9
Fotogalerie

Okapy: Co byste o nich měli vědět

Podobně jako další prvky domu si je pořizujete na dlouhý čas. Což je dost pádný důvod k tomu, abyste je nejen dokázali správně vybrat, ale také se o ně uměli postarat.

Bez okapů se neobejde téměř žádný dům, instalují se u drtivé většiny staveb. Jejich hlavním úkolem je odvést dešťovou vodu ze střech mimo půdorysnou plochu domu.

Co ovlivňuje výběr

Pokud hodně dáte na první dojem, pak vás současná nabídka na trhu jistě uspokojí. Kromě tradičních kulatých tvarů se objevují i hranaté, na své si přijdou všichni, kteří preferují barevnější pojetí. Ale nehleďte jen na design, důležitý je rovněž materiál, z něhož se okapy vyrábějí, a jeho vlastnosti, samotná instalace okapového systému a samozřejmě také fakt, kolik budou stát.

Vybíráme materiál

Prodejci nabízejí skutečně pestrou škálu materiálů různé kvality, vzhledu, životnosti i ceny. Mezi tradiční řešení patří pozinkovaná ocel, měď a titanzinek, které doplňují hliník, plast a moderní úpravy oceli.

Pozinkované okapy představují klasiku, jež stojí nejméně peněz, avšak vyžadují nejvíce údržby. A také mají nejnižší životnost. Něco jiného je ale lakovaný neboli barvený pozink, který spojuje dobré mechanické vlastnosti pozinkované oceli s ochranou proti korozi v podobě povrchové úpravy. Ve srovnání s klasickým pozinkem nabídne nepoměrně delší životnost a snadnou údržbu. Ovšem velký rozdíl v kvalitě je i v tom, zda jde o lakování dodatečné, nebo se okapy zhotovují už z předlakované oceli. Titanzinkové Někteří výrobci kvalitních okapových systémů včetně Lindabu poskytují záruku až 30 let.

kupor_003.jpgR_4pcs_001.jpg 
Foto: Lindab

okapy se vyrábějí ze slitiny zinku, titanu a mědi (v určitém poměru), vydrží desítky let, nejsou náročné na údržbu, avšak někomu může vadit, že vlastně nenabízejí žádnou barevnou škálu. Tu poskytují například zmiňované lakované okapy nebo ty z hliníku či plastu. Právě plastové okapy se nezřídka používají jako náhrada mědi, která bývá terčem zlodějů, kdežto plast vám nejspíš nikdo neukradne. Měděné okapy jsou zase pevné, považují se za nejkvalitnější, ale také nejdražší materiál. Slibují skvělou stabilitu (u nich se životnost obecně udává i 80 let), označují se jako bezúdržbové, ale je třeba počítat se vznikem patiny – v našich podmínkách časem zhnědnou.

Čeho si ještě všímat

„Kromě samotných žlabů a svodů patří do okapového systému řada komponentů, které umožní osadit okap na různé tvary střechy. Mimo jiné jde o žlabové čelo, žlabovou spojku sloužící pro spojení dvou podokapních žlabů, žlabový kotlík, objímky svodů a další,“ uvádí Marek Dítě ze společnosti Lindab.

shutterstock_284532995.jpg

Některé okapové příslušenství ovšem nemusíte pořizovat okamžitě, dá se instalovat i dodatečně. Mezi ně patří například zábrany proti přelití žlabu, zachycovače listí, klapka odvádějící vodu do sudu (pro její uchování například na zalévání či používání jako užitkové) nebo vyhřívání okapu topnými kabely. Díky těmto kabelům pak budou okapy vytápěné, takže v zimě nehrozí, že by v nich mohl zamrznout sníh. Což se hodí nejen těm z vás, kteří žijete v horských oblastech. Odborníci je doporučují například majitelům řadových domků v zástavbě, kolem níž vede veřejný chodník. Topné kabely lze instalovat do všech okapových systémů i střešních konstrukcí.

Co je ale podstatné? Podle odborníka by všechny prvky okapového systému měly na sebe přesně navazovat a umožnit jednoduché sestavení. „To, že se jedná o skutečně originální okapy, si u předních výrobců snadno ověříte. Některé prvky systému totiž mají na sobě jasně vyražené logo výrobce,“ uvádí Marek Dítě. Ostatně když budete nakupovat okapový systém jako celek u prověřených značek, obvykle dostanete výrobky v krabici s logem výrobce.

Lindab_ilustracni_foto_TZ_okapy_1.jpgLindab_ilustracni_foto_TZ_okapy_4.jpgLindab_ilustracni_foto_TZ_okapy_6.jpg 
Foto: Lindab

Na co dále myslet

Pokud uvažujete o nákupu nových okapů a nevíte, kolik jich a jaké vlastně potřebujete, můžete to orientačně zjistit například na webu v takzvaném okapovém kalkulátoru. Podrobnější informace samozřejmě zjistíte poptávkou u několika prodejců, kterou si posléze porovnáte. A pokud byste se chtěli pustit do instalace okapů svépomocí, pak byste měli mimo jiné vědět, že:

  • okapy se prodávají po kusech, jako jednotlivé prvky anebo jako ucelené systémy
  • při instalaci žlabu je dobré, aby jeho vnější hrana byla níže než hrana vnitřní (kdyby v okapu zamrzla voda a následně začala tát, nepoteče k fasádě a nepromáčí stěny),
  • fale svodové roury se z preventivních důvodů radí natáčet směrem od domu, nikoli ke stavbě,
  • na 10 až 12 metrů žlabu potřebujete 1 svod,
  • kulaté žlaby se osazují ve spádu 5 milimetrů na 1 metr délky, u žlabů hranatých jde o 10 milimetrů na 1 metr délky.

Postarejte se o ně

Vše kolem domu si žádá určitý čas a péči. Kontrolovat okapy se vyplatí alespoň jednou ročně, lépe pak dvakrát – na podzim a na jaře. Revidujte těsnost spojů, ověřte si, zda žlaby a svody nejsou prohnuté nebo nosné háky pokřivené.

shutterstock_118891342.jpg

Okapy byste měli vždycky pořádně prohlédnout, opravdu nutné je to hlavně po zimě, abyste si ověřili, zda je nepoškodil sníh a mráz. „Pokud zkontrolujete a vyčistíte podokapní žlab a průchodnost svodové roury například proudem vody, nepřekvapí vás první přívalové deště, které by mohly v případě ucpaného žlabu napáchat škody,“ uvádí Marek Dítě. A pokrývač Jiří Frídl dodává, že jednoduché pozinkové okapy se doporučuje každé tři roky přetřít barvou, čímž zabraňujete vzniku koroze, u ostatních materiálů podobné ochranné nátěry nejsou zapotřebí.

Zpátky na začátek

Řada lidí se při výběru okapů řídí zejména cenou. Je však třeba si uvědomit, že stejně jako střecha i systém odvodnění by měl představovat investici na několik desítek let. Takovou, která nebude záhy vyžadovat další finanční injekci.

Chcete využívat dešťovku?

Na jednu střechu běžně velkého rodinného domu za rok spadne několik desítek metrů krychlových srážek. Je to voda zadarmo, tak proč o ni zbytečně přicházet? Stačí jen do svodu přidat klapku pro odvod dešťovky do sudu či jiné nádrže. Nezapomeňte: i když nevíte, co vlastně padá shůry, byla by škoda dešťovou vodu ještě dále kontaminovat, což se děje v případě použití měděných okapů!

Margretetorpsv_0055.jpgtomberg_0074_rainline (2).jpg 
Foto: Lindab

Jak se spojují?

Jednotlivé okapy se nýtují (šroubují) nebo letují a tmelí. Existují však i systémy, které se spojují například pomocí upínacích patentů.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud