Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?
Ptáci jsou na zahradě obvykle vítáni, protože likvidují přemnožený hmyz a pomáhají opylovat mnohé rostliny, ale v okamžiku, kdy dozrává ovoce na stromech a keřích, mohou být problém. Jedí plody kvůli potravě i proto, že obsahují vodu.
Pokračování 2 / 19
Plody ovoce i plodové zeleniny ochrání například velké vaky ze síťoviny se stahovací šňůrkou. Umístíte je přímo na keř a pomocí šňůrky uzavřete tak, aby ptáci či hmyz nemohli zábranu překonat spodem.
Pokračování 3 / 19
Můžete mít velké sáčky na celou rostlinu, stejně tak je ale možné využít menší sáčky na jednotlivé části úrody.
Pokračování 4 / 19
Použijte například ekologické, síťované sáčky na ovoce, které se prodávají v každém supermarketu.
Pokračování 5 / 19
Sáčky k ochraně plodů si můžete ušít přesně tak velké, jak potřebujete. Použijte staré záclony, organzu, šifon a další látky, které jsou vzdušné, aby plody mohly dozrát.
Pokračování 6 / 19
Jednotlivé plody lze zabalit po jednom. Je to hodně pracné, ale někdy není jiná možnost. K zabalení plodů použijte například staré záclony či organzu. Při uvazování ochrany buďte velmi opatrní, abyste plody nepoškodili.
Pokračování 7 / 19
Schraňujte jednotlivé plastové krabičky, v nichž se prodává ovoce, mohou se ještě hodit. Dozrávající plody do nich totiž můžete opatrně uzavřít, plast ochrání slupku plodů před oklováním.
Pokračování 8 / 19
Kolem velkých stromů i keřů je možné postavit konstrukci z lehkých plastových trubek, na niž poté síť zavěsíte. Zábrana bude od plodů daleko a ty pak budou naprosto v bezpečí.
Pokračování 9 / 19
Není třeba budovat složitou stavbu. Síť lze přehodit i přes jednoduchou konstrukci z pevných plastových hadic.
Pokračování 10 / 19
Pokud konstrukce nedrží dostatečně pevně, lze využít jednoduchý díl – plastovou spojku ve tvaru kříže, která se postará o stabilitu celé stavby.
Pokračování 11 / 19
Pokud máte několik keřů vedle sebe, zvládnete je chránit všechny naráz. Síť proti ptákům seženete v hobbymarketu i na internetu, metr stojí zhruba deset korun. Nezapomeňte síť zabezpečit u země, aby ptáci překážku nepřekonali.
Pokračování 12 / 19
Síť dostanete nad keře poměrně jednoduše, stačí do země zatlouct kůly, přes které ji přehodíte. Aby se netrhala na špičce kůlu, dejte na jeho vrchol dřív než síť ještě otočený květináč, starý hrnek či oříznutou plastovou lahev.
Pokračování 13 / 19
Na malé keříky, například jahody, lze použít jakési vlastnoručně vyrobené cloche v podobě zvonů. Můžete si je vlastnoručně vyrobit, například z jemného chovatelského pletiva. Pokud rostliny zakrýváte ještě v době květu, myslete na to, že se k nim musejí dostat opylovači, případně je potřeba rostliny ručně opylovat.
Pokračování 14 / 19
Využít se dají i drátěné koše na odpadky, které lze koupit za pár korun v obchodech s nábytkem.
Pokračování 15 / 19
Čím nižší rostliny jsou, tím nižší může být i konstrukce. Nad záhony seženete kovové obruče, na něž pak přehodíte síť. Jen se ujistěte, že podpěry jsou dostatečně vysoké, aby síť nepoškodila dozrávající plody.
Pokračování 16 / 19
Na ochranu úrody můžete myslet již před začátkem jejího pěstování a konstrukci vystavit tak, aby později posloužila i k zavěšení sítě.
Pokračování 17 / 19
Úrodu mohou ochránit i různé plašiče, například vlastnoručně vyrobený ze starých CD.
Pokračování 18 / 19
Ptáky plaší i větrníky zapíchnuté kolem rostlin.
Pokračování 19 / 19
Stejně tak lze využít různé třásně: ty, které se používají k ozdobě vánočního stromu, nebo nastříhaný alobal.