Z výloh na nás pomrkává vánoční výzdoba. Neodbytná myšlenka na to, čím potěšit své blízké, se objevuje stále častěji. V tomto období vždy v květinářstvích vídám zadumané zákazníky také nad regály s vystavenými orchidejemi. Výběr rostlin je nyní opravdu přebohatý.
Otázky, které jim čtu v očích, jsou jasné: koupit, či nekoupit? A kterou vybrat? Bude se o ni obdarovaný umět postarat? Bude jej těšit dlouho, nebo darovanou orchidej, zvadlou a zničenou, vyhodí po Třech králích společně se suchým vánočním stromkem?

Bohatá nabídka orchidejí láká k nákupu
Vězte, že vhodná orchidej bude rozdávat radost dlouhou dobu a snadno se o ni dokáže postarat vaše osmdesátiletá babička v paneláku stejně jako dospívající dcera na parapetu dívčího pokojíčku či kolega na okně kanceláře. Základ úspěchu je ve správném výběru rostliny. Jak tedy na to?
První orchidej? Jedině Phalaenopsis!
Dlouhé kvetení a nenáročná péče – to jsou hlavní důvody, proč vybrat právě Phalaenopsis. Tato orchidej nepotřebuje žádné teplotní změny, bude se jí celoročně dařit na parapetu a péče o ni zabere pár minut týdně. Kvete ochotně, dlouho a často. Co si přát víc?
Možná, že vás na pultech zaujaly tenkolisté orchideje z rodu Oncidium, Brassia, Miltonia a další. Jejich květy jsou bezesporu atraktivní a mnohdy, na rozdíl od většiny phalů, vonné. Tenké listy a kořeny ale vyžadují větší péči, pro začínajícího pěstitele příliš náročnou.

Květ Phalaenopsisu doplní ozdobná podpěrná tyčka
V zimní nabídce supermarketů nelze přehlédnout ani volně visící kořeny a modré květy Vand, exotické květy střevíčníků či trsy úzkých listů a hrozny květů jako z vosku, jimiž se pyšní Cymbidia. Někdy narazíte i na nádherné vonné Catleje. Ani tyto druhy orchidejí nejsou pro začátečníky vhodné, jejich pěstování vyžaduje alespoň malou zkušenost.
Jak koupit, a neprohloupit
I když vás na první pohled obvykle zaujme atraktivní květ, velkou pozornost je třeba věnovat i kondici samotné rostliny. Kvalitní kořenový systém a zdravé listy jsou základem úspěšného pěstování.
A jakou barvu zvolit? Zhýčkaný majitel několika Phalaenopsisů už pokukuje po květech s proužky či puntíky, ale první orchidej ve sbírce může mít i jednu ze základních barev – bílou, růžovou či fialovou. Výběr takto zbarvených phalů je největší a snadno mezi nimi najdete silnou, vitální rostlinu.

Čekání na další kvetení zpestří třeba motýlí křídla
Obvykle také platí, že čím jednodušší křížení, tím životaschopnější rostlina. Lépe roste, bohatěji kvete. A pokud vyberete rostlinu s více stvoly či se stvolem rozvětveným, je pravděpodobné, že i při dalším kvetení se rostlina rozzáří záplavou květů.
Nač dát pozor
Vybírejte jen Phalaenopsisy, zasazené do kůry. U některých rostlin, zejména miniphalů, je místo kůrového substrátu použit stlačený rašeliník. Tento substrát je obtížné správně zalévat, jen velmi těžko prosychá a rostlina je pak přímo ohrožena uhnitím kořenů. V takovém případě orchidej zachrání jen rychlé přesazení do kůry, a to rozhodně není úkol pro začátečníka.

Výběr dekorativních obalových květináčů je opravdu bohatý
Kritickým okamžikem se může stát přenos rostliny z obchodu. Ačkoli listopadové vysoké teploty lámaly historické rekordy, v čase vašeho nákupu bude možná panovat běžný prosincový mráz. Rostlinu si nechte velmi důkladně zabalit (dobře poslouží i termotaška) a dobu jejího pobytu v chladu zkraťte na minimum.
I v případě, že orchidej zavřete do auta a odejdete za dalšími nákupy, je rostlina v ohrožení. Prudký pokles teploty může zapříčinit rychlý opad poupat a květů. Váš dárek tak sice poněkud ztratí na atraktivitě, ale život rostliny tím určitě nekončí. Starý stvol může obrazit postranními stvoly a při dobré péči rostlina během pár měsíců vyrazí zcela nový stonek.

Nechte se inspirovat nabídkou ozdobných doplňků
Vytiskněte si návod k pěstování první orchideje – darujte ho i s ní
A co obdarovanému poradit do začátků? Vycházejme z předpokladu, že se dosud s orchidejemi nesetkal – je to jeho první „kousek“ a na orchidej se téměř bojí podívat, aby jí neublížil. Vytiskněte pro něj následující „návod k použití“, který přiložíte k darované orchideji.
Návod k pěstování orchidejí si vytiskněte ZDE
Pěstování orchidejí: krásné šílenství
Závěrem si dovolím malé upozornění, vycházející z vlastní zkušenosti. Úspěšné pěstování Phalaenopsisů je silně návykové. Nepřeberné množství barev a čistá jednoduchost pěstování mnohého z nás svede ke sbírání dalších a dalších rostlin.

Květy Phalaenopsisů hýří všemi barvami
Snadno se tedy může stát, že váš vánoční dárek zažehne jiskřičku pěstitelského nadšení a první darovaný Phalaenopsis se stane základem pestrobarevné sbírky orchidejí, která majiteli záhy zaplní celý parapet. Je to ale záliba krásná a povznášející, přinášející tolik potřebnou radost a potěšení. Takže vzhůru do pěstování!