vytisknout velikost písma Okrasné keře, které sucho nezničí

Máte v plánu vysadit okrasné keře, ale nevíte, které by zvládly nedostatek vláhy a období sucha? Díváte se smutně na zahradu a sledujete, jak některým výsadbám usychají listy? Vsaďte na suchovzdorné keře: na rozdíl od suchomilných rostlin snesou i vlhká léta a suchu vzdorují v plném květu.

Okrasné keře tohoto typu se hodí jak do velkých, tak i menších zahrad. Někteří z vás je běžně pěstují, aniž si uvědomují jejich výjimečnou vlastnost. Seznamte se s několika z nich a začleňte je do svého výsadbového plánu.

I okrasné keře potřebují jarní řez: jak postupovat?

I okrasné keře potřebují jarní řez: jak postupovat?

Ruj vlasatá zaujme už na dálku

Opadavá ruj vlasatá (Cotinus coggygria) pochází z jižních oblastí Evropy. Dorůstá až tří metrů výšky a bývá jen o něco málo rozkladitější. V potřebné velikosti se dá však udržovat řezem, který provedete jednou za dva tři roky. Ne ovšem na konci zimy, připravili byste tak keř o květenství. Ruj vlasatá kvete od června do července. Pro červenolistou 'Royal Purple' je typický květ nenápadný a zelenobílý, kultivar 'Nordine' má purpurový list i květ. Největší ozdobou keře jsou barevné vlasovité chomáče vyrůstající na stopkách opadaných květů.

Okrasné keře s barevnými plody

Okrasné keře s barevnými plody

Ruj se hodí jak do skupinových výsadeb, tak jako solitéra: na podzim upoutá výrazným zlatožlutým nebo oranžovým vybarvením listů. Má ráda propustnou půdu s obsahem vápna, je mrazuvzdorná a dobře se množí rostoucími odnožemi. Řízky se však při domácím množení ujímají špatně.

Nepleťte si čimišník s čilimníkem

Čimišník stromovitý (Caragana arborescens) je další suchu odolávající dřevinou. Pěstuje se jako opadavý stromek nebo keř, často je vysazován na výsypky a svahy. Uplatní se i v sídlištní výsadbě, nepotřebuje častou údržbu. Víc než osmdesát druhů čimišníku pochází z dálné Asie a východní Evropy. Beztrnná opadavá dřevina má v mládí silně chlupaté vzpřímené větve, starší rostliny jsou lysé.

Velmi pěkná je odrůda 'Pendula' roubovaná na kmínek (jinak je nízká a spíše plazivá). Vytváří pěkný deštníkovitý tvar a je velmi nenáročná. Převislý sloupovitý vzhled má 'Walker' s jemnějším olistěním. Čimišníky kvetou žlutě od května do konce června, plodem je lusk.

Ořechokřídlec a kručinky

Jména jak pro pohádkové bytosti patří pěkným dřevinám určeným i pro menší zahrady. Ořechokřídlec klandonský (Caryopteris x clandonensis) roste jako keř či polokeř a má výrazné, téměř metrové stříbřitě chlupaté letorosty. Šedozelené hrubě pilovité listy jsou obrvené z rubu, z jejich paždí a na konci výhonů od srpna do října vyrostou tmavomodrá květenství. Keř někdy namrzá, po seříznutí ale dobře obráží. Každoroční řez je nutný, protože květenství se tvoří jen na mladých výhonech.

Kručinka (Genista) je rozšířená na několika kontinentech a všude vyhledává suchá a slunná stanoviště. Pro menší zahrady je jako stvořená svou výškou: nepřerůstá o mnoho půl metru a dá se dobře udržet i nižší. Hodí se proto i do skalek nebo na obruby keřových partií, kde krásně zlatavě pokvete od května do června. 

Kručinka lydijská (G. lydia) má překloněný růst vhodný do svahů a větších skalek. V tužších zimách potřebuje zimní kryt. Volně v přírodě u nás na některých lokalitách najdete i kručinku německou (G. germanica).

Dlouhou dobu kvetení si udržuje kručinka barvířská (G. tinctoria), vzpřímená polokulovitá dřevina se zlatožlutými květy v době od května do konce srpna. Nať z kručinky se sušívala a kromě barvířství se v lidovém léčitelství užívala při léčbě ledvinových kamenů, nižšího krevního tlaku nebo při potížích s dnou.

Jak pěstovat voňavý keř ořechoplodec klandonský

Jak pěstovat voňavý keř ořechoplodec klandonský

Známé druhy, kterým sucho neublíží 

Rakytník (Hippophae) rozhodně stojí za pozornost: nejenže vydrží opravdu nepříznivé podmínky, ale každá sklizená bobulka obsahuje množství látek prospěšných pro lidský organismus. S výškou do třiceti centimetrů (ale spíše je nižší) a poléhavým vzrůstem je vhodný k pokrytí suchých míst. Navíc je stálezelený a v době květu příjemně voní. Pamatujte však, že rakytník je dvoudomý, takže chcete-li se dočkat plodů, blízko sebe musí být vysazeny samčí i samičí keře (na jednoho samce může být až pět samic).

Třezalky (Hypericum) nejsou pouze trvalky, ale velmi suchovzdorné polokeře. Třezalka kalíškatá (H. calycinum) s šedozelenými listy na rubové straně dobře roste i v suchém polostínu. Každý rok zjara ji sestřihněte nad zemí, aby se udržel hustý tvar dřeviny.

Ani lýkovec (Daphne) není zahrádkářům neznámý, je oblíben pro velmi rané kvetení. Méně pěstovaný polokeř lýkovec vonný (D. cneorum) může na menších plochách zastoupit i půdokryvné rostliny.

Metlaté keře čilimníků (Cytisus) v mnoha barevných kultivarech ochotně snášejí slunné a suché polohy. Vybírat můžete z keřů rostoucích vzpřímeně či kulovitě, některé čilimníky mají převislé větve, jiné jsou nízké a široce rozložené a najdete i poléhavý, téměř plazivý typ. V dobrých podmínkách roste čilimník rychle.

Čilimník, keř s motýlími květy: zásady správného pěstování

Čilimník, keř s motýlími květy: zásady správného pěstování

Levandule, mochny, perovskie a růže: keříky úžasných barev

Aromatické levandule (Lavandula) patří do každé zahrady. Krásně vypadají, mají léčivé účinky a využít je můžete ke spoustě jedlých, pitných či k dekoraci určených výtvorů. V suchu si libují mochny (Potentilla), dnes nejčastěji nabízené jako nižší kultivary s květy bílými, růžovými i červenými. Původní barva květů tohoto druhu je sytě žlutá.

Perovskie (Perovskia) je méně známý modře kvetoucí druh, svým vzhledem připomínající zmíněnou levanduli. Protože namrzá, řeže se a zimuje jako růže. Velmi dobře si se suchem poradí i růže svraskalá (Rosa rugosa), u níž se krom vonných květů dočkáte i velkých chutných šípků bohatých na vitamin C.

Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok obsypaná květy

Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok obsypaná květy

Nepřekonatelná levandule: Inspirujte se nápady, jak ji využít

Nepřekonatelná levandule: Inspirujte se nápady, jak ji využít

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci