Vyberte si z mnoha druhů okrasných trav, které se v zahradách uplatňují čím dál častěji. Mezi těmito rostlinami najdete exempláře jednoleté i trvalé, malé i velké, s květenstvím drobným i mohutným.
Umístíte-li je jako solitéry do krátce střiženého trávníku a obklopíte-li je většími kameny či oblázky, budou působit jako rozvážní strážci celé plochy, kteří, vlníce se ve vánku ze strany na stranu, zdraví všechny příchozí.
Vysadíte-li je mezi skupinu trvalek, provzdušní a zjemní je. Nádherně působí také na březích jezírek či rybníčků – jejich odraz na vodní hladině vybízí k zastavení a přináší klid.
Okrasné trávy zdobí zahradu i v zimě
Není tráva jako tráva
Ačkoli se mezi trávy běžně řadí i druhy jim podobné (šáchory, ostřice, sítiny, skřípiny, suchopýry či orobince), pravými trávami jsou jen ty, které patří do čeledi lipnicovitých (Poaceae). K nejznámějším náleží kostřavy (Festuca), kavyly (Stipa), ozdobnice (Miscanthus) a kortaderie (Cortaderia).
Miscanthus roste poměrně rychle nejen do výšky, ale i do šířky, promyslete proto hned na začátku, kam jej umístíte
Modrá jako nebe
Nejrozšířenějším reprezentantem rodu Festuca je bezesporu kostřava sivá (Festuca glauca). Tato vytrvalá rostlina, vyskytující se v celé Evropě, potřebuje ke zdárnému růstu slunné stanoviště a písčitou až kamenitou zem.
K chudým životním podmínkám je přizpůsobena úzkými listy a bohatým kořenovým systémem. Má stříbřitě modré listy v kulovitém trsu, dorůstá výšky kolem dvaceti centimetrů. V letních měsících se objevují drobné klásky. Aby si rostliny uchovaly namodralé zbarvení, nesmí se půda, v níž jsou zasazeny, hnojit.
Trsnaté kavyly
Kavyly, trsnaté trávy se svinutými listy a dlouhými osinami klasů, upřednostňují slunná místa na teplých a suchých, nejlépe vápenitých půdách. Stébla jsou vysoká padesát až sedmdesát centimetrů, kvetoucí rostliny pak až sto centimetrů.
Trávy a vodní hladina spolu výborně ladí
Právě tato dlouhá, jemná květenství zdobí kavyly nejvíce; bohužel však osiny nevydrží na klasu příliš dlouho. Mezi nejoblíbenější z tohoto druhu patří kavyl vousatý, sličný, zpeřený, obrovský a vláskovitý.
Solitérní fešáci
Zástupce rodu Miscanthus předurčuje jejich výška kolem jednoho až čtyř metrů k solitérnímu umístění. Dopřejete-li jim slunce až polostín, odvděčí se vám kvetením od léta do podzimu. Z tohoto rodu pochází i ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), v současnosti pravděpodobně nejvíce pěstovaná okrasná tráva.
Ozdobnice jako chameleón
Některé ozdobnice mají specifickou vlastnost: během sezóny mění barvu olistění. Nejpatrnější je to právě v těchto dnech, kdy poutají pozornost svým červenohnědým či zlatavým zbarvením.
- Tip redakce: Loňské listy ozdobnic odstraňujte až v předjaří, které je vhodným časem i pro jejich množení (dělením trsů).
Pozdrav z Jižní Ameriky
Pampová tráva (Cortaderia selloana) má svůj domov v Jižní Americe. Ze všech druhů okrasných trav je to právě ona, která působí nejmajestátnějším dojmem. Vyhovuje jí místo, na které svítí co nejvíce slunce, a propustná půda s dostatkem živin. Nesnáší příliš vlhké stanoviště či mokro u kořenů.
Tato vytrvalá tráva, dosahující výšky od osmdesáti centimetrů do dvou metrů, patří k dvoudomým rostlinám. Znamená to, že rozlišujeme samčí a samičí jedince; rozpoznat je můžete v době kvetení, od září do listopadu – samičí rostliny mají květenství husté a vzpřímené, samčí volnější.
Kortaderie je náročnější na přezimování
Kortaderii si pěstitelé pořizují relativně často, ale v mnoha případech rostlina nepřežije zimní období. Potřebuje totiž velmi důkladnou ochranu, které se jí ne vždy dostává.
Listy svažte do snopu, aby byly u sebe (odstraníte je stejně jako u ozdobnic až na jaře) a kolem rostliny umístěte ohrádku (nejlépe z drátěného pletiva), do níž nasypete dostatečné množství padaného listí.
Vhodné je jejich překrytí ještě například pytlovinou a následně i fólií, kterou dobře zajistíte, aby ji vítr neodvál. Cílem tohoto počínání je zabránit hlubšímu promrznutí a udržet kořenový bal přes zimu co nejvíce v suchu.
Její pěstování je možné i v rozměrnějších nádobách; v takovém případě je přezimování jednodušší – nádobu i s rostlinou jen přeneste do mrazuvzdorné, chladné místnosti.