vytisknout velikost písma Odrůdy brambor 2021: Jakou vybrat sadbu?

Chystáte se letos vysadit brambory? V tom případě je konec února a začátek března obdobím vhodným k naklíčení a předkořenění raných a velmi raných odrůd. Seznámíme vás s jejich výběrem stejně jako s odrůdami poloranými a ujasníme, které z nich jsou nejvhodnější na uskladnění.

Zkušení pěstitelé si schovávají vlastní brambory, které vysadí v další sezóně. Pokud nemáte podmínky k uskladnění brambor nebo teprve začínáte, pak si sadbu půjdete koupit. Nikoliv však do obchodu s potravinami.

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Sadba brambor musí být certifikovaná

Musíte koupit brambory určené k výsadbě, tedy certifikované jako sadba. Díky tomu máte jistotu, že neobsahují viry ani choroby, které mají podstatný vliv na výnos a které se přenášejí právě nekvalitní sadbou. Balíček se sadbou brambor ponese písmeno A nebo B. Béčko můžete vysadit jen letos, áčko lze použít i v dalším roce.

Z toho důvodu i sadba od souseda, ač pěkně vypadá, nemusí být zcela zdravá – to vám zaručí jen sadba uznaná. Při jejím nákupu dbejte, aby hlízy byly velké kolem 4,5 centimetru, zdravé a vždy s označením názvu odrůdy i množitele. V letošním roce sadbu pořídíte zhruba za 16 až 17 Kč za kilogram. Výsadbový materiál je vhodné měnit každý druhý rok za certifikovanou sadbu, aby byly brambory zdravé. Jakákoliv viróza se v důsledku vegetativního množení brambor (to znamená, že si schováte vlastní brambory z minulé sklizně) přenese ze starých na nové.

Nový hit? Na jedné rostlině rostou rajčata i brambory

Nový hit? Na jedné rostlině rostou rajčata i brambory

Jak vybrat odrůdu a varný typ?

Při výběru konkrétní sadbové odrůdy si nejdříve ujasněte, zda chcete mít brambory k přímé spotřebě, nebo je naopak hodláte skladovat přes zimu. Podle toho zvolte odrůdy s dlouhodobou skladovatelností. Platí, že čím odolnější odrůda je, tím snadnější bude i její pěstování. Nezapomeňte se také rozhodnout, jaký varný typ upřednostníte. Rozlišujeme tři (respektive čtyři) – udávají vlastnosti hlíz po uvaření, a tím i konzumní použitelnost brambor:

Varný typ A se hodí hlavně do salátů, pro vaření ve slupce na loupačku a jako příloha – brambory mají hlízy po varu pevné, tuhé, lojovaté – nemoučnatí a nerozváří se ani delší dobou varu.

Varný typ B je vhodný jako univerzální přílohový, hodí se do salátů, gulášů, polévek a pro restování – po varu se hlízy částečně rozsypávají a mírně moučnatí.

Varný typ C se uplatňuje především pro přípravu kaší a těsta, používá se na hranolky, do bramboráků a bramborových placek – hlízy po varu moučnatí a rozsypávají se, jsou rozvářivé.

Varný typ D uvádíme spíše pro úplnost, používá se totiž při výrobě lihu. Hlízy s hrubou strukturou jsou výrazně moučnaté a velmi se rozvařují.

Brambory: Evropa je měla za okrasné rostliny

Brambory: Evropa je měla za okrasné rostliny

Rané brambory: K rychlé spotřebě

Pro rané brambory je typická nedozrálá, tenká slupka, která se loupe, a dynamický nárůst hlíz. Konzumují se už v létě, jsou určeny především k rychlé spotřebě (období skladovatelnosti uvádíme zvlášť u každé odrůdy). V porovnání s pozdními odrůdami obsahují méně škrobu, ale více vody a bílkovin. Mezi rané konzumní brambory řadíme odrůdy velmi rané a rané.

  • Velmi rané brambory: doba vegetace je do 90 dní

Belarosa: červená odrůda vhodná do sušších půd. Varný typ B. Dosahuje stabilních a vysokých výnosů dobré kvality, není citlivá na stres ze sucha. Skladovatelnost dlouhodobá – březen.

Colette: žlutá odrůda, varný typ BA. Skladovatelnost dlouhodobá – duben.

Corina: kvalitní přílohová odrůda kompaktní konzistence, se žlutou dužninou a hladkou, pevnou slupkou, mělkými očky, oválného tvaru a varného typu B. Dužnina po uvaření netmavne. Skladovatelnost střednědobá – leden.

Impala: tradiční odrůda varného typu B. Pyšní se velmi vysokými výnosy v raných termínech v plné zralosti. Skladovatelnost střednědobá – březen.

Magda: odrůda pro letní a podzimní konzum, lze ji využít i pro úpravu smažením na hranolky, varný typ B. Skladovatelnost střednědobá – prosinec.

Monika: vhodná pro velmi rané sklizně, varný typ B. Po uvaření má pevnou konzistenci a netmavne. Skladovatelnost střednědobá – leden.

Red Sonia: odrůda s červenou, velmi hladkou slupkou a příjemnou chutí. Dá se prát a dobře skladovat. Začíná se prosazovat mezi znalci konzumní kvality. Je úspěšná v zemích, kde hlavní roli na trhu hrají červenoslupké odrůdy. Varný typ B. Skladovatelnost dlouhodobá – březen.

Rosara: odrůda s červenou hladkou slupkou varného typu BA. Skladovatelnost střednědobá – leden

  • Rané brambory: doba vegetace je 90 až 110 dní

Adéla: velký výnos, výborná chuť, varný typ B. Neklíčí až do pozdního jara. Skladovatelnost dlouhodobá – duben.

Belana: velmi kvalitní, pevně vařivá salátová stolní odrůda s velmi dobrou chutí. Varný typ se označuje jako A/AB. Skladovatelnost: střednědobá – leden.

Dali: velmi chutná, vhodná i pro dlouhodobé skladování. Varný typ BA vhodný na pevnější přípravu brambor. Skladovatelnost: dlouhodobá – březen.

Elfe: výborná chuť, pevnější konzistence, vhodná i na loupání (netmavne) a balení, varný typ B. Skladovatelnost: střednědobá – leden.

Esmee: odrůda s červenou slupkou a vysokým výnosem velkých vzhledných hlíz, varný typ AB. Skladovatelnost: dlouhodobá – březen.

Marabel: nenáročná, s velmi dobrou chutí a vysokým výnosem. Varný typ B. Skladovatelnost: střednědobá – prosinec.

Larisa: nová odrůda varného typu B. Vysoký výnos, výborná chuť. Skladovatelnost: dlouhodobá – duben.

Vysočina: pevnější konzistence, výborná chuť, velmi vhodná i na loupání (netmavne) a balení, varný typ AB. Skladovatelnost: střednědobá – leden.

Není nad český česnek: Jak jej vypěstovat

Není nad český česnek: Jak jej vypěstovat

Polorané brambory: K dlouhodobému uskladnění

Hodí se především k dlouhodobému uskladnění, doba jejich vegetace je 110 až 130 dní.

Agria: poloraná až pozdní odrůda, přílohová, s využitím na hranolky, chipsy, suché produkty a velmi vhodná i pro běžný konzum. Varný typ B. Skladovatelnost: dlouhodobá.

Antonia: salátová odrůda s vynikající chutí, varný typ AA. Kombinace vysoké výnosnosti a chuťové kvality. Skladovatelnost: dlouhodobá – duben.

Bernina: salátová i přílohová odrůda výborné kvality a chutě, pevná konzistence, vhodná na loupání. Varný typ A. Skladovatelnost: dlouhodobá – duben.

Concordia: nová perspektivní kvalitní odrůda, stabilní, s pravidelným oválným tvarem, velmi mělkými očky a hladkou slupkou, varný typ B. Skladovatelnost: dlouhodobá – duben.

Dominika: kvalitní odrůda, velmi vysoký výnos, velké hlízy, jemná struktura, varný typ A. Skladovatelnost: dobrá.

Ditta: salátová odrůda s vysokým výnosem a nezaměnitelnou máslovou chutí, varný typ AB. Skladovatelnost: dlouhodobá – březen.

Laura: konzumní odrůda odolná háďátku bramborovému, virovým chorobám i obecné strupovitosti. Varný typ B. Skladovatelnost: dlouhodobá – březen.

Red Anna: červená odrůda s vysokým výnosem varného typu AB. Skladovatelnost: velmi dobrá.

Jak a kde skladovat sklizenou úrodu

Jak a kde skladovat sklizenou úrodu

Pozdní brambory: Pro průmyslové městování

Jsou vhodné spíše pro průmyslové pěstování.

Jelly: Pozdní odrůda s vysokým výnosem vzhledných velkých hlíz, velmi dobrá kvalita konzumu, varný typ B. Skladovatelnost: dlouhodobá.

Slunečnice topinambur je skvělá pro diabetiky. Jak ji pěstovat?

Slunečnice topinambur je skvělá pro diabetiky. Jak ji pěstovat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory