Láká vás výstava Orchideje a jiní stromobytci, která právě probíhá v trojském skleníku Fata Morgana? Rádi byste věděli, co uvidíte a zda něco nakoupíte? Nabízíme čerstvé dojmy i závěrečné zhodnocení.
Užitečné informace
- Vstupné: 120 Kč, děti, studenti a důchodci 60 Kč, šatna zdarma (jen na kabáty, všechna zavazadla si ponesete s sebou).
- Otevírací doba: úterý až neděle od 9.00 do 18.00 hodin, pondělí je zavírací den. Výstava končí v neděli 1. března 2009.
- Doprava: ze stanice metra Nádraží Holešovice (trasa C) autobusem číslo 112, výstup na zastávce Zoologická zahrada. Osoby se sníženou pohyblivostí upozorňuji, že od zastávky ke skleníku je třeba zdolat zhruba 300 metrů znatelného stoupání. Automobilisté mohou využít parkoviště u ZOO.

Vstup do skleníku Fata Morgana
Co na výstavě uvidíte?
Skleník Fata Morgana je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu. Po vstupu do expozice se ocitnete v první, sukulentní části. Kromě orchidejí určených k prodeji, které po levé straně lemují skleněnou stěnu, zde mnoho vystavených exponátů nenajdete.

Jedna z mála ozdob sukulentní části
Střední, největší a nejkrásnější část představuje tropický nížinný les. Vlhkost se zde pohybuje okolo 90 %, takže se vám zde orosí nejen čelo, ale i brýle a čočka fotoaparátu. Dopřejte si chvilku aklimatizace a pak se důkladně pokochejte nádhernou vzrostlou tropickou vegetací.

Za pozornost stojí několik Paphiopedií v zadní části tropické expozice...
Užijte si pohled na sladkovodní tropické jezírko s rybkami, které můžete obdivovat i zespodu – v tunelu při vstupu do tropické části – a nezapomeňte na šest metrů vysoký vodopád. Občas můžete zahlédnout i velkého barevného tropického motýla. To vše za mohutného křiku tropické fauny.

…i hezky naaranžované Vandy
Co se orchidejí týče, ani zde žádné jejich záplavy neočekávejte. Cesta skleníkem je místy ozdobená nádobami především s vkusně naaranžovanými Phalaenopsisy a Paphiopedii, mezi vegetací zahlédnete několik Vand a budete-li se dívat pozorně, vzácně uvidíte i botanické druhy (například Dendrobium macrophyllum).

Hezký exemplář chladnomilného Zygopetala
Poslední, třetí a nejmenší část skleníku je chladná, horská. Projít k ní musíte přes prodejní plochu. Neměli byste ji přehlédnout. Najdete zde vitrínku s příslušníky rodu Sophronitis a Pleionkami a několik exemplářů chladnomilných orchidejí (Cymbidium, Lycaste, oncidiovité a další). Tím výstava končí.

Sophronitis ve vitríně (z loňské výstavy)
Prodejní stánky: až tady najdete záplavu orchidejí – bohužel
Musím konstatovat, že z celkového počtu na výstavě zhlédnutých orchidejí tvořily minimálně dvě třetiny právě rostliny nabízené k prodeji. Najdete zde Phalaenopsisy (mini i běžné hybridy), Dendrobia a Paphiopedila do tepla i do chladu, Catleje, Vandy, Cymbidia a další.

Ve skleněných válcích si můžete prohlédnout, co vše lze zamíchat do substrátu
Kvalita je průměrná, ceny výstavní. Povětšinou se jedná o běžné hybridy, na které při troše štěstí narazíte i v hobbymarketu, pokud právě vybalují nové zboží. Ceny tam budou pravděpodobně o pár procent nižší a vstupné platit nebudete.

Hlavní prodejní plocha je až za vstupními turnikety. Bez vstupenky se tam nedostanete. V předsálí najdete jen menší pulty s orchidejemi a literaturou
Botanickou drobotinu můžete na výstavě koupit také, ale výběr ve stísněném prostoru s davem lidí vyžaduje hodně ostré lokty. Výsledný dojem z celé výstavy orchidejí tedy je, že nejsilnější zážitek si návštěvník odnáší právě po prohlídce prodejního stánku.

Různé druhy kůry a hybridní Phalaenopsis
Hodnocení výstavy: za hodně peněz málo muziky
Jak celou akci shrnout, co doporučit? Bydlíte-li v Praze a nevíte, co s volným víkendem, o návštěvě popřemýšlejte. Jste zdaleka a ještě jste neviděli skleník Fata Morgana? Pak na výstavu běžte – skleník je nádherný a orchideje v něm vystavené zhlédnete jako bonus.

Při odchodu se v sukulentní části zblízka pokochejte zavěšenými Catlejemi. Stojí to za to
Hodláte návštěvu výstavy spojit třeba s prohlídkou sousední ZOO nebo Mořského světa na Výstavišti? Proč ne? Jako doplněk to může být zajímavé. Pokud ale skleník už znáte, žádné další aktivity v Praze neplánujete a chystáte se jen na orchideje, důkladně svoji účast zvažte. Za peníze vydané za vstup a jízdné to podle mého názoru prostě nestojí.
Co nás čeká příště?
Připraveny budou odpovědi na otázky, které jste nám poslali do druhého dílu Orchidejové poradny.