Vypálení trávníku může nastat především v místech s řídkým porostem, v době sucha nebo tam, kde svítí slunce po celý den. Jak se proti němu bránit?
K jevu dochází, když teplota vzduchu přesáhne třicetistupňovou hranici a na stejné nebo vyšší hodnotě se drží po několik následujících dní. Tento problém trápí nejen majitele starších rekreačních trávníků, které bývají řidší, ale týká se i porostů nových a hustých.
Efektivní ochranu představuje řádné zalévání, prováděné především ráno a večer. Pokud máte na zahradě závlahový systém, pak je problém prakticky vyřešen. I na klasickou zahradní hadici, jež vede od čerpadla ze studně, můžete zakoupit nástavec určený pro zalévání trávníků.


Vypalování je signalizováno vznikem nehezkých nahnědlých skvrn
Přes den nezalévat!
Trávník rozhodně nezavlažujte v době, kdy má sluníčko největší sílu, což je zhruba od jedenácti hodin dopoledne do pěti hodin po poledni. Kapky vody působí na stébla jako malé lupy zesilující sluneční svit.

Takto vypadá plocha se zdravým trávníkem • Automatické zavlažování naprogramujte na ráno či večer
Mulčování také chrání
Druhým způsobem ochrany proti vypalování trávy je mulčování. To znamená, že travní stébla zakrácená sekačkou jsou velmi jemně rozsekána a natlačena zpět do trávníku. Tato technologie si získává čím dál větší oblibu.
Na druhou stranu i mulčování dokáže škodit, je-li ho přes míru. Příliš velké množství mulčované hmoty trávník dusí, způsobuje hnilobu a plocha získá nehezký vzhled kombinující zelenou a hnědou barvu.


Mulčování v suchém období pomáhá, ale jen tehdy, když se správně aplikuje
Vyšší porost vám ušetří starosti s vypalováním, navíc v sobě lépe udrží vlhkost, kterou potřebuje pro svůj bujný vzrůst.
Na kyselých půdách navíc při častém mulčování roste mech, takže postupem času budete řešit problém s dvouděložnými plevely. V tom případě doporučuji jednoznačně nesekat. Vyčkejte pár dní, až zaprší a trávník zase získá sílu, která se projeví růstem.
Foto: Gardena