vytisknout velikost písma Orchidejový experiment: jak jsou na tom Phaly po dvou letech

Koncem měsíce března uplynou už dva roky od doby, kdy jsme v hobbymarketu pořídili tři hybridní orchideje rodu Phalaenopsis, abychom otestovali, zda se na nich při jinak shodných pěstitelských podmínkách nějak projeví rozdílný způsob (ne)hnojení. 

Zatímco jednu orchidej jsme nehnojili vůbec, zbývající dvě ano – jednu kapalným hnojivem Kapka, druhou hnojivými tyčinkami Forestina a současně výživou ve spreji Rosteto. Všechny uvedené prostředky jsou určeny pro orchideje a bromélie a do experimentu je věnovala firma ZC ze svého Orchidprogramu.

Podrobnější informace o složení používaných hnojiv a jejich dávkování najdete v článku Experiment pokračuje: čím a jak orchideje hnojíme. Po více než roce testování jsme tak mohli potvrdit, že listové výživy ve spreji Rosteto není třeba se bát, neboť orchideje rozhodně neohrozí. Naopak ji pěstitelům doporučujeme, protože je účinná a výsledný efekt po jejím použití je velmi rychlý.

S aktuálním stavem sledovaných orchidejí jsme vás seznámili naposledy v loňském květnu, kdy všechny byly ve srovnatelné kondici. Pravidelně kvetly a vytvářely nové listy, celkově se jim dařilo dobře. Vizuálně na tom byla o něco hůře orchidej v růžovém květináči (hnojená kapalným hnojivem), na jejímž listě se na podzim roku 2011 objevilo poškození, které zapříčinilo jeho nepřehlédnutelné ohnutí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Poškození způsobuje deformaci listu a jeho ohnutí. Zatím poslední lísteček je naštěstí zdravý 

Shodné poškození se o něco později ukázalo také na dvou místech nově vyrůstajícího lístečku a nyní, když je list už velký, lze vidět, že i on se nepřirozeně ohýbá. Zajímavé je, že něco podobného se aktuálně vyskytuje také na jednom z listů orchideje rostoucí v bílém květináči, která je hnojena tyčinkami a listovou výživou. Poškození tohoto druhu orchideje neohrožují, ale otázkou zůstává, z jakého důvodu vznikají.

Až do zimy 2012 u orchidejí nenastala žádná podstatná změna. V období, kdy teploty setrvávaly pod nulou, však začaly náhle a rychle odcházet nehnojené orchideji ve fialovém květináči listy. To, co se nejprve jevilo jako přirozená obměna, se zanedlouho proměnilo v neuvěřitelně rychlý, zničující proces. Ten samý problém současně postihl i jinou orchidej, která není součástí experimentu (také Phalaenopsis).

Po nějakém čase šlo rozpoznat, že obě rostliny jsou stiženy hnilobou srdíčka – navzdory skutečnosti, že nebyly roseny a při zálivce se do jejich středu voda nedostala. Že by příčinou bylo nachlazení? Následoval tedy pokus o jejich záchranu v podobě několika ošetření tříprocentním peroxidem. Hniloba se ale nezastavila, a tak nezbylo nic jiného, než napadené většinové části odříznout a vzniklé pahýly potom pravidelně ošetřovat dezinfekčním prostředkem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Hnilobu se sice zastavit podařilo, ale zda se rostlina ještě může vzpamatovat, zůstává otázkou 

Teprve tento radikální zásah hnilobu vymýtil. Zatímco orchidej, která není součástí experimentu, si zachovala poslední dva listy a časem vytvořila na jiném místě ze spícího očka dva zcela nové jako základ dceřiné rostliny, sledovaný Phalaenopsis své poslední listy shodil a žádné jiné už nevytvořil. Od té doby vypadá sále stejně – po rostlině zůstal jen suchý pahýl, ale protože má stále pěkně zelené, evidentně živé kořínky, je pravidelně zaléván stejně jako dřív.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Pro srovnání: takto vypadá hnilobou napadená orchidej, která není součástí experimentu. Zachovala si poslední dva listy a nové jí vyrůstají z jiného místa (na fotografii vpravo je vidět úplně nejnovější lísteček)     

Zbývající dvě orchideje jsme stejně jako vloni přestali na zimu hnojit a začneme s tím zase až koncem března či začátkem dubna. Výrobce hnojiv Kapka a Forestina sice pro toto roční období doporučuje u kapalného hnojiva aplikaci jedenkrát za měsíc a v případě tyčinek od listopadu do února poloviční dávku (v našem případě je to vzhledem k velikosti květináče polovina jedné tyčinky), ale v loňském roce se nám zimní pauza osvědčila.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika