Každý z vás touží po kvalitní, vlastnoručně vypěstované zelenině. Jenže leckdy bývá toto snažení poškozeno napadením rostlin některou z chorob. Víte, jaká je před nimi nejlepší ochrana?
Hlavní zásady úspěšného pěstování
Nejdůležitější zásadou pro úspěšné pěstování zeleniny je přiměřeně zalévat. Nikdy nezalévejte rostliny na list, zvyšuje se tím riziko napadení houbovými chorobami. Důležité je také jednou za měsíc zeleninu přihnojit rozleželým kompostem, který v meziřádcích zapravíte do půdy.
Ve vegetačním období zeleniny nepoužívejte granulovaná hnojiva nebo chlévský hnůj. Zbytečně tím zvýšíte množství dusíkatých látek a zelenina už nebude mít pro váš organismus tak příznivé účinky. Navíc existují i důkazy, že při přehnojení dusíkatými hnojivy dochází mnohem častěji k napadení různými druhy škůdců.
Rajčata je nutné dostatečně izolovat od porostu brambor; foto: www.moravoseed.cz
Střídejte stanoviště a provádějte prevenci
Pravidelným střídáním zelenin na jednotlivých záhonech zabráníte vzniku některých závažných chorob, například nádorovitosti kořenů u brukvovitých, alternarióze košťálovin (skvrnitosti) nebo černání kořenů u ředkviček.
Nikdy nepěstujte rajčata nebo okurky v blízkosti brambor. Ty jsou totiž velmi snadným terčem útoku plísně bramborové, která se na další rostliny rychle přenáší. Pokud zjistíte napadení, je nutné velmi rychle zakročit fungicidním přípravkem.
Nejvhodnější je použít osvědčený postřik Kuprikol 50. Z rajčat je nutné odstranit napadené výhony, jinak choroba rychle zničí celou rostlinu. Při rychlém a včasném útoku proti plísním často dosáhnete úspěchu. Postřik můžete používat i preventivně.
Černání kořenů se vyskytuje u podzimní výsadby ředkviček, takto vypadá sklizeň zdravé úrody; foto: www.moravoseed.cz
Na nádorovitost kořenů u brukvovitých neexistuje žádný účinný lék. Jako preventivní opatření využijte tyto body:
- používejte pouze namořená osiva hybridních odrůd, které jsou odolnější
- střídejte plodiny v dostatečných časových intervalech
- dostatečně izolujte porosty od řepky olejky
- důsledně likvidujte napadené rostliny (pálením) a zbytky po sklizni (rozdrťte a zkompostujte)
- zalévejte vhodným způsobem, tj. ke kořenům
- hnojte pouze rozleželým kompostem (obsahuje vyrovnaný poměr živin)
Alternariová skvrnitost se nejčastěji vyskytuje u přehuštěných výsadeb, kde je vysoká vlhkost. Prevencí je používat osvědčená osiva, namořená fungicidními přípravky. Pokud přece jen byly rostliny napadeny, použijte přípravek stejný jako u plísní, tudíž opět Kuprikol 50.
Pěstováním nakládaček na vertikálním vedení předejdete nákaze plísní okurkovou; foto: www.moravoseed.cz
Poruchy růstu zeleniny
Zvláště u kedlubnů je známé praskání bulev, za které může nepravidelný přísun vody do půdy. K tomu dochází nejčastěji po prudkém dešti, když bylo předtím delší dobu sucho.
Jediným preventivním krokem je pravidelná a vyrovnaná zálivka, jež platí i pro ředkvičky. U těch se poměrně často vyskytuje mechovatění bulviček, které má stejnou příčinu jako praskání bulev kedlubnů.