vytisknout velikost písma Obrana soukromí: závěs či žaluzie

Při řešení, jak zastínit interiér, máme na výběr, zda použijeme závěsy nebo žaluzie. Jde o to skloubit ochranu obydlí a sladit ji s vlastními estetickými požadavky.
Obrana soukromí: závěs či žaluzie

U nás se považuje stínění oken za samozřejmé, na rozdíl třeba od Holandska, kde je naprosto normální, že se výhled nezatahuje a soukromá obydlí jsou otevřeným divadlem pro náhodného pozorovatele a po setmění se promění v rozzářené vitríny, kde lze vidět jejich obyvatelům doslova až do talíře.

Soukromí především

To je pro většinu z nás nemyslitelné, chceme si své soukromí uchovat jen pro sebe a o nežádoucí pohledy nikdo nestojí. Je to logické, doma se každý chová uvolněně a proč bychom ještě měli myslet na to, že nás někdo může vidět, když zrovna jdeme bez županu z koupelny, že? A nejedná se jen o zakrytí v noci, kdy se pokoje promění v lidská akvária, ale i o denní ochranu, zvlášť pokud jste skutečně na viditelném místě, třeba v úrovni chodníku nebo máte blízko další budovu. Potom je navíc nutné zkombinovat žaluzie nebo závěsy ještě se záclonami nebo okenní fólií.

Závěsy nebo žaluzie?

Závěsy už dávno nepůsobí jako těžká a zaprášená součást interiérů, ale díky moderním designům působí svěžím a lehkým dojmem. Často se také s nimi ve stejném nebo podobném materiálu sladí další část interiéru, jako třeba potah na křesle. Vzory se často vrací k retro stylu a v současné době jsou trendem jásavé barvy nebo naopak ostrý kontrast, například černé a bílé.

Milovníci klasiky ale nemusí zoufat, oblíbené čtvercové nebo květinové vzory jsou evergreenem s nepřeberným množstvím variant, stejně jako nikdy nevyjdou z módyjednobarevné materiály. S pomocí hezkých závěsů tak dostane každá místnost okamžitě dojem útulnosti a zabydlenosti. Při jejich výběru je nutné myslet nejen na to, jak vám budou doma ladit, ale je dobré zjistit si vlastnosti vybraného materiálu a to především propustnost světla. Je možné, že si koupíte krásné závěsy, ale po setmění vám do bytu stejně bude vidět.

Žaluzie jako součást interiéru

Nejen pro vyznavače nerušivého čistého stylu a rovných linií je tady alternativa v podobě okenních žaluzií. Naprosto nenápadné i jako očividná součást interiéru, takové dnes mohou být. Ať už hliníkové, plastové, látkové nebo i dřevěné, vždy budou působit ladně a upraveně. Elegantně a stylově působí také horizontální žaluzie nebo posuvné zástěny. Jejich napnuté linie dodají každému pokoji lehkost a eleganci. Nabídka je pestrá, už dávno si pod tímto pojmem nemusíme představit jen bílé, řetízkem spojené pásky, které bývaly častým doplňkem kanceláří. Pokud přesto zatoužíme po přírodním stylu můžeme využít žaluzií dřevěných či imitací dřeva. Dobrou alternativou mohou být bambusové žaluzie, které jsou od dřevěných k nerozeznání a jedná se čistě o přírodní materiál. Jejich výhodou je i lehkost lamel a užití ve vlhčích prostorách, jako jsou koupelny nebo vnitřní bazény.

Jak na to…

U závěsů i žaluzií jsou dnes firmy schopné vám při pouhém sdělení rozměru vašich oken a samozřejmě výběru materiálu, zhotovit požadované výrobky, které stačí jen nainstalovat nebo pověsit. U žaluzií je často lepší zvolit specializovanou firmu a pozvat si technika i na vyměření rozměrů, kalkulace je obvykle zdarma a montáž bývá většinou v ceně. Podobně u zakázkové výroby závěsů bývá zpracování většinou zdarma, zaplatíte pouze cenu za materiál. Kdo si troufá, může si užít luxus naprosté bezstarostnosti a vše vyřídit pohodlně z domu od počítače. Není ani zapotřebí obávat se, že vámi vybraný materiál nebude mít přesně ty vlastnosti, jako má na fotografii v prohlížeči, firma vám totiž předem zašle vzorek. Zakázková výroba se vyplatí hlavně u dražších materiálů, výrobce vám garantuje preciznost provedené práce.

…a za kolik

V obchodech lze také zakoupit již přímo hotové závěsy i záclony v běžných rozměrech, jejich výhodou je, že nemusíte na nic čekat, koupíte a rovnou pověsíte, nezřídka se tyto výrobky prodávají již s jezdci, látkovými oky nebo kroužky, takže stačí jen je na garnýž navléknout a máte domácí pohodu. Ceny začínají v řádech stokorun, takže je snadné pořídit si i více variant a střídat je třeba podle ročních období. Kvalitní materiály jsou většinou dražší, nesmíme zapomínat ani navhodnou garnýž.

Další možnost: hliník a plast

Hliníkové nebo plastové žaluzie jsou klasika, pokud je možnost, dají se instalovat do prostoru mezi okenními skly a úplně je můžete přestat vnímat, nikde nezavazí a není ani nutné je příliš čistit. Barevných variant je spousta. Ty nejobyčejnější bílé plastové žaluzie se pohybují v řádech stokorun, ceny stoupají u nejkvalitnějších a atypických až do několika tisíců korun za metr čtvereční. Zvlášť drahé jsou například žaluzie ke střešním oknům, ale ty jsou navíc opatřenévlastním motorem. Připlatíte si i za přírodní vzhled žaluzií, zatímco ale imitace s dřevěným dekorem vyjde dráž jen o pár stovek, za originální dřevěné už to budou tisíce. Pravdou je, že je mnohdy na první pohled nerozeznáte.

Nároky na údržbu

V jednoduchosti udržování čistoty jednoznačně vítězí žaluzie. I když se samozřejmě především na horizontálních žaluziích prach usazuje, v obchodech dnes koupíte speciální čističe lamel i vhodné přípravky na ošetření, to se týká hlavně dřevěných a bambusových žaluzií. Pokud jsou žaluzie mezi okenními skly, je jejich údržba zanedbatelná. Látkové žaluzie se samozřejmě musí čistit odborně dle pokynů dodavatele.

Údržba závěsů je o něco náročnější, něž samotné pořizování a vybírání. Závěsy podobně jako všechny bytové textilie mají tendenci více absorbovat prachové částice a je nutné se jich zbavovat. Částečně to docílíte alespoň občasným vytřepáním a vyklepáním, ale jednoduší a účinnější bude vysát občas vysavačem, tak jak visí, s regulovaným výkonem. Pokud musíte závěsy skutečně vyprat a nedají se prát v pračce, potom vás před namáhavým praním v ruce, sušením a žehlením uchrání jen čistírna. Je proto důležité, zjistit si předem, jak náročný je materiál na údržbu. Odměnou vám ale budou chráněná okna a útulný domov.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |
Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

5.  11.  2019 |
Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se n…

Retro styl je zpět. A to nejen v bytovém designu. Do módy se vrátily i tradiční vánoční ozdoby, které si pamatujete z dětství. Našli jsme pro vás ty nejkrásnější. Inspirujte se ve fotogalerii a podívejte se, za kolik se nové retro ozdoby dají sehnat.

12.  11.  2019 |
Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem světa. Jak ho správně jíst a pěstovat?

Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem…

Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.

16.  11.  2019 |