O úrodě malin rozhoduje řez ve správný čas

O úrodě malin rozhoduje řez ve správný čas

Nádherně voní a ještě lépe chutnají. Kam je zasadit, kdy sklízet a řezat, bývá pro zahrádkáře mnohdy neřešitelným rébusem. Pár rad vám pomůže hádanku rozluštit.

Kde se maliníku daří

První zmínky o malinách pocházejí z období 3. století př. n. l., kdy se divoce rostoucí plody používaly jako lék a prostředek proti stárnutí. Současný trh nabízí odrůdy žlutých, červených a fialových malin, od jednouplodících až po remontantní. Velkou úrodu však sklidí jen ten, kdo ví, jak se o keře postarat.

Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami. Maliny jsou také poměrně citlivé na obsah chloru v půdě, proto nepoužíváme chlorové vápno na vápnění půdy. Pro maliník je ideální poloha orientovaná na jih, kam slunce svítí alespoň šest hodin denně. Na zastíněných místech keře sice bujně rostou, ale méně plodí.

Bez konstrukce to nepůjde

Mladé rostlinky maliníku se sázejí na podzim nebo časně zjara ve vzdálenosti 2,5 až 3 metry k opoře z drátěného pletiva nebo mezi dva dráty ukotvené k pevné konstrukci. Sázíme mělce, dobře rozprostřeme kořeny
a dobře udusáme půdu.

VIDEO: Podívejte se, co si připravit z malin ze zahrádky. Potěšíte celou rodinu!

Pokračování 2 / 4

Proč je řez maliníku důležitý

Některé maliny plodí na loňských výhonech, jiná odrůda na letošních letorostech. Účelem řezu je podpořit vývin nových letorostů, které dávají základ nové úrodě, odstranit odplozené výhony a prosvětlit keře. Na jeden metr porostu se doporučuje ponechat 8 až 10 dobře vyvinutých výhonů.

Pokračování 3 / 4

Řez malin závisí na tom, kdy plodí

Jak se v tom vyznat, kdy keře seříznout? Odrůdy malin, které sklízíme v průběhu července, řežeme na podzim, pozdní odrůdy se sklizní v srpnu
a začátkem září, seřezáváme až na jaře. Ty totiž plodí na výhonech, které vyrostou během sezony. Pěstování remontantních malin je však náročnější
v tom, že odplozené výhony se musejí vystříhat a nové upevnit na vedení tak, aby v příštím roce dobře plodily. Během vegetace odstraňujeme všechny výhony, které nebudeme potřebovat k dalšímu pěstování (slabé, přebytečné, suché). Ponecháváme jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo.
V předjaří dokončíme řez, kdy odstraníme přebytečné výhony (které jsme za vegetace ponechali ve větším počtu) a ponechaným výhonkům pouze zakrátíme vrcholky.

Pokračování 4 / 4

Vyberte si odrůdu

Maliny plodí na jednoletém či dvouletém dřevě a podle toho se odrůdy rozlišují na jednouplodící a stáleplodící, známé i pod pojmem remontantní. Na jednouplodícím maliníku dozrávají plody zpravidla od července na loňských výhonech. První maliny remontantních odrůd lze sklízet od poloviny července, ale hlavní úroda bývá až na podzim, kdy dozrávají plody na nových výhonech. Takže dvě sklizně v jednom roce, kdo by odolal?

Jednouplodící maliníky

 • Tulameen potěší poměrně velkými, sladkými, aromatickými malinami již začátkem června. Je tedy nejranější a mezi zahrádkáři nejoblíbenější odrůdou maliníku, která se na světovém trhu drží již patnáct let! Kromě vynikající kvality malin odrůda poměrně slušně odolává plísňovým a bakteriálním chorobám odumírání kořenů (Phytophthora rubi).
 • Canby je odolná a všestranná americká odrůda s vyšší odolností proti houbovým chorobám. Chuť plodů je velmi aromatická a sladká, dozrává na počátku července. Náš tip: Pro udržení dobrého zdravotního stavu keře je nutné časté prosvětlování a redukce plodných výhonů.
 • Od švýcarských šlechtitelů pochází oblíbená odrůda Zeva II, vhodná především do teplých a středních pěstitelských oblastí. Plodnost je velká a pravidelná. Zeva III patří mezi maliníky stáleplodící. Odrůda je citlivá na přísušek, proto v parných dnech nezapomínáme na pravidelnou zálivku.
 • Bulharský Rubín je naopak vhodný do podhůří. V teplejších oblastech plody často přezrávají, což v chladnější lokalitě nehrozí. Odrůda si získala oblibu pro pravidelnou plodnost a kvalitní aromatické plody.
 • Dvě odrůdy z domácí produkce Granát a Mája poskytují možnost postupné sklizně. Granát dozrává postupně od poloviny června do poloviny července a je vhodný spíše pro kuchyňské využití. Mája se sklízí o čtrnáct dní později a lépe se hodí pro přímou konzumaci.

Remontantní maliníky

Červené:

 • Heritage je odrůda maliníku, která má velmi kvalitní, středně velké plody, vhodné pro přímou konzumaci i pro zpracování. Vyniká odolností vůči houbovým chorobám a dlouhou plodností. Zraje od poloviny srpna až do konce září.
 • Slovenské nenáročné odrůdy Ada a Medea vynikají pevnými aromatickými plody a dlouhou dobou sklizně, která trvá od poloviny srpna až do zámrazu.
 • Jediný maliník do nádob na terasy a balkony je odrůda Autumn Bliss. Kompaktní keř je obsypán velkými a pevnými plody od srpna až do prvních mrazů.

Od žluté po fialovou:

 • Golden Bliss – plod středně velký, žlutý, kuželovitého tvaru, středně pevný. Pozdní.
 • Valentina – plody jsou středně velké, mají zlatooranžovou barvu
  a výbornou, sladkou chuť.
 • Apricot  velké pevné oranžové plody s výraznou chutí i aromatem.
 • GlenCoe – tmavě fialové plody vynikající chuti, beztrnná odrůda.

Doporučujeme

Články odjinud