Předvánoční shon a následné návštěvy dávají mnohým jistě zabrat. A co víc, brzy se rozloučíme se starým rokem a uvítáme nový. Dopřejte si ještě před tím chvíli jen pro sebe a užijte si bylinkovou koupel.
Vůbec nepotřebujete velké lázeňské prostory k tomu, abyste se zbavili únavy a stresu. Na tyto nepříjemné stavy platí pravidelné bylinkové koupele, jež by neměly chybět na sklonku každého dne. Nejen že vás příjemně naladí, ale rovněž napomáhají dobrému fungování metabolismu.

Nechte na sebe působit vůni bylin a těšte se z jejich účinků na váš organizmus
Většinou stačí jedna bylinka, která udělá všechnu potřebnou práci. Stačí si vybrat podle oblíbenosti vůně nebo kýženého účinku. Také bylinkovou směs si připravíte úplně jednoduše. Stačí zalít přibližně hrst bylinek vroucí vodou a nechat deset až patnáct minut vyluhovat. Poté roztok přecedíte a nalijete do lázně.
Zkuste levanduli, mateřídoušku nebo heřmánek. Proti počínající depresi použijte pomeranč či rozmarýnu lékařskou, proti duševní únavě se doporučují listy eukalyptu a máty.
Relaxační rituál
Pokud si nemůžete dopřát denní bylinkové vodní rozjímání, klidně si vytvořte týdenní rituál nebo si zvolte jiné časové rozpětí. Důležitá je atmosféra, protože příjemno si jistě nenavodíte, budete-li očekávat, že vám každou chvíli do koupelny někdo „vletí“ nebo vás vyruší telefon. Zbavte se pokud možno všech rušivých elementů a aktuální problémy nechte za dveřmi koupelny.

Spojte si relaxaci s určitými předměty, které ve vás vyvolávají pocit odpočinku
Koupelnová atmosféra
V koupelně si rozsviťte slabé světlo nebo ještě lépe, zapalte svíčky, které rozmístíte po místnosti. Pokud se navíc jedná o aromatické svíčky, zvýšíte tak účinek relaxace. To samé platí i v případě esenciálních olejů, jež přidáte do koupele.

Svíčky nemohou chybět; gelové si můžete vyrobit sami a přidat do nich vše, co je vám milé - škebličky, sušené rostliny, kamínky...
Můžete si pustit i příjemnou muziku. Pokud nečekáte důležitý hovor, vypněte si telefon, protože není nic horšího, než když vás vyruší jeho zvonění. Nezapomeňte si do koupelny pořizovat pouze produkty, jejichž vůni zbožňujete.
Teplota vody by měla být tak akorát, to znamená ani příliš teplá, ani studená, obecně třicet šest až třicet sedm stupňů Celsia. Než se uložíte do vany, připravte si někde poblíž osušku a tělový krém, abyste je mohli použít hned, jak vylezete z vody.

Po hektických dnech má na řadu přijít odpočinek
Na obličej si můžete nanést relaxační nebo hydratační masku a pak s klidem na několik minut zavřít oči a nechat se unášet jen příjemnými pocity. Platí, že každá koupel může být jiná – záleží jen na tom, které rostliny do ní vyberete.
Povzbuzující koupel
Připravte si jednu lžíci sušené šalvěje, jednu lžíci sušené rozmarýny a tři lžíce ovsa. Rozmarýna pomůže při duševním napětí, šalvěj zatočí se ztrátou koncentrace a oves má uklidňující vlastnosti, navíc dokáže zmírnit efekt velmi tvrdých vod, které dráždí a vysušují kůži.
Uklidňující lipová koupel
Připravte si čtvrt hrnku sušené lípy, čtvrt hrnku sušeného kostivalu, čtvrt hrnku řebříčku a čtvrt hrnku ovsa. Bylinky smíchejte a vložte je do jednoho či více gázových pytlíčků. Ty vhoďte do vany v době, kdy budete napouštět vodu, a nechte je v ní i během koupání.

Pytlíčky, jejichž zhotovení není s pomocí šicího stroje těžké, mohou být i plátěné
Jestliže chcete zvýšit relaxační účinek, přidejte do vody dvě kapky levandulového nebo heřmánkového esenciálního oleje. Samozřejmě můžete místo olejů použít přímo jmenované bylinky. Řebříček zlepší cirkulaci v žilách, lípa uvolní napětí, stres, paniku a nervové škubání.
Koupel pro lepší krevní oběh
Krevní oběh vám zlepší koupel z moučky z mořských řas a z aloe vera. Kromě oběhu vám oživí kůži i celé tělo. Připravte si půl hrnku moučky z mořských řas a čtvrt hrnku gelu z aloe vera.
Vše jednoduše přidejte do vody, vlezte si do vany a zůstaňte v ní alespoň dvacet minut. Tuto koupel se doporučuje absolvovat hlavně v noci, a to zvláště, když je měsíc v novu.

Každá rostlina má jiný účinek; nedoporučuje se jich míchat přespříliš, aby se jejich působení vzájemně nebilo
Octovo-mátová koupel
Připravte si tři lžíce máty, dva litry vody a půl litru bílého octa. Do vroucí vody přidejte mátu a nechte ji vařit přibližně pět minut. Poté nechte výluh trochu vychladit a přeceďte jej. To, co jste uvařili, smíchejte s půl litrem octa a dejte odpočívat po dobu tří až čtyř dní.
Jakmile se rozhodnete směs použít, přilijte si dva hrnky do vlažné koupele. Kromě toho, že vás uvedená koupel pěkně osvěží, také zažene rozmrzelost, dobře pomůže suché kůži a zklidní svědění.