vytisknout velikost písma Objevte zapomenutou bylinku devětsil. Má skvělé léčivé účinky nejen proti horečce

Devětsil roste na březích řek a potoků i na kraji lesů. Prostě tam, kde je dostatečně vlhko. Kolemjdoucí nejprve upoutá výrazná vůně, ale pak i krásné výrazné květy. Jeho léčivé účinky však stojí za vyzkoušení.

Devětsil je léčivá bylina se silným oddenkem. Z něho na jaře nejprve vyrazí vysoká lodyha s květy, které jsou větší než podběl, ale jsou mu podobné, protože obě rostliny patří do čeledi hvězdicovitých. Na rozdíl od žlutých květů podbělu jsou ty devětsilu lékařského špinavě purpurové až bledě růžové. Devětsil kvete od března do května.

Česnek podivný: Jak si na něm pochutnat

Česnek podivný: Jak si na něm pochutnat

Úvodní foto: Istock

Listy rostliny vyrazí až po odkvětu květů. Jsou dlouze řapíkaté s nápadně velkou, trojhranně srdčitou, mělce zubatou čepelí, která mnohdy dosahuje rozpětí až 50 centimetrů. Jde o jedny z největších listů, které rostou na rostlinách běžně se vyskytujících v Česku. Jeho silná vůně může být pro mnoho lidí až odpuzující. Rostlina roste na vlhkých, či dokonce silně podmáčených loukách, březích potoků či řek, řidčeji i v příkopech a na okrajích cest. Všude ale musí být vlhká a vápenitá půda.

Léčí oddenky, listy i kořen

Společně s podbělem patří devětsil k nejstarším používaným léčivkám, jeho účinky znali lidé už ve starověku. Devětsil obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, sliz, fenol, cholin, inulin, další sloučeniny a účinné látky, stejně jako minerální soli. Kořen můžete vykopat ještě před rozkvětem květů – to předpokládá, že si budete pamatovat, kde bylina roste, protože bez květů i listů je fakt těžké ji najít. Kořen pomáhá proti horečce.

Sedmikráska chudobka je plná vitamínů. Drobný kvítek vyléčí kašel i poraněnou kůži

Sedmikráska chudobka je plná vitamínů. Drobný kvítek vyléčí kašel i poraněnou kůži

Oddenek napomáhá pocení a proti horečce, astmatu, dně a epilepsii. Látky v něm obsažené působí i proti křečím, a to jak dýchacích cest, tak křečím  žaludku či žlučníku. Léčí i močové ústrojí a působí proti zácpě. Bylinkáři doporučují sušit oddenek co nejrychleji, ale přitom ve stínu. V případě umělého sušení nesmí teplota překročit 40 stupňů.

Z kořene i oddenku připravujeme čaj. Jednu čajovou lžičku nasušeného kořene či oddenku louhujeme přes noc ve čtvrt litru vody, ráno zahřejeme a poté scedíme. Pijeme jeden, maximálně dva šálky denně. Obklad z odvaru kořene lze použít na křečové žíly, hemeroidy a opuchliny.

Pampeliška: Zatočí s revmatismem, vyčistí játra

Pampeliška: Zatočí s revmatismem, vyčistí játra

Velké listy používáme na obklady. Omyté listy rozmělníme a přiložíme na rány. Sáhnout po nich můžete v případě vykloubenin a výronů kloubů. Použít je lze i v případech kožních zánětů, odřenin, pálivých ran, a údajně dokonce i v případě zhoubných nádorů.

Používejte i ve směsích

Komu vadí silná vůně devětsilu, může bylinu užívat ve směsi s jinými léčivkami. Sušený oddenek lze rozmíchat i ve víně, které přehluší jeho silnou vůni. Protože je devětsil silná bylina, nelze ji užívat dlouhodobě a její užívání se nedoporučuje dětem a kojícím ženám.

Mezi devětsily patří ještě bíle kvetoucí devětsil bílý, jehož květy vykvétají ještě na sněhu a skutečně výrazně páchnou. Devětsil japonský má čistě bílé až nažloutlé kvítky jen na vrcholu stvolu. Ani jeden se jako léčivá bylina neužívá.

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče