějnickými soutěžemi. Program je připraven nejen pro čarodějnice, čaroděje a další strašidla, ale i pro všechny děti i rodiče, chybět nebude soutěž o nejlepší masku.

Polabinské čarodějnice

 • Kdy: v sobotu 29. 4. 2023 od 17.00 hodin, v 18.00 zapálení ohně
 • Kde: areál letního kina u Wonkova mostu
 • Vstupné: ZDARMA

Polabinské čarodějnice se konají na louce vlevo u stezky od mostu P. Wonky k Bajkalu. Chybět nebudou soutěže pro děti a soutěž o nejhezčí čarodějnici, skákací hrad, kolotoč pro děti, ukázky leteckého modelářství. Na místě bude možno zakoupit občerstvení i buřty na opékání. K poslechu bude hrát kapela Port.

Co vše vyžaduje stavba krbu?

Co vše vyžaduje stavba krbu?

Čarodějnice na jihu Čech

Stavění máje a tradičního pálení čarodějnic se můžete zúčastnit i v Jihočeském kraji, například v Lomnici nad Lužnicí nebo v Měšicích nedaleko Tábora.

Čarodějnice na hradech a zámcích

Na své si přijdou i milovníci přírody, hradů nebo zámků.

Čarodějnice na hradě Bouzov

 • Kdy: speciální prohlídka 13.00–15.00 hodin, čarodějnická dílna 13.00–16.00 hodin
 • Kde: hrad Bouzov, Bouzov
 • Vstupné: plné 240 Kč, snížené 190 Kč, děti 70 Kč, děti do 6 let ZDARMA

Prohlídky s čarodějnickou tematikou jsou určeny rodinám s dětmi od 3 do 7 let. Časy prohlídek jsou pevně stanoveny na 13.00, 13.20, 13.40, 14.00, 14.20, 14.40 a 15.00 hodin, přičemž plánovaná trasa okruhu zahrnuje průjezd, starou kancelář, jídelnu velmistra, sloupovou síň, loveckou síň, rytířský sál, kapitulní síň, kapli a zbrojnici.

Špilberk žije! Čarodějnicemi 2023

 • KDY: 16.00–21.00 hodin
 • KDE: hrad Špilberk, Brno
 • Vstupné: ZDARMA

Přijďte s dětmi prožít zábavné odpoledne, opéct si špekáček, předvést svůj kostým nebo si zatancovat a zazpívat. Večer se nad městem na dělovém bastionu rozhoří ta největší vatra v Brně!

Hornopočernické čarodějnice

 • Kdy: 14.00–22.00 hodin
 • Kde: Na Chvalské tvrzi, Praha 9 – Horní Počernice
 • Vstupné: 150 Kč, děti do 120 cm ZDARMA

Už 32. ročník akce nabídne dětská hudební, taneční a sportovní vystoupení. Salon s malováním na obličej zdarma a líčení pro maminky budou na programu od 14.00 hodin. Součástí oslav budou pouťové atrakce, kouzlení s kouzelníkem nebo volba nejkrásnější čarodějnice. Hudební program pro nejmenší uvede interaktivní projekt Myš a Maš, který představí pásmo autorských písní nejrůznějších hudebních žánrů od reggae po jazz, soutěže a hry pro děti. U Chvalské tvrze bude k dispozici občerstvení, stánkový prodej, malý a velký oheň, opékání buřtů a hudba. Večerní program zahájí legendární bejbypunková kapela Kašpárek v rohlíku, která propojuje zábavu dětí a dospělých. Hlavní hvězdou večera letos bude všem dobře známá česká rocková kapela z Valašského Meziříčí v čele s Petrem Fialou – Mňága a Žďorp.

Po celé odpoledne až do večera se můžete občerstvit u stánků. Nebude chybět malý i velký oheň, opékání buřtů, kolotoče i závěrečný ohňostroj. Vstup se psy zakázán.

To je jen výběr z mnoha akcí, pálení čarodějnic se samozřejmě koná na řadě dalších míst. Koneckonců, čarodějnice si můžete uspořádat i doma na zahradě a rovnou u toho i grilovat.

Nevíte, jakou štípačku na dřevo vybrat? Rozhodující je poloha, pohon a síla

Nevíte, jakou štípačku na dřevo vybrat? Rozhodující je poloha, pohon a síla

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla