vytisknout velikost písma Objevte zapomenutou bylinku devětsil. Má skvělé léčivé účinky nejen proti horečce

Devětsil roste na březích řek a potoků i na kraji lesů. Prostě tam, kde je dostatečně vlhko. Kolemjdoucí nejprve upoutá výrazná vůně, ale pak i krásné výrazné květy. Jeho léčivé účinky však stojí za vyzkoušení.

Devětsil je léčivá bylina se silným oddenkem. Z něho na jaře nejprve vyrazí vysoká lodyha s květy, které jsou větší než podběl, ale jsou mu podobné, protože obě rostliny patří do čeledi hvězdicovitých. Na rozdíl od žlutých květů podbělu jsou ty devětsilu lékařského špinavě purpurové až bledě růžové. Devětsil kvete od března do května.

Česnek podivný: Jak si na něm pochutnat

Česnek podivný: Jak si na něm pochutnat

Úvodní foto: Istock

Listy rostliny vyrazí až po odkvětu květů. Jsou dlouze řapíkaté s nápadně velkou, trojhranně srdčitou, mělce zubatou čepelí, která mnohdy dosahuje rozpětí až 50 centimetrů. Jde o jedny z největších listů, které rostou na rostlinách běžně se vyskytujících v Česku. Jeho silná vůně může být pro mnoho lidí až odpuzující. Rostlina roste na vlhkých, či dokonce silně podmáčených loukách, březích potoků či řek, řidčeji i v příkopech a na okrajích cest. Všude ale musí být vlhká a vápenitá půda.

Léčí oddenky, listy i kořen

Společně s podbělem patří devětsil k nejstarším používaným léčivkám, jeho účinky znali lidé už ve starověku. Devětsil obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, sliz, fenol, cholin, inulin, další sloučeniny a účinné látky, stejně jako minerální soli. Kořen můžete vykopat ještě před rozkvětem květů – to předpokládá, že si budete pamatovat, kde bylina roste, protože bez květů i listů je fakt těžké ji najít. Kořen pomáhá proti horečce.

Sedmikráska chudobka je plná vitamínů. Drobný kvítek vyléčí kašel i poraněnou kůži

Sedmikráska chudobka je plná vitamínů. Drobný kvítek vyléčí kašel i poraněnou kůži

Oddenek napomáhá pocení a proti horečce, astmatu, dně a epilepsii. Látky v něm obsažené působí i proti křečím, a to jak dýchacích cest, tak křečím  žaludku či žlučníku. Léčí i močové ústrojí a působí proti zácpě. Bylinkáři doporučují sušit oddenek co nejrychleji, ale přitom ve stínu. V případě umělého sušení nesmí teplota překročit 40 stupňů.

Z kořene i oddenku připravujeme čaj. Jednu čajovou lžičku nasušeného kořene či oddenku louhujeme přes noc ve čtvrt litru vody, ráno zahřejeme a poté scedíme. Pijeme jeden, maximálně dva šálky denně. Obklad z odvaru kořene lze použít na křečové žíly, hemeroidy a opuchliny.

Pampeliška: Zatočí s revmatismem, vyčistí játra. Jak ji užívat?

Pampeliška: Zatočí s revmatismem, vyčistí játra. Jak ji užívat?

Velké listy používáme na obklady. Omyté listy rozmělníme a přiložíme na rány. Sáhnout po nich můžete v případě vykloubenin a výronů kloubů. Použít je lze i v případech kožních zánětů, odřenin, pálivých ran, a údajně dokonce i v případě zhoubných nádorů.

Používejte i ve směsích

Komu vadí silná vůně devětsilu, může bylinu užívat ve směsi s jinými léčivkami. Sušený oddenek lze rozmíchat i ve víně, které přehluší jeho silnou vůni. Protože je devětsil silná bylina, nelze ji užívat dlouhodobě a její užívání se nedoporučuje dětem a kojícím ženám.

Mezi devětsily patří ještě bíle kvetoucí devětsil bílý, jehož květy vykvétají ještě na sněhu a skutečně výrazně páchnou. Devětsil japonský má čistě bílé až nažloutlé kvítky jen na vrcholu stvolu. Ani jeden se jako léčivá bylina neužívá.

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování