Krtek je poměrně milé zvířátko, živící se mnoha druhy hmyzu. Jeho kopečky ale mohou zničit leckterý dokonalý trávník, občas ho musíme ze zahrady vypudit. Čtěte jak na to.
Krtek není přímý škůdce. V zahradě nám vadí vlastně pouze svými projevy a výsledky chování. Nezhledné kopečky a rozrytá zemina mohou narušit estetický dojem lidských výtvorů. V malých zahradách se je snažíme pouze zapudit nebo vyhnat pryč s pozemku. V Británii v některých parcích a na golfových hřištích krty dokonce hubí.´
Varování! Tenhle článek je převzatý ze zdrojů Velké Británie. V naší zemi je hubení krktů považováno za nehumánní a není povoleno, protože krtek je ZÁKONEM CHRÁNĚNÝ ŽIVOČICH.
Dokonce i malé populace krtků mohou způsobovat značné škody na sportovních trávnících, površích hřišť a okrasných trávnících, ale jejich regulace nemusí být prováděna na méně intenzivně obhospodařovaných plochách. Škody jsou vedlejším projevem podzemního způsobu života krtků – živí se žížalami a jinými půdními bezobratlými živočichy žijícími v půdě, a ačkoli se neživí rostlinnou hmotou, mohli by poškozovat kořeny během své tunelovací činnosti.
Ve školkách činí kultivace půdy ze seťových lůžek nebo řádků školek atraktivní místa pro rytí krtků a tunely často sledují linie nedávno zasázeného rostlinného materiálu. To může poškozovat rostliny, protože jsou narušovány jejich kořeny.
Britské ministerstvo zemědělství DEFRA vedlo výzkum metod, které by mohly nahradit trávení krtků některými jedy. Učinilo závěr, že kladení pastí je kompromisem mezi welfare a účinností.
Regulování populací žížal (je k dispozici množství patentovaných biocidů) bude omezovat zásobu potravy pro krtky, ale je důležité připomenout si, že žížaly jsou také velmi důležité pro provzdušnění, zdraví a úrodnost půdy.
Biologie krtka
Krtci (Talpa europea) jsou černavě hnědí savci, kteří žijí po většinu života pod zemí a živí se žížalami a jinými půdními bezobratlými živočichy. Neživí se kořeny rostlin. Krtek o hmotnosti 80 g zkonzumuje cca 50 g červů denně.
Krtci se živí také v půdě žijícími škůdci, například ponravami chroustů!
Mají velmi špatný zrak a používají hmat, sluch a čich, aby vypátrali svou kořist a ucítili nebezpečí.
Vrtají dva typy tunelů, oba o průměru 4 nebo 5 cm v průměru. Tunely bezprostředně pod povrchem půdy jsou vyvrtávány krtky pátrajícími po samičkách během rozmnožovacího období (únor až červen). Hlubší nory – v hloubce 5 až 20 cm pod povrchem půdy jsou používány pro rozmnožování a krmení. Tunely mohou být až několik set metrů dlouhé.
Krtiny na povrchu vznikají ukládáním vyryté půdy. Hnízdní místa se poznají podle velkých krtin. Samičky mají vrhy o třech až pěti mláďatech. Průměrná délka života krtků je tři roky.
Kromě období rozmnožování vedou krtci samotářský život, takže jedno zvíře by mohlo být zodpovědné za viditelnou aktivitu na poměrně velké ploše.
Uprázdněné tunelové systémy jsou často znovu obydleny jinými krtkem ze sousedních ploch.
Způsobované škody
Krtiny jsou hromádky vyryté půdy na povrchu půdy. Tunely pod povrchem okrasných nebo sportovních trávníků způsobují dlouhé hřbítky vyvýšené půdy vysoké cca pět cm. Tyto tunely se mohou propadat, což například na golfových hřištích způsobuje nestandardní výkony a možný nebezpečný povrch.
Tunelování může narušovat kořeny semenáčků nebo čerstvě zasazených rostlin ve školkách nebo okrasných výsadbách, přerušovat kontakt mezi kořeny a půdou, což vede k symptomu sucha a vyprahlosti rostlin.
Krtci by se mohli také prokousávat skrz zakopané kontrolní kabely nebo trubice zavodňovacího systému, jestliže jim leží v cestě.
Metody ochrany
Biologické metody
Sázení pryšce křížmolistého (Euphorbia lathyris) prý odpuzuje krtky, protože výlučky z kořenů mají odpuzující účinek.
Pěstební metody
Některé fungicidy na dostihové plochy obsahující carbendazim nebo thiophanát-metyl jsou také schváleny pro používání ke kontrole žížal na obhospodařovaných okrasných trávnících. Regulace těchto červů omezuje zásobu potravy pro krtky a může mít negativní důsledky pro celkový zdravotní stav půdy.
V blízkosti nor mohou být umisťována elektronická nebo mechanická zařízení, která vydávají zvuky nebo vibrace, aby odpuzovala krtky. Ta mohou být účinná na velkých plochách, ale často jen způsobí přesun krtků na jinou plochu.
Jsou k dispozici pasti na chytání živých krtků, které by měly být používány se stejnou opatrností, aby se zabránilo kontaminaci lidským pachem. Měly by být kontrolovány aspoň jednou denně.
Chemické metody ochrany
Tyto metody praktikují pouze v Británii. Ve většině zemí EU je zabíjení a trávení krktů zakázáno. Proto jsme seznam jedů a jejich působení vypustili.
Zdroj: Šárka Vondrášková, ÚZPI – Agronavigátor