vytisknout velikost písma Ochrana zeleniny před chorobami

Každý z vás touží po kvalitní, vlastnoručně vypěstované zelenině. Jenže leckdy bývá toto snažení poškozeno napadením rostlin některou z chorob. Víte, jaká je před nimi nejlepší ochrana?
Ochrana zeleniny před chorobami

Hlavní zásady úspěšného pěstování

Nejdůležitější zásadou pro úspěšné pěstování zeleniny je přiměřeně zalévat. Nikdy nezalévejte rostliny na list, zvyšuje se tím riziko napadení houbovými chorobami. Důležité je také jednou za měsíc zeleninu přihnojit rozleželým kompostem, který v meziřádcích zapravíte do půdy.

Ve vegetačním období zeleniny nepoužívejte granulovaná hnojiva nebo chlévský hnůj. Zbytečně tím zvýšíte množství dusíkatých látek a zelenina už nebude mít pro váš organismus tak příznivé účinky. Navíc existují i důkazy, že při přehnojení dusíkatými hnojivy dochází mnohem častěji k napadení různými druhy škůdců.

Klepněte pro větší obrázek
Rajčata je nutné dostatečně izolovat od porostu brambor; foto: www.moravoseed.cz

Střídejte stanoviště a provádějte prevenci

Pravidelným střídáním zelenin na jednotlivých záhonech zabráníte vzniku některých závažných chorob, například nádorovitosti kořenů u brukvovitých, alternarióze košťálovin (skvrnitosti) nebo černání kořenů u ředkviček.

Nikdy nepěstujte rajčata nebo okurky v blízkosti brambor. Ty jsou totiž velmi snadným terčem útoku plísně bramborové, která se na další rostliny rychle přenáší. Pokud zjistíte napadení, je nutné velmi rychle zakročit fungicidním přípravkem.

Nejvhodnější je použít osvědčený postřik Kuprikol 50. Z rajčat je nutné odstranit napadené výhony, jinak choroba rychle zničí celou rostlinu. Při rychlém a včasném útoku proti plísním často dosáhnete úspěchu. Postřik můžete používat i preventivně.

Klepněte pro větší obrázek
Černání kořenů se vyskytuje u podzimní výsadby ředkviček, takto vypadá sklizeň zdravé úrody; foto: www.moravoseed.cz

Na nádorovitost kořenů u brukvovitých neexistuje žádný účinný lék. Jako preventivní opatření využijte tyto body:

  • používejte pouze namořená osiva hybridních odrůd, které jsou odolnější
  • střídejte plodiny v dostatečných časových intervalech
  • dostatečně izolujte porosty od řepky olejky
  • důsledně likvidujte napadené rostliny (pálením) a zbytky po sklizni (rozdrťte a zkompostujte)
  • zalévejte vhodným způsobem, tj. ke kořenům
  • nepřehušťujte výsadbu
  • hnojte pouze rozleželým kompostem (obsahuje vyrovnaný poměr živin)

Alternariová skvrnitost se nejčastěji vyskytuje u přehuštěných výsadeb, kde je vysoká vlhkost. Prevencí je používat osvědčená osiva, namořená fungicidními přípravky. Pokud přece jen byly rostliny napadeny, použijte přípravek stejný jako u plísní, tudíž opět Kuprikol 50.

Klepněte pro větší obrázek
Pěstováním nakládaček na vertikálním vedení předejdete nákaze plísní okurkovou; foto: www.moravoseed.cz

Poruchy růstu zeleniny

Zvláště u kedlubnů je známé praskání bulev, za které může nepravidelný přísun vody do půdy. K tomu dochází nejčastěji po prudkém dešti, když bylo předtím delší dobu sucho.

Jediným preventivním krokem je pravidelná a vyrovnaná zálivka, jež platí i pro ředkvičky. U těch se poměrně často vyskytuje mechovatění bulviček, které má stejnou příčinu jako praskání bulev kedlubnů.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby