vytisknout velikost písma Orchideje Cattleya: jak je pěstovat?

Katleje pocházejí ze střední a jižní Ameriky, kde rostou na větvích a kmenech stromů. Jsou to teplomilné orchideje, které vynikají snadným pěstováním a vhodností pro začátečníky.
Orchideje Cattleya: jak je pěstovat?

 Charakteristika

Rod Cattleya čítá v současné době téměř šedesát druhů. Vyniká pestrostí květů, které hýří různými barvami. Spolu s rodem stromobytců (Dendrobium) patří k nejčastěji pěstovaným orchidejím. O stromobytcích si můžete přečíst v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázek
Katleje vynikají nádhernými různobarevnými květy; foto: www.orchidej.net

Základní rady pro úspěšné pěstování

Rostliny rodu Cattleya vyžadují velmi porézní, dobře prosychající substrát. Domácím mícháním substrátu neztrácejte čas a zakupte si přímo hotový, pokud chcete katlej přesazovat. Každopádně je nutné zalévat opatrně, rostliny nesnáší přemokření a při nevhodném zacházení nekvetou a chřadnou.

Velmi důležitá je hodnota vzdušné vlhkosti, kterou udržujte mezi padesáti a osmdesáti procenty. Pro zalévání je nejvhodnější dešťová voda.

Katleje vyžadují dostatek světla, proto je umístěte nejlépe na parapet nebo na jiné místo, kde bude jisté, že rostlina nebude trpět jeho nedostatkem. Teplotu udržujte v létě nad dvaceti stupni.

V zimě je velmi vhodné tuto teplotu snížit na osmnáct stupňů. Výjimku tvoří hybridní odrůdy, které dobře snášejí celoroční pěstování v pokojových podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek
Odrůda ´Pink Twilight Horizon´ vábí zajímavou růžovofialovou barvou; foto: www.orchidej.net

Pravidelné hnojení je velmi důležité

Důležitým faktorem růstu a celkového stavu rostliny je také správné hnojení – jednou za dva týdny přihnojujte slabým roztokem speciálního hnojiva pro orchideje v koncentraci jedné desetiny procenta. V zimě nehnojte vůbec a značně omezte zálivku.

Přesazujte, množte

Katleje nevyžadují příliš časté přesazování, stačí jednou za dva až čtyři roky. Rostliny se přesazují na jaře, kdy u nich dochází k tvorbě nových kořenů. Přesazování můžete využít i pro rozmnožení. Vždy platí, že nová rostlina musí mít minimálně čtyři pahlízy.

Důvody pro přesazení mohou být následující:

  • chcete získat novou rostlinu
  • potřebujete zlepšit zdravotní stav rostliny
  • rostlina se nevejde do květináče a tvoří kořeny mimo
  • substrát je značně zvětralý a je třeba jej vyměnit

Co dělat, když onemocní?

Pokud věnujete rostlinám dostatek péče a přesto onemocní, zamyslete se nad tím, jestli jste někde nepochybili. Zkontrolujte dostatek světla, substrát – jeho stav, vysychání a dostatek živin.

Pokojové rostliny nejčastěji napadá sviluška kvůli suchému vzduchu. Pokud se objeví hnědé skvrny na listech, může to být známka napadení právě tímto škůdcem, nebo se jedná o popálení sluncem. Pokud jsou skvrny měkké, napadený list musíte odstranit.

Klepněte pro větší obrázek
Hybridizací vznikly kultivary s velkými květy, které snášejí celoroční pěstování v pokojových podmínkách. Na obrázku Brassolaeliocattleya hybrida; foto: www.orchidej.net

Příčinou skleslých listů je nedostatek slunečních paprsků nebo přelévání. Posledním problémem bývá nekvetení. Příčinou je nevhodné prostředí, ve kterém je rostlina pěstována.

Pokud zachováte nároky rostliny a budete je respektovat, odmění se vám nádhernými barevnými květy. Ať se vám jejich pěstování daří!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla