vytisknout velikost písma Odstranění vosku, drobků i etiket aneb 10 super způsobů, jak využít fén

Fén je skvělý pomocník, který jste možná doposud používali pouze k sušení vlasů. Jeho užití je však mnohem širší.

Fén nepatří ke spotřebičům, které by byly neustále v provozu. I kdybyste si upravovali účes každý den, omezí se jeho používání zhruba na deset minut denně. U většiny lidí se tak dostane ke slovu sotva párkrát za týden.

Jenomže fén může posloužit i k jiným věcem než je sušení vlasů a úprava účesu. Při správném použití se z něj stane užitečný pomocník v domácnosti.

Co kromě nádobí můžete mýt v myčce? Třeba boty a řadu dalších věcí

Co kromě nádobí můžete mýt v myčce? Třeba boty a řadu dalších věcí

Odstraní kolečka na stole

Znáte ta protivná kolečka, která se na nábytku, zejména na stole, udělají v okamžiku, kdy na něj v nepozornosti položíte hrnek s horkým či studeným nápojem? Je to vlhkost sražená ze vzduchu, která udělá kolečko. Skvrna jde velmi špatně odstranit, žádné čističe nepomáhají. Stejné kolečko udělá i neopatrně odstavená mokrá sklenička.

Pomůže fén. Nastavte jej na vysokou teplotu a proud teplého vzduchu namiřte na skvrnu. Může to trvat několik minut, ale nenáviděné kolečko postupně zmizí.

Jak prostřít stůl na zahradě? Ty nejkrásnější letní tabule najdete v galerii

Jak prostřít stůl na zahradě? Ty nejkrásnější letní tabule najdete v galerii

Pomůže vám od vylitého vosku

Romantický večer může skončit vylitým voskem na ubruse, oblečení, nebo dokonce koberci. Studený vosk jde velmi špatně odstranit, zachrání vás opět fén. Na vosk položte několik ubrousků a namiřte na něj teplý vzduch z přístroje. Po chvilce se vosk začne vsakovat přímo do spodního ubrousku. Ten několikrát vyměňte až vosk z tkaniny zcela zmizí a zůstane jen v ubrousku.

Jak vyčistit čalouněnou sedačku, aby vypadala zase jako nová

Jak vyčistit čalouněnou sedačku, aby vypadala zase jako nová

Odstraňuje náplasti…

Sundání náplasti, pokud drží pevně, může být skutečně bolestivé. Použijte tedy fén. Teplým vzduchem náplast zahřejte, lepidlo změkne a ztratí svoji přilnavost. Náplast hravě sundáte.

…i lepidlo od etiket

Stejně můžete postupovat i v případě různých etiket, cenovek a nálepek na skleněných lahvích a dalších předmětech. Sundat je bývá někdy obtížné, často po lepidle zbude zamazaný špinavý flek. Teplý vzduch z fénu lepidlo nahřeje a to jde sundat mnohem jednodušeji.

Fénem také rozlepíte již jednou zalepenou obálku, abyste mohli přidat dokumenty, které jste zapomněli do obálky vložit.

Co to je genuine leather a jak se o ni starat, aby vydržela

Co to je genuine leather a jak se o ni starat, aby vydržela

Žehlí

Nemáte-li po ruce žehličku, ale nutně potřebujete vyrovnat zmačkané oblečení, fén nabízí řešení. Zmačkané oblečení pověste na ramínko a navlhčete jej. Jde to i mokrýma rukama, rozprašovač bude ještě lepší. Poté na oblečení namiřte teplý vzduch z fénu a druhou rukou vyhlazujte zmačkané záhyby.

Rozmrazuje

Pokud jste nestihli vytáhnout z mrazáku včas maso a hrozí, že se oběd výrazně opozdí, pomozte si fénem. Prostě teplým vzduchem foukejte na maso, dokud nepovolí. Fén využijete i při rozehřívání másla. Třeba pokud se zrovna chystáte péct, ale máslo drží v jedné kostce a vy víte, že z toho hladké těsto neušleháte. Jasně, v obou případech je lepší využití mikrovlnky, ale když ji nemáte po ruce…

Jak na skvrny od červeného vína: Účinně, levně a bez chemie

Jak na skvrny od červeného vína: Účinně, levně a bez chemie

Vysušuje

Asi každému se občas stalo, že si touží obléct zrovna ten kus oblečení, který ještě visí vlhký na sušáku. Fén přebytečnou vlhkost jednoduše vysuší.

Impregnuje

Máte-li látkové tenisky a nebaví-li vás, že vám často navlhnou, můžete je naimpregnovat. Stačí obyčejná svíčka a fén horkého vzduchu. Svíčkou „nabarvěte“ tenisky a poté vosk teplým vzduchem rozehřejte. Příště už vám nohy nezvlhnou.

Nafukuje

Potřebujete-li nafouknout matraci, postel nebo třeba bazén a nemáte-li kompresor či nožní pumpu, musíte foukat a foukat. Anebo použít fén. Na jeho hlavici pak přilepíte vršek z plastové lahve a nasadíte přímo na nafukovací otvor. Nafukujte studeným vzduchem.

Vyfukuje

Když vršek plastové lahve zavíčkujete víčkem, do kterého uděláte díru, vsunete brčko a zalepíte, vznikne malý fukar. Ten můžete použít třeba k vyfukování drobků z klávesnice.

Jak pověsit správně obrazy: Držte se pravidla 145 cm, zvolte si ústřední linii a nezapomeňte na rohy

Jak pověsit správně obrazy: Držte se pravidla 145 cm, zvolte si ústřední linii a nezapomeňte na rohy

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování