vytisknout velikost písma Ohlídejte si svého psa: Jak vybrat vhodný GPS lokátor, kde ho koupit a za kolik

Toulá se vám váš mazlíček rád? Máte obavy, že se vám na procházce ztratí? Nebo byste jen rádi měli přehled o tom, kde a jak tráví svůj čas? Řešením je obojek s GPS lokátorem, díky kterému budete mít stále přehled. Zmapovali jsme pro vás nabídku trhu a vybrali 20 výrobků v různých cenových kategoriích. Vyberte si ve fotogalerii!

GPS lokátor pro psy, ale i pro kočky

Je to noční můra všech pejskařů. Váš čtyřnohý kamarád na procházce najednou zbystří, nasaje, chytí stopu háravé feny nebo třeba divokého zajíce a v mžiku je pryč. Kam zase utekl a vrátí se vůbec? Strachu a obavám ale můžete snadno předejít. Stačí svému pejskovi, ale i kočičce, pořídit sledovací obojek s GPS lokátorem. Díky němu už budete stále vědět, kde se zrovna pohybují.

Bydlení pro psa: Jak nejlépe začlenit psí doplňky do interiéru?

Bydlení pro psa: Jak nejlépe začlenit psí doplňky do interiéru?

Jak GPS lokátor funguje: Buď radiové spojení, nebo GSM

Praktické zařízení využívá stejné moderní GPS technologie jako váš mobil nebo navigace. Díky GPS tak máte okamžitě přesnou informaci o tom, kde právě váš čtyřnohý mazlíček je. GPS obojky fungují buď prostřednictvím radiového spojení, anebo komunikací pomocí GSM. Monitoring probíhá prostřednictvím malého lokátoru navléknutého na jakýkoliv obojek nebo přímo umístěného do speciálního obvykle gumového obojku, který komunikuje se základovou stanicí, kterou má u sebe majitel zvířete. Propracovanější, ale samozřejmě také dražší modely, pak umí komunikovat přímo se smartphonem. I v práci se tak rychle prostřednictvím přijaté zprávy dozvíte, že se váš pejsek nebo kočička pohybují mimo byt či pozemek.

30 nejvychytanějších hraček pro kočky. Ty musíte mít!

30 nejvychytanějších hraček pro kočky. Ty musíte mít!

Výhody a nevýhody GPS obojku s radiovým spojením

+ funguje i tam, kde není žádný GSM/GPS signál
+ neplatíte už žádné další poplatky
+ díky přesnosti a rychlosti obnovovací frekvence máte stále přehled o aktuální pozici psa

- vysoká pořizovací cena – pohybuje se mezi 15.000–30.000 Kč
- omezený dosah kolem 10–15 km, pokud se pes zaběhne dál, již ho nevystopujete

Výhody a nevýhody GPS lokátoru, který funguje díky síti GSM

+ nízká pořizovací cena – pohybuje se obvykle od 1.400 do 3.000 Kč
+ mají neomezený dosah
+ mají jednoduché a přehledné ovládání
+ bez problémů fungují téměř po celé Evropě

- nefungují tam, kde není žádný GSM/GPS signál (zobrazí poslední platnou polohu)
- musíte počítat s dalšími měsíčními náklady na provoz, které u modelů s integrovanou SIM kartou jsou ve výši cca 60 až 120 Kč, u modelů s vámi vkládanou SIM kartou záleží na vámi zvoleném tarifu
-  dalším nákladem je provoz webserveru, na kterém je možné sledovat online pohyb a zároveň je na něm uchovávána historie, za rok zaplatíte 500–1000 Kč.

Nejzajímavější pelíšky pro psy. Který byste svému mazlíčkovi pořídili vy?

Nejzajímavější pelíšky pro psy. Který byste svému mazlíčkovi pořídili vy?

Na co se při výběru soustředit

Před výběrem a koupí si dobře promyslete, co od lokátoru očekáváte. Soustřeďte se především na dosah sledovacího obojku a jeho funkce. Pokud chcete mít jen přehled o tom, zda je pes doma či na zahradě a na procházky nejčastěji chodíte jen okolo domu, stačí vám GPS obojek fungující díky síti GSM. Ten lokalizuje polohu psa, informuje vás, kde se právě nachází. Je uživatelsky přívětivý a vhodný v situacích, kdy se pejsek zaběhne do delších vzdáleností.

Pokud ale společně často vyrážíte do lesa a do přírody, měli byste si pořídit rádiový obojek, který pro lokalizaci používá satelitní signál a rádiový přijímač. Ten je přesnější, takže máte informace o přesné poloze psa v aktuálním čase, a není závislý na signálu GSM. Má ale pouze omezený dosah.

Poměrně důležitou vlastností je i vodotěsnost. Obojek, případně i přijímač by měly být odolné vůči námaze, opotřebení a povětrnostním vlivům. Levnější sledovací obojky zvládnou běžný déšť, ponoření do vody je ale odrovná. Pokud trávíte hodně času v terénu, sáhněte určitě po co nekvalitnějších přístrojích. Pokud máte psů víc, zajímejte se také o to, zda je k vysílači možné přikoupit další obojky.

Jedovaté pokojové rostliny: Jsou nebezpečné pro děti i pro kočky

Jedovaté pokojové rostliny: Jsou nebezpečné pro děti i pro kočky

Režimy sledovacích obojků

Většina obojků nabízí několik režimů, případně ještě další funkce. Základní domácí režim je určený pro lokalizace psa doma a má dosah kolem 50 až 80 metrů. V potulkovém režimu přístroj okamžitě zaznamená, že se pes vzdálil ze své „základny“ a vše nahlásí majiteli pomocí SMS zprávy na mobilní telefon. GPS obojek se v ten moment sám přepne do režimu, který psa monitoruje až několik kilometrů od domova. Sledovací režim umožňuje sledovat pohyb psa po celé republice. Majitel ho může aktivovat nastavením na obojku nebo zasláním SMS zprávy.

Dražší přístroje mají režimy, jako je třeba virtuální plot, při němž si v mobilní aplikaci nebo online můžete na mapě vyznačit libovolný prostor. Když váš mazlíček tuto zónu opustí nebo se do ní vrátí, přijde vám mailem nebo notifikací na telefon zpráva. Vy tak budete vždy vědět, že vám utekl nebo se naopak vrátil zpět domů. Díky speciální vitální funkci zase můžete podrobně sledovat aktivitu svého domácího miláčka. Aplikace vás například upozorní na to, že nemá dostatek pohybu, nebo naopak, že už tenhle týden běhal dost, že potřebuje víc kalorií a podobně.

Sedačka se snímatelným potahem ušetří váš čas i peníze. Která se vám líbí?

Sedačka se snímatelným potahem ušetří váš čas i peníze. Která se vám líbí?

Fotky mokrých koček vás zaručeně rozesmějí! To jste ještě neviděli

Fotky mokrých koček vás zaručeně rozesmějí! To jste ještě neviděli

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada