vytisknout velikost písma Objevte zapomenutou bylinku devětsil. Má skvělé léčivé účinky nejen proti horečce

Devětsil roste na březích řek a potoků i na kraji lesů. Prostě tam, kde je dostatečně vlhko. Kolemjdoucí nejprve upoutá výrazná vůně, ale pak i krásné výrazné květy. Jeho léčivé účinky však stojí za vyzkoušení.

Devětsil je léčivá bylina se silným oddenkem. Z něho na jaře nejprve vyrazí vysoká lodyha s květy, které jsou větší než podběl, ale jsou mu podobné, protože obě rostliny patří do čeledi hvězdicovitých. Na rozdíl od žlutých květů podbělu jsou ty devětsilu lékařského špinavě purpurové až bledě růžové. Devětsil kvete od března do května.

Česnek podivný: Jak si na něm pochutnat

Česnek podivný: Jak si na něm pochutnat

Úvodní foto: Istock

Listy rostliny vyrazí až po odkvětu květů. Jsou dlouze řapíkaté s nápadně velkou, trojhranně srdčitou, mělce zubatou čepelí, která mnohdy dosahuje rozpětí až 50 centimetrů. Jde o jedny z největších listů, které rostou na rostlinách běžně se vyskytujících v Česku. Jeho silná vůně může být pro mnoho lidí až odpuzující. Rostlina roste na vlhkých, či dokonce silně podmáčených loukách, březích potoků či řek, řidčeji i v příkopech a na okrajích cest. Všude ale musí být vlhká a vápenitá půda.

Léčí oddenky, listy i kořen

Společně s podbělem patří devětsil k nejstarším používaným léčivkám, jeho účinky znali lidé už ve starověku. Devětsil obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, sliz, fenol, cholin, inulin, další sloučeniny a účinné látky, stejně jako minerální soli. Kořen můžete vykopat ještě před rozkvětem květů – to předpokládá, že si budete pamatovat, kde bylina roste, protože bez květů i listů je fakt těžké ji najít. Kořen pomáhá proti horečce.

Sedmikráska chudobka je plná vitamínů. Drobný kvítek vyléčí kašel i poraněnou kůži

Sedmikráska chudobka je plná vitamínů. Drobný kvítek vyléčí kašel i poraněnou kůži

Oddenek napomáhá pocení a proti horečce, astmatu, dně a epilepsii. Látky v něm obsažené působí i proti křečím, a to jak dýchacích cest, tak křečím  žaludku či žlučníku. Léčí i močové ústrojí a působí proti zácpě. Bylinkáři doporučují sušit oddenek co nejrychleji, ale přitom ve stínu. V případě umělého sušení nesmí teplota překročit 40 stupňů.

Z kořene i oddenku připravujeme čaj. Jednu čajovou lžičku nasušeného kořene či oddenku louhujeme přes noc ve čtvrt litru vody, ráno zahřejeme a poté scedíme. Pijeme jeden, maximálně dva šálky denně. Obklad z odvaru kořene lze použít na křečové žíly, hemeroidy a opuchliny.

Pampeliška: Zatočí s revmatismem, vyčistí játra

Pampeliška: Zatočí s revmatismem, vyčistí játra

Velké listy používáme na obklady. Omyté listy rozmělníme a přiložíme na rány. Sáhnout po nich můžete v případě vykloubenin a výronů kloubů. Použít je lze i v případech kožních zánětů, odřenin, pálivých ran, a údajně dokonce i v případě zhoubných nádorů.

Používejte i ve směsích

Komu vadí silná vůně devětsilu, může bylinu užívat ve směsi s jinými léčivkami. Sušený oddenek lze rozmíchat i ve víně, které přehluší jeho silnou vůni. Protože je devětsil silná bylina, nelze ji užívat dlouhodobě a její užívání se nedoporučuje dětem a kojícím ženám.

Mezi devětsily patří ještě bíle kvetoucí devětsil bílý, jehož květy vykvétají ještě na sněhu a skutečně výrazně páchnou. Devětsil japonský má čistě bílé až nažloutlé kvítky jen na vrcholu stvolu. Ani jeden se jako léčivá bylina neužívá.

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Stinná místa v blízkosti budov, často orientovaná severním směrem nebo nacházející se pod vyššími stromy, trápí leckterého zahrádkáře. Poradíme vám, kterým trvalkám se daří právě ve stínu nebo polostínu. Které spolehlivě porostou tam, kde se nedaří ani trávníku, které dát na záhon?

4.  5.  2021 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradyZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyPlánování a architekturaOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče