Dobromysl obecná známá jako koření oregano pocházející ze Středozemí roste na našich loukách. V zahradě se pěstuje od nepaměti jako zázračně léčivé koření.
Botanici přisoudili této rostlině jméno dobromysl obecná, vědecky Origanum vulgare. Ve Středozemí se pak celá tisíciletí pěstuje a užívá jako koření oregano. K nám se právě dováží tato silnější, na silice bohatší odrůda. V Českých zahradách a na stráních dobromysl nemá takovou sílu v aroma a chuti.
Nenápadné bylince se od nepaměti připisovala kouzelná moc. Dala se její pomocí přičarovat láska a patřila mezi tzv. "svatojánské kvítí" – natrhané na svátek sv. Jana mělo po celý rok ochraňovat lidi i domácí zvířata před nemocemi.
Jak pěstovat oregano
Dobromysl je divoká rostlina. Dorůstá do výšky až 60 cm. Kvete v červenci a srpnu drobnými růžovými či fialovými kvítky. Roste na loukách a stráních od nížin do střední poloh. V zahrádce se pěstuje také, často pod označením oregano. Byly vyšlechtěny mnohé kultivary se silnější chutí, nízké, zakrslé, s pestrými lístky. Velmi snadno se množí a může se stát, že zakalí mysl zahrádkáře, když „zaplevelí" celý záhon. Ti méně ochotní krotit ji neustále v růstu mohou dobromysl pěstovat v nádobách. Do truhlíků nebo květináčů se hodí Origanum compactum, které, jak název napovídá, vytváří kompaktní keříček vypadající v nádobách efektněji.
Dobromysl potřebuje suché slunečné stanoviště, lze ji úspěšně pěstovat i na skalce. Můžeme ji rovněž vysévat. Předpěstované sazeničky vysazujeme do řádků, mezi nimi i jednotlivými sazenicemi ponecháme dostatečnou vzdálenost, aby se mohly rozrůst. Ze vzrostlých bylinek množíme nové jedince dělením. Dobromysl je poměrně choulostivá na mráz. Na zimu ji přihrneme zemí, můžeme překrýt chvojím. Nejlépe přečká zimu v bezmrazém skleníku.
Jak ho správně sušit
Nať bylinky sbíráme dvakrát ročně, v době plného květu a na podzim. Stříháme celé prýty ve výšce 5 cm nad zemí, těsně nad dřevnatými stonky, ze kterých bylinka znovu obrazí. Sušíme rozprostřenou ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích zavěšených ve stínu, případně při umělé teplotě do 35°C.
Pro okamžitou spotřebu můžeme sbírat průběžně, odstřihujeme jen vrcholné části lodyh, aby bylinka mohla dále růst. Dobromysl skladujeme v dobře uzavřených nádobách, na stinném místě, aby si udržela co nejdéle aroma. Maximálně však 1 rok.
Náš tip:
Chcete mít velmi silné a chutné koření? Pěstujte dobromysl na rozpáleném místě zahrady a sbírejte ji kolem jedenácté hodiny dopoledne za plného slunce. Tehdy obsahuje maximum silic!
Dobromysl jako léčivka
Jako léčivka pomáhá proti kašli a při bolestech v krku (např. sirup Thymomil), má protizánětlivé účinky, zlepšuje zažívání neboť zvyšuje vyměšování žluči, pomáhá při léčbě vnitřních infekcí a střevních potížích. Kladně působí na psychiku, je účinná při migrénách. Žvýkání listů má pomoci při bolestech zubů. Používá se do koupelí a v obkladech. V kosmetickém průmyslu se využívá její olej do parfémů a dalších kosmetických přípravků.
Recept na salát z brambor, červené cibule a oregana
Horký salát z brambor, červené cibule a oregana je italská specialitka jako stvořená pro letní obědy či večeře. Je lehká, díky koření osvěžující, navíc využívá nové brambory z domácí produkce.
Ingredience: 8 středních brambor, 2 malé červené brambory, 2 polévkové lžíce zelených oliv, najemno nasekaných, ½ lžíce sušeného organa, 8 polévkových lžic olivového oleje, 2 polévkové lžíce červeného vinného octa, sůl.
Příprava: Uvařte brambory ve slupce (nejlépe nové) doměkka. Osušte je a slupku oloupejte. U nových brambor to není nezbytně nutné. Nakrájejte je do mísy na plátky, přidejte plátky červené cibule a olivy. Zasypte salát oreganem (dobromyslí), zalijte olivovým olejem, přidejte sůl a ocet. Můžete dochutit též pepřem. Zamíchejte a ještě teplý ho podávejte. Využít můžete salát jako přílohu k masu. Hoblinky parmazánu na povrchu jsou delikátní!
VIDEO: Jaké byliny vám pomohou proti únavě?