vytisknout velikost písma Pálení čarodějnic: Kam vyrazit v Praze, Brně, Plzni a dalších městech

Milujete oheň, dobrou zábavu, společnost lidí a opečené buřty? Vypravte se na pálení čarodějnic. Zjistili jsme pro vás, kde se za týden 30. dubna 2022 rozhoří ty největší ohně a na co všechno se můžete těšit. Na řadě míst nebudou chybět koncerty a program pro děti.

Kde se vzala čarodějnická noc?

Noc z 30. dubna na 1. května si všichni spojujeme s pálením čarodějnic. Jak se ale vlastně tento zvyk zrodil? Tradovalo se, že právě o filipojakubské noci vládnou zlé a nečisté síly ještě mnohem větší silou než obvykle, proto je před nimi nutné ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek. Lidé také věřili, že po setmění v povětří poletuje spousta čarodějnic letících na sabat. Z toho důvodu se této noci říkalo také noc čarodějnic. A právě na ochranu před nimi lidé zapalovali nejčastěji na vyvýšených místech velké ohně.

O Filipojakubské noci získávají rostliny magickou moc

O Filipojakubské noci získávají rostliny magickou moc

Kam na čarodějnice?

Tento lidový zvyk má v dnešní době spíše zábavný a společenský charakter. Ještě nevíte, kam vyrazit? Našli jsme pro vás ty nejzajímavější akce. Hodně se jich koná v Praze, vyberete si ale i v dalších velkých městech.

Jak udělat ohniště na zahradě nebo v přírodě: Tipy pro bezpečný táborák

Jak udělat ohniště na zahradě nebo v přírodě: Tipy pro bezpečný táborák

 

Pálení čarodějnic v Praze

Čarodějnice na Ladronce

KDY: 12.00–21.00 hod., v 19.30 zapálení vatry
KDE: park Ladronka, Praha 6 – Břevnov

Obrovské oblibě se těší například Čarodějnice na Ladronce, pořádané městskou částí Praha 6. Letošní už 16. ročník nabídne návštěvníkům pestrý doprovodný program, který připraví DDM a spolky působící na MČ Praha 6. Jeho součástí bude čarodějnická olympijská stezka odkazující na letošní olympijské hry. Kromě zapálení obrovské sochy čarodějnice se návštěvníci mohou těšit na koncert O5 a Radeček, Like-It, Deaf Heart, Adys, chybět nebude DJ show, opékání špekáčků nebo soutěž o nejlepší masku. Zapálení ohně proběhne v 19.30 hodin. V současnosti je festival největším čarodějnickým rejem ve střední Evropě a již dávno přesahuje původní myšlenku filipojakubské noci spojenou s pálením ohňů a vírou v čarodějnice.

Čarodějnice ve Žlutých lázních

KDY: 10.00–24.00 hod., v 18.00 zapálení vatry
KDE: Žluté lázně, Praha 4 – Podolí

Především těm nejmladším jsou určené Čarodějnice ve Žlutých lázních. Součástí programu budou kreativní dílny (modelování, tetování pro holky i kluky, kinetický písek, výroba slizu, bubnovací workshop, canisterapie, stanoviště Veselé vědy), malování na obličej, pouťové atrakce, různé soutěže včetně té o nejkrásnější čarodějnický kostým, tradiční oheň a opékání špekáčků. Od 10.00 hodin začne hudební a taneční program, od 17.00 do 18.00 hodin zazpívá Ondřej Ruml. Od 18.00 začíná DJ afterparty. Vstupné je 100 korun.

V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde. Co říkají pranostiky?

V dubnu se za den i devět druhů počasí sejde. Co říkají pranostiky?

Jarní břevnovské trhy s pálením čarodějnic

KDY: 12.00–22.00 hod., v 17.00 zapálení vatry
KDE: u Břevnovského kláštera, Praha 6 – Břevnov

18. ročník Jarních břevnovských trhů s pálením čarodějnic nabídne stánky řemeslníků a farmářů, kde můžete mj. pořídit kvalitní české uzeniny, bramborové spirálky, trdelník, grilované sýry a další pochoutky. Čepovat se budou točené limonády a šest druhů piv z pivovarů Herold a Plzeňský Prazdroj. Hranici zapálí převor břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek a předseda spolku Tomáš Hudera. K tanci a poslechu zahraje hudební skupina Vitamín. Děti se vyřádí na skákacím hradu a nafukovací skluzavce, připraveno je malování na obličej. Nejlepší dětské masky čarodějnic a čarodějů dostanou drobné ceny. Vstup na akci je zdarma.

Pálení čarodějnic Kbely

KDY: od 14.00 hod.
KDE: Centrální park Kbely, Praha 9

Na programu budou soutěže o nejlepší masky, rej čarodějnic, salon krásy, kouzla a čáry s Čáryklukem, čarotanec a scénky, opékání buřtů, od 19.00 hodin zahraje kapela Holokrci a návštěvníky čeká mystická ohňová show.

  • Kam ještě v Praze? Vyrazit můžete třeba na Šeberák, Chvalskou tvrz, na Kampu, do Loděnice Vltava, na Stanici přírodovědců na Smíchově, do Suchdola a podobně.

Brno a okolí

Pálení čarodějnic na Králově Poli

KDY: 16.00–22.00 hod., v 18.30 zapálení vatry
KDE: Slovanské náměstí, Brno – Královo Pole

V Brně se můžete vypravit třeba do parku na Slovanském náměstí ve čtvrti Královo Pole, kde bude pro děti od 16.00 připraven čarodějnický program s Divadlem Koráb, výtvarné díly a spousta dalších aktivit, k večeru vystoupí hudební skupina Cech. Zapálení vatry s čarodějnicí proběhne v 18.30. Opékání přinesených i na místě zakoupených špekáčků bude možné během celého odpoledne.

  • Další tipy z Brna: Vatry se rozhoří také v líšeňské Rokli u tramvajové zastávky Masarova, u hotelu Myslivna, na ragbyovém hřišti v Bystrci nebo za hasičskou zbrojnicí v Bohunicích.
  • Kam ještě na Moravě? Pálení čarodějnic proběhne například v Rajhradicích, v Dolních Kounicích, ve Znojmě v Kapucínské zahradě za Vlkovou věží, na Palavě v Blansku nebo v Olomouci.
Jaro je tu! 50 tipů, jak osázet truhlíky a květináče

Jaro je tu! 50 tipů, jak osázet truhlíky a květináče

 

Tajemná mandragora je opředena mýty

Tajemná mandragora je opředena mýty

Plzeň

Čarodějnické odpoledne na statku Lüftnerka

KDY: od 15.00 hod.
KDE: statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně

Plzeňáci se mohou vypravit do ZOO, kde v rámci cyklu Český rok na vsi proběhne na statku Lüftnerka tradiční čarodějnické odpoledne. Součástí bude strašidelná pohádková stezka, volba nejpovedenějších čarodějnic a čarodějů, opékání buřtů. Návštěvníci v čarodějnickém mají odpolední vstup do zahrady zdarma.

 

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

  • Další tipy ze západních Čech: V Kašperských Horách se můžete zúčastnit nejen pálení čarodějnic, ale rovnou i stavění májky. Připraveny jsou soutěže pro děti a občerstvení. Ve Staňkově se vatra rozhoří na hřišti kynologického klubu Mastník.
Jak připravit zahradní párty a co vše musíte ohlídat

Jak připravit zahradní párty a co vše musíte ohlídat

Pardubice

Slet čarodějnic na Dubině

KDY: od 17.00 hod., ve 20.00 zapálení ohně
KDE: centrální park na Dubině (před ZŠ Dubina)

Východočeši se v Pardubicích mohou těšit třeba na Slet čarodějnic, který se uskuteční na prostranství centrálního parku Dubina. Začíná v 17 hodin tradičním rejem masek a čarodějnickými soutěžemi. Program je připraven nejen pro čarodějnice, čaroděje a další strašidla, ale i pro všechny děti i rodiče, chybět nebude soutěž o nejlepší masku. K opékání buřtů, občerstvení, k tanci a zpívání bude hrát živá country kapela Apalucha.

Polabinské čarodějnice

KDY: od 17.00 hod., v 18.00 zapálení ohně
KDE: areál letního kina u Wonkova mostu

Polabinské čarodějnice se konají na louce vlevo u stezky od mostu P. Wonky k Bajkalu. Chybět nebudou soutěže pro děti a soutěž o nejhezčí čarodějnici. Na místě bude možno zakoupit občerstvení i buřty na opékání. K poslechu bude hrát country kapela Medvědi.

Co vše vyžaduje stavba krbu?

Co vše vyžaduje stavba krbu?

Čarodějnice na jihu Čech

Stavění máje a tradičního pálení čarodějnic se můžete zúčastnit i v Jihočeském kraji, například v Lomnici nad Lužnicí nebo v Měšicích nedaleko Tábora, kde od rána bude probíhat loučení se zimou a vítání jara. Můžete se pochlubit kostýmem, vyrobit si jarní věnec nebo koště z proutí, zúčastnit se soutěží a opéct buřty.

Čarodějnice na hradech a zámcích

Na své si přijdou i milovníci přírody, hradů nebo zámků.

Staročeské pálení čarodějnic

KDY: 17.00–22.00 hod.
KDE: zámek Choltice, městys Choltice

Tradiční akce se uskuteční v prostorách za zámkem před restaurací. Organizátoři zvou na bohatý program, soutěže pro děti i dospělé, tvořivou dílnu, jízdy kočárem, rej čarodějnic, vystoupení mažoretek, diskotéku a lampionový průvod. Na závěr se můžete těšit na překvapení.

Za čarodějnicí Kordulou

KDY: od 16.00 hod., už v pátek 29. 4. 2022
KDE: zámek Janovice u Rýmařova

Na nádvoří zámku čeká návštěvníky nejdříve pohádka o čarodějnici Kordule. Poté zavítají do její čajovny, kde budou vařit různé odvary a lektvary. Těšit se můžete na tanec u ohně, venkovní hry i občerstvení. Vstup zdarma.

Hornopočernické čarodějnice

KDY: 14.00–22.00 hod.
KDE: Na Chvalské tvrzi, Praha 9 – Horní Počernice

Už 31. ročník akce nabídne dětská hudební, taneční i sportovní vystoupení, zdarma bude otevřen salon pro děti s malováním na obličej, hair-stylingem a líčením pro maminky. Nebudou chybět středověké hry spolku Molechet i kouzlení s kouzelníkem Kamilem Burdou. Na děti čeká prvotřídní koncert kapely Bombarďák plný legrace, tancování i interakce s publikem, při kterém se nebudou nudit ani dospěláci. Večerní program po 17. hodině otevře vystoupení muzikálové zpěvačky Kláry Jelínkové a písničkářky Majdy Moudré. Populární švédské duo Roxette skvěle zastoupí jedna z jejich nejvěrnějších kopií The Rockset a jako hvězda večera zazáří legendární hudební skupina Buty v čele s Radkem Pastrňákem. Po celé odpoledne až do večera se můžete občerstvit u stánků. Nebude chybět malý i velký oheň, opékání buřtů, kolotoče i závěrečný ohňostroj. Vstupné 70 Kč, děti do 120 cm zdarma. Vstup se psy zakázán.

  • Vatry se ale rozhoří například i na hradě v Lipnici nad Sázavou, na nádvoří zámku v Moravských Budějovicích, Horní Libchavě či Letovicích.

To je jen výběr z mnoha akcí, pálení čarodějnic se samozřejmě koná na řadě dalších míst. Koneckonců čarodějnice si můžete uspořádat i doma na zahradě a rovnou u toho i grilovat.

Nevíte, jakou štípačku na dřevo vybrat? Rozhodující je poloha, pohon a síla

Nevíte, jakou štípačku na dřevo vybrat? Rozhodující je poloha, pohon a síla

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a přitom jsou nenáročné na pěstování

10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a…

Se zkracujícími se dny a deštivým počasím vypadá podzimní zahrada po slunečném létě smutně. Jiskru jí spolehlivě dodají rostliny, které svou barevností upoutají na první pohled. Vybrali jsem pro vás 10 druhů, které by ve vaší výsadbě neměly chybět! Tyto podzimní rostliny navíc ozdobí nejen zahradu, ale i venkovní květináče nebo truhlíky.

17.  9.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasné rostliny