Okna a interiérové dveře? Žádné se neobejdou bez kování

Okna a interiérové dveře? Žádné se neobejdou bez kování

Při plánování nových dveří do bytu jistě řešíme jejich design, materiál, způsob otevírání či zárubně. A u oken kromě materiálu také profily, součinitel prostupu tepla, těsnění nebo prosklení. Aby však okna a dveře správně sloužily, potřebují rovněž kování.

Pod pojmem kování si obecně představte veškeré dveřní či okenní komponenty, které slouží k jejich otevírání a zavírání.

Začínáme u dveří

Kování nejsou jen dveřní kliky. Obecně mezi prvky kování interiérových dveří patří závěsy (lidově panty), protiplech (kovový plech v zárubni, do kterého zajíždí střelka zámku), zámek a samotná klika. Poněkud odlišné kování mají díky svým funkcím dveře speciální, jako třeba kouřotěsné či protipožární, zcela jiné pak bezpečnostní vchodové dveře.

Kování se rovněž liší podle toho, jakým dveřím bude sloužit z hlediska otevírání. Další rozdíl najdeme u dveří do koupelen a na toaletu. „U těchto místností je nutné, aby kování umožnilo jednoduché zamknutí dveří zevnitř, a naopak i otevření z venkovní strany. Jde o takzvanou WC pojistku – pokud by třeba malé dítě dveře nedopatřením zamklo a nedokázalo si samo odemknout. V takovém případě nastupuje na pomoc šroubovák,“ vysvětluje Dušan Vrtal ze společnosti Sapeli.

Tvary – jak se liší?

Stejně jako existují různé modely dveří i u kování můžete vybírat z více možností. Základní rozdělení u standardně otevíravých, tedy otočných, dveří rozlišuje kování štítkové a rozetové; jinak vypadá u posuvných dveří a jisté odlišnosti najdeme i u celoskleněných dveří.

Štítkové (štítové) kování třeba ještě máte doma; celá klika se zámkovou částí tvoří jeden celek. Naopak rozetové kování se skládá ze dvou dílů – první představuje samotná klika, druhý otvor pro zámkovou část. Trendem posledních let je minimalistické pojetí, kdy se prosazují i ploché rozety nebo kování bez spodní rozety; vidíte jen kliku. Doma přece máte také místnosti, které nepotřebujete zamykat. Pro otevírání celoskleněných dveří J. A. P. (například s posuvem Trix One) se jako nejlepší volba jeví dlouhé madlo, které snadno zvládne i těžší křídlo. Dveře lze dovybavit i zamykáním.

Posuvné dveře se otevírají takzvanou mušlí neboli miskou, běžné jsou i různé tvary a velikosti madel. Rozdíl spočívá v tom, že kování typu mušle u posuvných dveří do pouzdra neboli do zdi je jistotou pro zachování celého průchozího otvoru mezi zárubněmi, kdežto otevírání v podobě madla se spíše používá u posuvných dveří na stěnu, kde může vyniknout.

A jak je to u skleněných dveří? Kromě způsobu otevírání hrají roli také rozměry daného křídla, tedy i váha samotných dveří. „Například typ mušle je vhodný spíše pro lehčí, třeba jednokřídlé dveře. Jde o to, že otvor mušle je poměrně mělký a pohyb dveří se děje jen špičkami prstů, které se sem vejdou. Pro velkoformátové celoskleněné dveře jsou vhodná spíše madla,“ uvádí Petr Paksi z J. A. P. Samozřejmě i skleněné dveře můžou mít kliku; součástí kování pak je varianta bez možnosti zamykání, zámek cylindrický nebo takzvané WC řešení.

Trendové závěsy

Kromě klasických, viditelných pantů, ať už kulatých, či hranatých, se prodávají také skryté závěsy, jež nejsou na zavřených dveřích vůbec vidět. Podobně jako například „neviditelné“ kliky, které sice existují, ale také je pohledově nevidíte, i skryté panty odpovídají požadavkům moderního minimalismu.

Pohled z okna

Kování u oken je zodpovědné za všechny funkce okna: otevírání, sklápění – větrání, zavírání a také za ovládání dalších funkcí závislých na vybavenosti okna, jako například jejich možná uzamykatelnost v případě bezpečnostního kování. Okno bez kování by byl jen pevný rám se zasklenou plochou.

Výběrem dodavatele oken si automaticky volíte i kování. Výrobci oken totiž dlouhodobě spolupracují s konkrétním výrobcem kování, který na svoje produkty poskytuje potřebnou certifikaci a testy kvality. Vy jako zákazník si tedy kování na svá okna samostatně vybírat nemůžete – ovšem můžete si samozřejmě zvážit, zda vám vyhovuje nabídka daného obchodníka použitou značkou kování, nebo ne. Na vaší volbě běžně zůstává volba okenních klik a skrytých, nebo přiznaných pantů.

Skladba okenního kování

Většinou se používá celoobvodové kování. Podle Miroslava Culky z Dafe-plastu se skládá ze zamykacích bodů, do kterých zapadá protikus nacházející se na protější straně v rámu okenního křídla. Najdeme zde i pojistku proti špatné manipulaci a při enormně velkém okně je tu i náběh pro lehčí manipulaci s oknem. Pod lištou okenního křídla se nacházejí převody kování a jeho dalších součástí, díky zakrytování našim očím neviditelné. Co naopak vidíte na první pohled, jsou panty a klika, s jejíž pomocí pohybujeme zamykacími body.

Možnosti otevírání

Z pohledu funkce nenajdete rozdíly mezi okny plastovými, dřevěnými, hliníkovými či jejich kombinacemi (například plast + dřevo a podobně). Kování u všech funguje víceméně stejně. Neznamená to však, že všechna okna mají stejné kování. Každé je specifické pro daný výrobek, například kování na plastová okna nelze použít na okna hliníková, či opačně.

Přestože se prodávají také okna neotvíravá, od většiny očekáváme možnost manipulace. Například se nabízejí okna sklápěcí neboli výklopná, otvíravá, otvíravě výklopná, posuvná, výklopně posuvná, zdvižně posuvná a skládací. A u střešních oken si běžně můžete vybírat z kyvného mechanismu nebo výklopně kyvného. Pokud se budeme bavit o balkonových dveřích, tady si lze vybírat také z více variant otevírání, například výklopně otevíravé, celootevíravé, výklopně posuvné dole s rámem nebo v bezbariérovém provedení či zdvižně posuvné bezbariérové.

Kování a údržba

„Minimálně jednou ročně je potřeba pohybové části kování, tedy panty, zavírací díly (body na okně, kam zajíždějí čepy, když je zavřené) či sklopné nůžky (část kování, kterou vidíte, jakmile otevřete takzvaně na ventilačku), promazat kapkou oleje, aby se okno dalo bez námahy otevírat a zavírat,“ doporučuje Miroslav Culka. Nejjednodušší je koupit olej rovnou u prodejců či výrobců oken, pak nemusíte řešit jeho složení, vhodná je také vazelína ve spreji. Odborník nedoporučuje používat kyselé a pryskyřici obsahující tuky, které by mohly narušit povrchovou pozinkovanou ochranu proti korozi. Vyvarujte se také styku kování s materiálem obsahujícím vápno, tedy omítkou, malbou či cementem, jež rovněž narušují povrch kování.

Ještě zkontrolujte upevnění jednotlivých vrutů, případně je dotáhněte, ale pokud se vám zdá, že se okno svěšuje, je třeba kování znovu seřídit. Což zvládnete podle návodu sami nebo si na to objednejte specialistu. Pravdou však je, že u kvalitně vyrobených oken by ke svěšování nemělo docházet.

Změna pro bezpečí

Pokud je kování vhodně zvolené, bude sloužit stejně dlouho jako celé okno. Výměna kování u oken se provádí, když přestává plnit svou funkci nebo ho chcete sami vyměnit například z důvodu změny typu otevírání okna. Výměna okenního kování na běžně velkém rodinném domě trvá kolem dvou až tří dnů.

Dalším důvodem změny může být fakt, že jste se – byť po čase – rozhodli pro bezpečnostní kování, které má po celém obvodu rovněž zamykací body, ale jinak tvarované. Bezpečnostní čepy (lidově se jim říká hříbky), stejně jako ty obyčejné zapadnou do protikusu tak, aby se okno dokonaleji přitisklo k rámu, avšak právě svým tvarem výrazně znesnadní vstup potenciálního pachatele do objektu.

Odlišný je i počet uzamykacích bodů; u bezpečnostního kování se jich používá více, což souvisí i s velikostí okna a zařazením do bezpečnostní třídy (obecně rozlišujeme třídy VK1 až VK3). Další součástí bezpečnostního kování jsou zamykací kliky (klíčem nebo knoflíkem). „Pokud budete mít okno s bezpečnostním kováním v úrovni VK2, zloději zabere alespoň půl hodiny i více, než se dostane dovnitř. A to si s sebou bude muset přinést ještě nějakého silného pomocníka v podobě páčidla,“ uvádí Miroslav Culka. A dodává, že někteří výrobci nabízejí bezpečnostní čepy už jako běžnou součást oken.

Skryté panty i bezpečnostní

Když zvolíte takzvané skryté panty, při pohledu na okno z interiéru nebudou vidět. V poslední době je právě volba těchto pantů čím dál populárnější. Navíc se můžou vyrobit i pro bezpečnostní kování.

Péče o dveřní kování

„Zámky díky své vnitřní konstrukci v dnešní době nepotřebují extra údržbu, totéž platí i pro závěsy. Preventivně stačí jednou ročně kápnout na střelku trochu speciálního silikonového oleje a vše funguje, jak má. Obdobně můžete postupovat i u dveřních závěsů,“ dodává Dušan Vrtal. Stejně tak je snadná údržba klik. Pokud by časem došlo k povolení některých částí, dotáhněte drobné šroubky. Kliky s použitím dřeva v pohledové ploše ošetřete zhruba jednou ročně k tomu určeným olejovým nátěrem na dřevěné plochy, u ostatních materiálů postačí běžné saponáty.

Tip pro velké formáty

Okna nemusíte otevírat jen ručně, ale také s pomocí elektropohonů, což je praktické zejména u větších a těžších výrobků z hliníku. Díky elektrickému ovládání pak snadno pohnete třeba i s křídlem o rozměru 3 x 3 m a váze až 300 kg. Pohon tvoří několik motorů skrytých v prostoru mezi rámem a křídlem. Okna pak lze ovládat pomocí tlačítka, čtečky otisku prstu, kódové klávesnice nebo dálkovým ovladačem. Praktické je i použití čidla, díky němuž se okna při zavírání automaticky zastaví, pokud by najela na překážku. Navíc se tento systém rovněž dá napojit na centrální automatizované řízení objektu, pak byste mohli s okny manipulovat i prostřednictvím počítače nebo třeba mobilu.

Jedna klika pro dveře i okna

Kování se může stát jednotícím prvkem v interiéru, a to nejen na dveřích. Dnes si lze dopřát stejný design kování na dveřích a oknech. Anebo v rámci modelové kolekce se využívá deskově shodné kování na dveře vchodové bezpečnostní i interiérové, rovněž lze sladit vzhled kování pro dveře otočné a posuvné.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud