vytisknout velikost písma Odrůdy brambor 2021: Jakou vybrat sadbu?

Chystáte se letos vysadit brambory? V tom případě je konec února a začátek března obdobím vhodným k naklíčení a předkořenění raných a velmi raných odrůd. Seznámíme vás s jejich výběrem stejně jako s odrůdami poloranými a ujasníme, které z nich jsou nejvhodnější na uskladnění.

Zkušení pěstitelé si schovávají vlastní brambory, které vysadí v další sezóně. Pokud nemáte podmínky k uskladnění brambor nebo teprve začínáte, pak si sadbu půjdete koupit. Nikoliv však do obchodu s potravinami.

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Sadba brambor musí být certifikovaná

Musíte koupit brambory určené k výsadbě, tedy certifikované jako sadba. Díky tomu máte jistotu, že neobsahují viry ani choroby, které mají podstatný vliv na výnos a které se přenášejí právě nekvalitní sadbou. Balíček se sadbou brambor ponese písmeno A nebo B. Béčko můžete vysadit jen letos, áčko lze použít i v dalším roce.

Z toho důvodu i sadba od souseda, ač pěkně vypadá, nemusí být zcela zdravá – to vám zaručí jen sadba uznaná. Při jejím nákupu dbejte, aby hlízy byly velké kolem 4,5 centimetru, zdravé a vždy s označením názvu odrůdy i množitele. V letošním roce sadbu pořídíte zhruba za 16 až 17 Kč za kilogram. Výsadbový materiál je vhodné měnit každý druhý rok za certifikovanou sadbu, aby byly brambory zdravé. Jakákoliv viróza se v důsledku vegetativního množení brambor (to znamená, že si schováte vlastní brambory z minulé sklizně) přenese ze starých na nové.

Nový hit? Na jedné rostlině rostou rajčata i brambory

Nový hit? Na jedné rostlině rostou rajčata i brambory

Jak vybrat odrůdu a varný typ?

Při výběru konkrétní sadbové odrůdy si nejdříve ujasněte, zda chcete mít brambory k přímé spotřebě, nebo je naopak hodláte skladovat přes zimu. Podle toho zvolte odrůdy s dlouhodobou skladovatelností. Platí, že čím odolnější odrůda je, tím snadnější bude i její pěstování. Nezapomeňte se také rozhodnout, jaký varný typ upřednostníte. Rozlišujeme tři (respektive čtyři) – udávají vlastnosti hlíz po uvaření, a tím i konzumní použitelnost brambor:

Varný typ A se hodí hlavně do salátů, pro vaření ve slupce na loupačku a jako příloha – brambory mají hlízy po varu pevné, tuhé, lojovaté – nemoučnatí a nerozváří se ani delší dobou varu.

Varný typ B je vhodný jako univerzální přílohový, hodí se do salátů, gulášů, polévek a pro restování – po varu se hlízy částečně rozsypávají a mírně moučnatí.

Varný typ C se uplatňuje především pro přípravu kaší a těsta, používá se na hranolky, do bramboráků a bramborových placek – hlízy po varu moučnatí a rozsypávají se, jsou rozvářivé.

Varný typ D uvádíme spíše pro úplnost, používá se totiž při výrobě lihu. Hlízy s hrubou strukturou jsou výrazně moučnaté a velmi se rozvařují.

Brambory: Evropa je měla za okrasné rostliny

Brambory: Evropa je měla za okrasné rostliny

Rané brambory: K rychlé spotřebě

Pro rané brambory je typická nedozrálá, tenká slupka, která se loupe, a dynamický nárůst hlíz. Konzumují se už v létě, jsou určeny především k rychlé spotřebě (období skladovatelnosti uvádíme zvlášť u každé odrůdy). V porovnání s pozdními odrůdami obsahují méně škrobu, ale více vody a bílkovin. Mezi rané konzumní brambory řadíme odrůdy velmi rané a rané.

  • Velmi rané brambory: doba vegetace je do 90 dní

Belarosa: červená odrůda vhodná do sušších půd. Varný typ B. Dosahuje stabilních a vysokých výnosů dobré kvality, není citlivá na stres ze sucha. Skladovatelnost dlouhodobá – březen.

Colette: žlutá odrůda, varný typ BA. Skladovatelnost dlouhodobá – duben.

Corina: kvalitní přílohová odrůda kompaktní konzistence, se žlutou dužninou a hladkou, pevnou slupkou, mělkými očky, oválného tvaru a varného typu B. Dužnina po uvaření netmavne. Skladovatelnost střednědobá – leden.

Impala: tradiční odrůda varného typu B. Pyšní se velmi vysokými výnosy v raných termínech v plné zralosti. Skladovatelnost střednědobá – březen.

Magda: odrůda pro letní a podzimní konzum, lze ji využít i pro úpravu smažením na hranolky, varný typ B. Skladovatelnost střednědobá – prosinec.

Monika: vhodná pro velmi rané sklizně, varný typ B. Po uvaření má pevnou konzistenci a netmavne. Skladovatelnost střednědobá – leden.

Red Sonia: odrůda s červenou, velmi hladkou slupkou a příjemnou chutí. Dá se prát a dobře skladovat. Začíná se prosazovat mezi znalci konzumní kvality. Je úspěšná v zemích, kde hlavní roli na trhu hrají červenoslupké odrůdy. Varný typ B. Skladovatelnost dlouhodobá – březen.

Rosara: odrůda s červenou hladkou slupkou varného typu BA. Skladovatelnost střednědobá – leden

  • Rané brambory: doba vegetace je 90 až 110 dní

Adéla: velký výnos, výborná chuť, varný typ B. Neklíčí až do pozdního jara. Skladovatelnost dlouhodobá – duben.

Belana: velmi kvalitní, pevně vařivá salátová stolní odrůda s velmi dobrou chutí. Varný typ se označuje jako A/AB. Skladovatelnost: střednědobá – leden.

Dali: velmi chutná, vhodná i pro dlouhodobé skladování. Varný typ BA vhodný na pevnější přípravu brambor. Skladovatelnost: dlouhodobá – březen.

Elfe: výborná chuť, pevnější konzistence, vhodná i na loupání (netmavne) a balení, varný typ B. Skladovatelnost: střednědobá – leden.

Esmee: odrůda s červenou slupkou a vysokým výnosem velkých vzhledných hlíz, varný typ AB. Skladovatelnost: dlouhodobá – březen.

Marabel: nenáročná, s velmi dobrou chutí a vysokým výnosem. Varný typ B. Skladovatelnost: střednědobá – prosinec.

Larisa: nová odrůda varného typu B. Vysoký výnos, výborná chuť. Skladovatelnost: dlouhodobá – duben.

Vysočina: pevnější konzistence, výborná chuť, velmi vhodná i na loupání (netmavne) a balení, varný typ AB. Skladovatelnost: střednědobá – leden.

Není nad český česnek: Jak jej vypěstovat

Není nad český česnek: Jak jej vypěstovat

Polorané brambory: K dlouhodobému uskladnění

Hodí se především k dlouhodobému uskladnění, doba jejich vegetace je 110 až 130 dní.

Agria: poloraná až pozdní odrůda, přílohová, s využitím na hranolky, chipsy, suché produkty a velmi vhodná i pro běžný konzum. Varný typ B. Skladovatelnost: dlouhodobá.

Antonia: salátová odrůda s vynikající chutí, varný typ AA. Kombinace vysoké výnosnosti a chuťové kvality. Skladovatelnost: dlouhodobá – duben.

Bernina: salátová i přílohová odrůda výborné kvality a chutě, pevná konzistence, vhodná na loupání. Varný typ A. Skladovatelnost: dlouhodobá – duben.

Concordia: nová perspektivní kvalitní odrůda, stabilní, s pravidelným oválným tvarem, velmi mělkými očky a hladkou slupkou, varný typ B. Skladovatelnost: dlouhodobá – duben.

Dominika: kvalitní odrůda, velmi vysoký výnos, velké hlízy, jemná struktura, varný typ A. Skladovatelnost: dobrá.

Ditta: salátová odrůda s vysokým výnosem a nezaměnitelnou máslovou chutí, varný typ AB. Skladovatelnost: dlouhodobá – březen.

Laura: konzumní odrůda odolná háďátku bramborovému, virovým chorobám i obecné strupovitosti. Varný typ B. Skladovatelnost: dlouhodobá – březen.

Red Anna: červená odrůda s vysokým výnosem varného typu AB. Skladovatelnost: velmi dobrá.

Jak a kde skladovat sklizenou úrodu

Jak a kde skladovat sklizenou úrodu

Pozdní brambory: Pro průmyslové městování

Jsou vhodné spíše pro průmyslové pěstování.

Jelly: Pozdní odrůda s vysokým výnosem vzhledných velkých hlíz, velmi dobrá kvalita konzumu, varný typ B. Skladovatelnost: dlouhodobá.

Slunečnice topinambur je skvělá pro diabetiky. Jak ji pěstovat?

Slunečnice topinambur je skvělá pro diabetiky. Jak ji pěstovat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

31.  3.  2021 |
Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na svých dveřích rozhodně musíte mít

Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na s…

Věnec na dveřích vás příjemně naladí při každém příchodu domů. Právě teď je nejvyšší čas vytvořit nějaký s velikonoční tématikou. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější kousky. Inspirujte se!

31.  3.  2021 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

2.  4.  2021 | | 3 N/A
Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít…

Trvalka šanta kočičí se čím dál častěji uplatňuje v okrasných výsadbách. Nenáročná rostlina, vzhledově připomínající levanduli či yzop, má podobné nároky na pěstování a stejně jako uvedené druhy má i ona léčivé účinky. Navíc, máte-li doma kočku, uvidíte, jak si šantu zamiluje. Ne nadarmo je její druhové jméno kočičí.

27.  3.  2021 |
Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velikonočních dekorací. Inspirujte se

Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velik…

Baví vás barvit vajíčka, toužíte po velikonočním věnci na dveře, krásném rozkvetlém zátiší nebo jen hledáte program na odpoledne s dětmi – máme pro vás nespočet nejrůznějších dekorací a výrobků, které si na Velikonoce 2021 můžete vyrobit. Mrkněte do galerie v úvodu článku, níže v článku pak si projděte další desítky jednoduchých i sofistikovaných nápadů. Určitě vám udělají radost.

27.  3.  2021 |