Ibiškovec má výrazné žluté květy s červeným středem. Foto: iStock

Ibiškovec má výrazné žluté květy s červeným středem. | Foto: iStock

Plody na rostlině dozrávají postupně, proto na ní najdete květy i plody současně. Foto: iStock

Plody na rostlině dozrávají postupně, proto na ní najdete květy i plody současně. | Foto: iStock

Ideální délka ke sklizni je 15 až 20 centimetrů. Foto: iStock

Ideální délka ke sklizni je 15 až 20 centimetrů. | Foto: iStock

Semínka není třeba před přípravou vyndávat. Foto: iStock

Semínka není třeba před přípravou vyndávat. | Foto: iStock

Hodí se do různých směsí. Foto: iStock

Hodí se do různých směsí. | Foto: iStock

Okra smažená v těstíčku s bylinkami. Foto: iStock

Okra smažená v těstíčku s bylinkami. | Foto: iStock

Plody na rostlině dozrávají postupně, proto na ní najdete květy i plody současně. Foto: iStock
Ideální délka ke sklizni je 15 až 20 centimetrů. Foto: iStock
Semínka není třeba před přípravou vyndávat. Foto: iStock
Hodí se do různých směsí. Foto: iStock
6
Fotogalerie

Neobvyklé druhy zeleniny: Zelené lusky okry využijete do salátů i omáček

Patříte-li mezi zkušené zahrádkáře, možná už vám nestačí pěstovat klasické druhy zelenin. Vyzkoušejte okru. Tato zelenina bohatá na vitamíny a minerály je nejen ozdobou talíře, ale její květy ozdobí i zahrádku. Plody jsou podobné protáhlým paprikám a mají bohaté využití v kuchyni.

Ibiškovec jedlý (Abelmoschus esculentus) neboli ibišek jedlý či okra, je exotická rostlina z čeledi slézovitých. Původem je zřejmě z Indie a v současnosti se pěstuje v tropických a subtropických oblastí celého světa. V Africe i Asii patří k významným kulturním rostlinám. Její nezralé plody, jimiž jsou dlouhé zelené lusky s jemnými chloupky, se využívají v kuchyni. V posledních letech si získává oblibu i mezi českými zahrádkáři.

Jak ibiškovec vypadá?

Tato jednoletá rostlina dorůstá v českých podmínkách zhruba do výšky 120 centimetrů.  Je pokrytá špičatými chloupky a má dutý stonek se střídavými, velkými, dlanitými listy s pěti nepravidelnými cípy. Květy o velikosti 7 centimetrů vyrůstají v úžlabích listů, na první pohled vypadají jako květy ibišku a mají krémově žlutou nebo bílou barvu se sytě červeným středem. Plodem ibiškovce je kuželovitá, podélně brázditá tobolka, dlouhá 6–20 centimetrů.

Jak ibiškovec pěstovat?

Jde o teplomilnou rostlinu ze subtropických oblastí, takže vyžaduje hodně slunce. Vybírejte proto slunečné a před větrem chráněné stanoviště. Semena se vysévají přímo na záhon až po odeznění mrazíků, nejlépe v druhé polovině května, můžete si ale předpěstovat sazenice v květináčku a poté je velmi opatrně přesadit.

Půda pro ibiškovec by měla být úrodná, dobře propustná a dostatečně zásobená živinami. Okra má ráda pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Pro podporu růstu a bohaté násady plodů je vhodné rostliny přihnojovat jednou za 14 dní tekutým hnojivem bohatým na draslík.

Problémem při pěstování může být pokles teplot během léta: Když se dostanou pod 15 stupňů Celsia, a to i v noci, okra přestává růst. Je tedy možné, že v případě chladnějšího léta se velké úrody prostě nedočkáte. Problém s teplotou může vyřešit skleník, v tomto případě ale pěstitelé uvádí, že rostlina je ohrožena sviluškami a dalšími škůdci. V případě, že se vyhýbáte chemickým postřikům, hrozí, že rostliny zcela zničí.

Jaké odrůdy v Česku pěstovat?

Odrůdy, které jsou doporučovány pro pěstovaní v chladnějších oblastech, jsou 'Cajun' 'Delight', 'Blondy', 'Clemson Spineles'

Kdy okru sklízet

Lusky okry se sklízejí postupně, jak dozrávají. Nejchutnější jsou, když jsou ještě mladé a měkké, mají světle zelenou barvu a délku 10 až 15 centimetrů. Pokud necháte lusky přerůst, ztvrdnou a ztratí na kvalitě. Sklízejte je ráno, kdy jsou ještě chladné a křehké.

Jak zpracovat okru

Okra je skvělá svojí variabilitou – můžete ji vařit, smažit, grilovat, dusit s masem nebo dalšími druhy zelenin. Lze ji přidat do jídel, jejichž základem je rýže, obecně do různých směsí, vařit ji v omáčce. Okru je možné jíst i syrovou v salátech. Před takovým použitím je ale nutné očistit ji od stonku a chloupků, které mohou způsobit podráždění v ústech. Nezralé plody můžete i sterilizovat.

Jak vařit okru

Chuť okry je specifická, mírně natrpklá, mnozí uvádí, že je návyková. Po uvaření je mírně oslizlá, což může někomu vadit. Tomu předejdete, pokud ji budete vařit vcelku a krátce. Je též možné plodinu rychle osmahnout nebo vařit s kyselými přísadami, jako jsou citrusy, rajčata nebo ocet. Obvykle stačí několik kapek citronové šťávy. Další možností je plody nakrájet a rozvařit.

 

Přínos okry

Okra je nejen chutná, ale také velmi zdravá. Téměř 50 procent plodu je tvořeno vlákninou, dále obsahuje 3 procenta bílkovin a 7 procent tuků, ale jen málo kalorií. Je bohatá na vitamíny A, C (až 30 miligramů) a K, minerální látky (vápník, železo, hořčík) a rozpustnou vlákninu. Pravidelná konzumace okry přispívá ke snižování cholesterolu, zlepšení imunity, zdraví srdce a trávicího systému. Podobně jako kiwi stabilizuje, nebo dokonce snižuje hladinu cukru v krvi, čímž napomáhá léčbě cukrovky.

Doporučujeme

Články odjinud