Z oddenku nejdříve vyrostou výrazné květy. Istockphoto.com

Z oddenku nejdříve vyrostou výrazné květy. | Istockphoto.com

Květy jsou tak výrazné, že jsou v podstatě nepřehlédnutelné. Istockphoto.com

Květy jsou tak výrazné, že jsou v podstatě nepřehlédnutelné. | Istockphoto.com

Po odkvětu vyrazí rostlině léčivé listy. Istockphoto.com

Po odkvětu vyrazí rostlině léčivé listy. | Istockphoto.com

Listy patří k největším, které se na rostlinách v Česku běžně vyskytují. Istockphoto.com

Listy patří k největším, které se na rostlinách v Česku běžně vyskytují. | Istockphoto.com

Devětsil japonský je podobný, ale mezi léčivky nepatří. Istockphoto.com

Devětsil japonský je podobný, ale mezi léčivky nepatří. | Istockphoto.com

Ani devětsil bílý, ten navíc divně páchne. Istockphoto.com

Ani devětsil bílý, ten navíc divně páchne. | Istockphoto.com

Květy jsou tak výrazné, že jsou v podstatě nepřehlédnutelné. Istockphoto.com
Po odkvětu vyrazí rostlině léčivé listy. Istockphoto.com
Listy patří k největším, které se na rostlinách v Česku běžně vyskytují. Istockphoto.com
Devětsil japonský je podobný, ale mezi léčivky nepatří. Istockphoto.com
6
Fotogalerie

Objevte zapomenutou bylinku devětsil. Má skvělé léčivé účinky nejen proti horečce

Devětsil roste na březích řek a potoků i na kraji lesů. Prostě tam, kde je dostatečně vlhko. Kolemjdoucí nejprve upoutá výrazná vůně, ale pak i krásné výrazné květy. Jeho léčivé účinky však stojí za vyzkoušení.

Devětsil je léčivá bylina se silným oddenkem. Z něho na jaře nejprve vyrazí vysoká lodyha s květy, které jsou větší než podběl, ale jsou mu podobné, protože obě rostliny patří do čeledi hvězdicovitých. Na rozdíl od žlutých květů podbělu jsou ty devětsilu lékařského špinavě purpurové až bledě růžové. Devětsil kvete od března do května.

Úvodní foto: Istock

Listy rostliny vyrazí až po odkvětu květů. Jsou dlouze řapíkaté s nápadně velkou, trojhranně srdčitou, mělce zubatou čepelí, která mnohdy dosahuje rozpětí až 50 centimetrů. Jde o jedny z největších listů, které rostou na rostlinách běžně se vyskytujících v Česku. Jeho silná vůně může být pro mnoho lidí až odpuzující. Rostlina roste na vlhkých, či dokonce silně podmáčených loukách, březích potoků či řek, řidčeji i v příkopech a na okrajích cest. Všude ale musí být vlhká a vápenitá půda.

Léčí oddenky, listy i kořen

Společně s podbělem patří devětsil k nejstarším používaným léčivkám, jeho účinky znali lidé už ve starověku. Devětsil obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, sliz, fenol, cholin, inulin, další sloučeniny a účinné látky, stejně jako minerální soli. Kořen můžete vykopat ještě před rozkvětem květů – to předpokládá, že si budete pamatovat, kde bylina roste, protože bez květů i listů je fakt těžké ji najít. Kořen pomáhá proti horečce.

Oddenek napomáhá pocení a proti horečce, astmatu, dně a epilepsii. Látky v něm obsažené působí i proti křečím, a to jak dýchacích cest, tak křečím  žaludku či žlučníku. Léčí i močové ústrojí a působí proti zácpě. Bylinkáři doporučují sušit oddenek co nejrychleji, ale přitom ve stínu. V případě umělého sušení nesmí teplota překročit 40 stupňů.

Z kořene i oddenku připravujeme čaj. Jednu čajovou lžičku nasušeného kořene či oddenku louhujeme přes noc ve čtvrt litru vody, ráno zahřejeme a poté scedíme. Pijeme jeden, maximálně dva šálky denně. Obklad z odvaru kořene lze použít na křečové žíly, hemeroidy a opuchliny.

Velké listy používáme na obklady. Omyté listy rozmělníme a přiložíme na rány. Sáhnout po nich můžete v případě vykloubenin a výronů kloubů. Použít je lze i v případech kožních zánětů, odřenin, pálivých ran, a údajně dokonce i v případě zhoubných nádorů.

Používejte i ve směsích

Komu vadí silná vůně devětsilu, může bylinu užívat ve směsi s jinými léčivkami. Sušený oddenek lze rozmíchat i ve víně, které přehluší jeho silnou vůni. Protože je devětsil silná bylina, nelze ji užívat dlouhodobě a její užívání se nedoporučuje dětem a kojícím ženám.

Mezi devětsily patří ještě bíle kvetoucí devětsil bílý, jehož květy vykvétají ještě na sněhu a skutečně výrazně páchnou. Devětsil japonský má čistě bílé až nažloutlé kvítky jen na vrcholu stvolu. Ani jeden se jako léčivá bylina neužívá.

Doporučujeme

Články odjinud